Bu sitedeki her şey Sevgi ile kodlanmıştır.

Kategori Listesini Göster

Yoğurt Maskesinin Yüz için 8 İnanılmaz Faydası (Maske Tarifleri)


FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır


Yüze Yoğurt Sürmenin FaydalarıYoğurt, sadece yemeklerin yanında yenilen oldukça yararlı bir gıda değildir. Yoğurdun yüz maskesi olarak kullanıldığında cilt bakımı için mucizeler yarattığını biliyor musunuz? Çoğu kişi günlük kullandığı yoğurdun cilde ne kadar yararlı olduğunun farkında değil. Yoğurt maskesinin faydaları okunduktan sonra yoğurt maskesi tarifleri arasında seçim yaparak sizlerin de hemen deneyeceğinize şüphe yok.

AYRICA: Yoğurt Saç Uzatır mı? Yoğurtla Saç Maskesi Tarifleri

Ek olarak yoğurt içinde bulunan vitamin ve mineraller istenmeyen sivilce ve siyah noktalar, solgun cilt ve kırışıklıklar için önerilmektedir. Ayrıca yoğurt serinletici özelliğe de sahiptir.

AYRICA: Yüz Buharı Nasıl Yapılır? Yüze Buhar Tutmak Ne İşe Yarar?

İçindekiler:

Yoğurtta Bulunan Besin Maddeleri

Yoğurtta bulunan vitaminler ve diğer besin maddeleri, parlak ve genç bir cilde sahip olmak için size yardım sağlar. "Yoğurt yüzü güzelleştirir mi?" sorusunu soruyorsanız, cildi gençleştirip, sağlıklı ve kusursuz bir cilt haline getirmeye yardımcı olan yoğurt içerisindeki besinleri incelemelisiniz.

AYRICA: Yüz Güzelliği için Ne Yapılmalı? Yüz için Güzellik Sırları

1.) Çinko

100 gram yoğurt içinde yaklaşık 1 mg. çinko bulunur. Bu mineral, anti-inflamatuar özellikleri ile hücre çoğalmasını ve doku büyümesini kolaylaştırması ile ün kazanmıştır.

AYRICA: Yüz Temizliğinde Yapılan Hatalar Nelerdir?

Çinko aynı zamanda yağ bezleri tarafından üretilen sebumun düzenlenmesinde yardımcı olur ve sivilce ve akne sorunlarını iyileştirir. Ayrıca yaşlanmanın cilt üzerinde sebep olduğu etkilerini yavaşlatır.

2.) Kalsiyum

Yoğurt içerisinde bulunan bol miktardaki kalsiyum, herkes tarafından bilinmektedir. Kalsiyum, sağlıklı ve zahmetsiz cilt yenilenmesine yardımcı olur ve cildin kurumasına engel olur. Bu sayede cildi besler ve genel görünümünü iyileştirir.

AYRICA: Parlak Bir Cilt için Neler Yapılmalı? Parlak Cilt için Beslenme

3.) B Vitaminleri

Yoğurt içerisinde B2, B5 ve B12 vitaminlerinden de bolca bulunur. B2 vitamini (Riboflavin) parlak ve sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlamakla birlikte cildi nemli tutmaya yardımcı olur ve cilt hücrelerini serbest radikallerin meydana getirdiği yaşlanma etkilerinden korur.

AYRICA: Limon ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? Cilde Faydaları Nelerdir?

Ayrıca nemlendirme sayesinde kuruluk nedeniyle oluşabilen pullanmayı ve tahrişi giderir. Hücresel yenilenme ve büyümeye yardımcı olur ve sağlıklı hücresel yağ üretiminde rol oynar.

AYRICA: Sindirimle İlişkili Cilt Problemleri ve Çözümleri

Yoğurtta Bulunan Besin Maddeleri

AYRICA: Birkaç Adımda Bakımlı Ellere Nasıl Sahip Olunur?

B5 vitamini, cilt lekelerinin giderilmesinde rol oynar ve cilt beyazlatıcı özelliği vardır. Solgun ciltlere doğal bir parlaklık sağlar.

