Bu sitedeki her şey Sevgi ile kodlanmıştır.

Kategori Listesini Göster

Kedilerde İç Kanama Belirtileri ve Sebepleri Nelerdir?


FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır


Kedilerde İç KanamaKedilerde iç kanama acil bir durumdur ve hemen veterinere gidilmesi gerekmektedir. İç kanama belirtisi olarak bazen kedinin vücut deliklerinden kan gelebilir. Bazen de diğer semptomlara bakmak gerekir. İç kanama durumunda kedi, durumun ciddiyetine göre şoka girebilir. Bunu da göz önünde bulundurarak yavaş hareket edilmeli ve hayvan sıcak tutulmalıdır. Kedilerde iç kanama belirtileri konusunda da bilgi sahibi olmak kendinizin ya da başka bir kedinin hayatını kurtarmanıza yardımcı olabilir.

AYRICA: Köpeklerde İç Kanama Belirtileri ve Sebepleri Nelerdir?

Bir kedinin karnı vücuttaki hayati organların çoğunu içeren geniş bir boşluktur. Travma ya da ilerlemiş iç hastalıklardan kaynaklanan aşrı yaralanmalar, karın içindeki kan damarlarının yırtılmasına ve iç kanamaya neden olabilir. Bir araç kazası nedeniyle iç kanama olursa bu durum yüksek hayati tehlikeye sebep olabilir ve acil olarak veteriner ile görüşülmelidir.

AYRICA: Köpeklerde Vertigo Belirtileri ve Sebepleri Nelerdir?

Karaciğer ve dalak, travmatik bir kazada en çok etkilenen organlardır. Aşırı travmanın