B12 vitamini, cilt tonunu geliştirmesinin yanı sıra güneş lekeleri ve sivilce izlerini azaltır. Tek bir kase yoğurt ile günlük riboflavin miktarının %20 ila 30'unu karşılayabilirsiniz.

AYRICA: Kışın Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

4.) Laktik Asit

Birçok cilt bakım ürünlerindeki en önemli maddelerden biri olan laktik asit, yoğurtta bulunan ana besin maddelerinden biridir. Laktik asit, mükemmel bir eksfoliye edici ve cilt nemlendiricisidir.

AYRICA: Soğuk Havalarda Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Aynı zamanda yaşlılık belirtilerinden olan kırışıklıkların görünürlüğünü azaltır ve yeni kırışıklıkların ve ince çizgilerin oluşmasını önler. Ayrıca yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlar.

AYRICA: Cildin Bozulmasına Neden Olan Hatalar Nelerdir?

Yoğurtta bulunan besin maddeleri anlatımından sonra isterseniz yüze yoğurt sürmenin faydaları maddelerine geçelim.

Yüze Yoğurt Sürmenin Faydaları

1.) Nemlendirilmiş Cilt

Yüzünüzün yorgun ve donuk görüntüsü mü var ve bundan endişeleniyor musunuz? Endişelenmeyin. Yüzünüze dairesel hareketlerle nazikçe süreceğiniz doğal yoğurt, içerisindeki laktik asit sayesinde cildin hidratlanmasına yardımcı olur ve böylece yüzünüzdeki yorgun görünümü hafifletir.

AYRICA: Yağlı Ciltler Nemlendirici Kullanmalı mı?

2.) Açık Tonlu Cilt

Ciltte yer alan tirozinaz adı verilen enzim melanin üretiminden sorumludur ve melanin, cildinizin tonunun kararmasına sebep olur. Yoğurt yüze sürülürse bulundurduğu besin maddeleri sayesinde bunları engeller ve daha parlak ten tonu elde edersiniz.

AYRICA: Cilt Lekeleri ve Sivilce İzleri Nasıl Gizlenir? (Video)

3.) Cilt Hücrelerinin Yenilenmesi

Ölü cilt hücrelerine karşı adeta düşman olan yoğurt, ölü cilt hücrelerinin düzgün bir şekilde alınmasını sağlar ve daha hızlı cilt yenilemesine yardımcı olur. Ayrıca içerisindeki laktik asit cildi tahriş etmez.

AYRICA: Cilt Tipinize Göre Kil Maskesi Nasıl Yapılır?

4.) Lekesiz ve Kusursuz Cilt

Akne ve sivilce sorununuz varsa yoğurt yüz maskesi kullanabilirsiniz. Yoğurtta bulunan çinko, ciltte oluşan iltihaplanmayı azaltır ve sebase bezlerinin ürettiği yağ miktarınızı azaltmaya yardımcı olur.

AYRICA: Cilt Tipleri ve Cilt Tiplerinin Özellikleri Nelerdir?

Yüze Yoğurt Sürmenin Faydaları Nelerdir?

AYRICA: Cilde İyi Gelen Bitkisel Yağlar Nelerdir? Nasıl Faydaları Olur?

Yoğurt içerisinde yer alan probiyotikler bakterileri yok eder ve kusursuz cildiniz için birlikte çalışır. Ancak süte alerjiniz varsa yoğurt maskesi cildiniz de tahrişe yol açabilir ve sivilce yerlerinde kızarıklığa neden olabilir. Bunu denemek için hazırladığınız maskeyi öncelikle elinizin üst kısmında deneyerek cildinizin vereceği tepkiyi görebilirsiniz.

AYRICA: Cilt Maskeleri Nelerdir? Cilt Maskeleri Nasıl Uygulanır?

5.) Göz Altı Morluklarını Giderir

Yüze yoğurt sürmenin faydaları arasında göz altı morluklarını gidererek cilt tonunun aydınlatılması da yer almaktadır. Göz altındaki sinir edici morluklardan kurtulmak isteyebilirsiniz. Bunun için yüze yoğurt maskesini düzenli kullanarak zamanla geçmesine yardımcı olabilirsiniz.

AYRICA: Evde Kolay Güzellik Sırları ile Hayatınızı Değiştirin

6.) Gençlik İksiri

Yoğurt maskesi, serbest radikallerinin cildinize zarar vermesini önleyen güçlü antioksidanlar içerir. Yoğurtta bulunan laktik asit, cildinizin zamanından önce yaşlanmasını önler. Düzenli yoğurt maskesi ile kırışıklık ve ince çizgilerin başlamasını erteleyebilirsiniz.

AYRICA: 5 Adımda Güzel Bir Cilde Sahip Olmanın Yolları

7.) Enfeksiyonsuz Cilt

Yüzde mantar enfeksiyonuna karşı enfeksiyon ortadan kalkıncaya kadar yüze yoğurt maskesini günde 4-5 kere kullanabilirsiniz. Laktik asit, antifungal özelliklere sahip olduğu için mantar enfeksiyonuyla savaşmanın iyi bir yoludur.

AYRICA: Günlük Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

8.) Güneş Yanığına İyi Gelir

"Yoğurt yüz kızarıklığına iyi gelir mi?" diyenler olabilir. Bu kızarıklık güneş yanığı kaynaklıysa yoğurtta bulunan çinko, yatıştırıcı güneş yanığının anahtarıdır. Güneş yanığı nedeniyle baş gösteren yanma ve kaşıntı hissi yoğurt maskesi ile hafifler.

AYRICA: Pürüzsüz ve Yumuşak Cilt için Ne Yapmalı? Öneriler

Yoğurdun Diğer Malzemelerle Karıştırılması

Sade yoğurt maskesi yanı sıra diğer cilt dostu malzemeler ile birlikte yüz maskeleri hazırlayabilirsiniz. Yoğurt yüz maskesinin etkilerini attırmak için kullanabileceğiniz bazı maddeler şunlardır.

AYRICA: Yaşlılık İzlerini Gizlemek için Neler Yapılabilir?

Rendelenmiş Havuç

Kuru bir cildiniz mi var? Cildinizin sağlıklı ve nemli görünmesini istiyorsanız yoğurt içerisinde rendelenmiş havuç ekleyebilirsiniz. Cildi gençleştirecek ve cazip bir doğal parlaklık kazandıracaktır.

AYRICA: Yaşlanmayı Hızlandıran Etkenler Nelerdir?

Limon Suyu

Yağlı veya donuk bir cildiniz varsa yoğurt ile limon suyu karışımı maske için mükemmel bir birleşimdir. Limon suyu, cilt tonunu dengelemek, daha parlak yapmak için ayrıca tıkalı gözeneklerin temizlenmesine yardımcı olur.

AYRICA: 10 Yaş Genç Göstermenize Yardım Edecek Gıdalar

Bal

Bal, doğal bir nemlendiricidir ve cildinizi nemlendirerek kurumasını önler. Ayrıca kırışık oluşum şansını azaltır ve sivilce ile savaşmaya karşı antibakteriyel özelliklere sahiptir.

AYRICA: Sağlıklı Saçlar için Öneriler - Etkili ve Benzersiz 7 İpucu

Yoğurt Maskesi için Önemli Öneriler

Yoğurt maskesi tarifleri bölümüne geçmeden önce almanız gereken önemli önlemleri sıralayalım.

Yoğurt Maskesi için Önemli Öneriler

AYRICA: Saçları Zayıflatan Bu 6 Uygulamayı Derhal Bırakın!

 • Hassas bir cildiniz varsa yüze yoğurt maskesi uyguladığınızda hafif bir karıncalanma yaşayabilirsiniz. Ek olarak, cildiniz fazla duyarlıysa kaşıntı ve yanma hissi görülebilir. Böyle durumlar oluşursa yüz maskesini derhal suyla yıkayın ve bir alerji testi yapın. Doğal yoğurtta bulunan laktik asit veya probiyotiklere karşı alerjik olabilirsiniz. Eğer süt ürünlerine karşı alerjiniz varsa maalesef yoğurt maskesini kullanamazsınız.

AYRICA: Saç Nasıl Yıkanır? Doğru Saç Yıkama Şekli (Detaylı Anlatım)

 • Eğer cildiniz çok kuruysa veya hassassa limonlu yoğurt maskesi tarifindeki limon miktarının yarısını kullanın. Unutulmamalıdır ki, limonun kurutucu etkisi yağlı ciltler için sorun teşkil etmese de kuru ciltlerde daha fazla kuruluğa ve kızarıklığa neden olabilir.
 • Yüz maskesi için yoğurt satın alırken sade ve organik olarak üretilen yoğurt seçmelisiniz. Ayrıca cildinize iyi nemlendirmeyi ve beslenmeyi sağlaması için tam yağlı bir yoğurt önerilmektedir.

AYRICA: Yeşil Çayın Cilde ve Saçlara Faydaları - Yeşil Çay Maske Tarifleri

Yüze Yoğurt Maskesi Nasıl Yapılır? Yoğurt Maskesi Tarifleri

Farklı cilt tipleri için farklı yoğurt maskesi türleri vardır. Neler olduklarını inceleyelim.

AYRICA: Gözlerinizi Büyük Gösteren Göz Makyajı!

1.) Kuru Cilt için Yoğurt Maskesi

Bu maske, kuru ciltli kişiler için mükemmel nemlendiricili bir yüz maskesidir. Cildinize yumuşak ve rahatlamış hissi bırakacaktır. Bu maskeyi haftada 2-3 kez kullanabilirsiniz.

AYRICA: Kolay Eyeliner Nasıl Çekilir? (Videolu Anlatım)

Malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı doğal, tam yağlı yoğurt
 • 1 yemek kaşığı organik bal
 • 1 yemek kaşığı avokado püresi
 • 1 yemek kaşığı pişmiş yulaf ezmesi

Uygulama:

Tüm malzemeleri bir kap içerisinde karıştırıp, tutarlı bir macun oluşturun. Ardından yüzünüze uygulayın ve 10-15 dakika bekletin. Son olarak yüz maskesini yumuşak ve nemli biz bezle çıkarın.

AYRICA: Kontür ve Highlight (Gölgelendirme ve Aydınlatma) Nasıl Yapılır?

Yüze Yoğurt Maskesi Nasıl Yapılır?

AYRICA: 9 Adımda Evde Ağda Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

2.) Tahriş Olmuş Cilt için Yoğurt Maskesi

Cildiniz kızarıklık, güneş yanığı veya başka bir sebeple iltihaplanırsa bu yoğurt maskesini kullanabilirsiniz.

Malzemeler:

 • Kasenin çeyreği kadar tam yağlı sade yoğurt
 • Kasenin çeyreği kadar kabuğu soyulmuş ve kıyılmış salatalık
 • 1 yemek kaşığı organik Aloe Vera jeli ya da Aloe Vera suyu
 • 1 yemek kaşığı bal
 • Birkaç damla papatya yağı

AYRICA: Göbek Eritmek için Ne Yapılır? Göbek Eriten Diyet Listeleri

Uygulama:

Pürüzsüz bir macun oluşturmak için tüm malzemeleri bir kap içerisinde karıştırın. Kıvamının doğru olması için macunu bir tülbentten geçirin. Yüz maskesini yüzünüze uygulayın ve yaklaşık 10-15 dakika bekletin. Son olarak soğuk su ile yıkayın.

AYRICA: Hyalüronik Asit Nedir? Hyalüronik Asit Faydaları Nelerdir?

3.) Lekeli ve Sivilceye Meyilli Cilt için Yoğurt Maskesi

Sivilceye neden olan bekteriler aşırı sebum üretiminden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle yoğurtlu yüz maskesinin amacı, yüzünüzdeki sebum üretimini azaltmak ve bu bakterileri ortadan kaldırmaktır. Böylece de sivilce sorunları azalacaktır. En iyi sonucu almak için her gün kullanılabilir.

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı yoğurt
 • 1 yemek kaşığı bal
 • 1 çay kaşığı taze limon suyu
 • 1 çay kaşığı zerdeçal tozu

Uygulama:

Bir kap içerisinde tüm malzemeleri iyice karıştırın ve macun haline getirin. Maskeyi yüzünüze uygulayın ve yaklaşık 10-15 dakika bekletin. Son olarak ılık suyla yıkayın ve kuru bir havlu yardımıyla kurulayın.

4.) Doğal ve Parlak Cilt için Yoğurt Maskesi

Parlak ve doğal bir cilt oldukça dikkat çekicidir. Ve bu da hazırlayacağınız yoğurt maskesi ile olabilir.

Malzemeler:

 • Yoğurt
 • Bölünmüş pembe mercimek
 • Rendelenmiş portakal kabuğu

Uygulama:

Mercimekleri ve portakal kabuklarını mutfak robotu ile öğütün ve sonra yoğurt katarak karıştırın. Ardından yüzünüze uygulayın ve 15 dakika bekletin. Son olarak ılık suyla yıkayın. Kuru bir cildiniz varsa malzemelere ek olarak 1 çay kaşığı bal ekleyebilirsiniz.

Yoğurt Maskesi Tarifleri

5.) Soluk ve Yorgun Cilt için Yoğurt Maskesi

Cilt bakımı ihmali cildinizin soluk ve yorgun görünmesine neden olabilir. Ancak cildinizi yeniden canlandırmak için yoğurtlu yüz maskesini deneyebilirsiniz.

Malzemeler:

 • 4 yemek kaşığı yoğurt
 • 1 yemek kaşığı kakao tozu
 • 1 yemek kaşığı bal

Uygulama:

Bir kap içerisinde tüm malzemeleri karıştırın ve macun haline geldikten sonra yüzünüze uygulayın. Maskeyi 20 dakika beklettikten sonra ılık suyla yıkayın.

6.) Cildinizi Yenilemek için Yoğurt Maskesi

Yoğurt, diğer bileşenler ile karıştırıldığında cildinizin ölü deri hücrelerinden kurtulmasına yardımcı olabilir. Aynı zamanda da cildinizi besler.

Malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı yoğurt
 • 1 yemek kaşığı yulaf

Uygulama:

İki malzemeyi kap içerisinde birbirine karıştırın ve macun olduktan sonra yüzünüze yumuşak dairesel hareketler eşliğinde uygulayın. 10-15 dakika beklettikten sonra yıkayın. Bu maske ölü cilt hücrelerinin atılmasına yardımcı olur ve yeni cildi ön plana çıkarır.

7.) Basit Yoğurt Maskesi

Yoğurt içerisine yukarıdaki farklı maddeleri ekleyerek maske hazırlayacak kadar vaktiniz ya da malzemeleriniz yoksa bu maskeyi uygulayabilirsiniz. Sadece 1 yemek kaşığı kadar yoğurdu yüzünüze ve boyun bölgenize sürün ve 15 dakika bekletin. Son olarak soğuk suyla yıkayın. Bu uygulamayı haftada 3-4 kez yapabilirsiniz.

8.) Aspirinli Yoğurt Maskesi

Yoğun sivilceler nedeniyle cildi tahriş olanlar yukarıdaki sivilce maskesine ek bu maskeyi de deneyebilirler.

Malzemeler:

 • 2 adet aspirin (film kaplı değil)
 • 1 yemek kaşığı yoğurt
 • 1 çay kaşığı bal

Uygulama:

Bir kap içerisinde aspirinleri ezip toz haline getirin ve sonrasında diğer malzemeleri içine dahil ederek karıştırın. Elde edilen karışımı yüzünüze uygulayın ve 20 dakika bekletin. Son olarak yüzünüzü ılık suyla yıkayın.


Artık yüze yoğurt sürmenin faydaları konusunda bilgi edindiğinize göre yoğurt maskelerini kullanmayı tercih edebilirsiniz. Farklı şekilde yoğurt maskesi uygulamanız varsa, aşağıdan bize yorum olarak bildirebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek yazılar:


 1. Yorum bulunmamaktadır.

Bu yazıya yorum göndermek ister misiniz?

Dikkat: Her yorum gönderen kişi, kendi gönderdiği yorumdan sorumlu olmaktadır.
Not: Yazı ile herhangi bir ilgisi bulunmayan yorumların onaylanmadığını belirtmek isteriz.
Yazı Etiketleri
Yukarı Çık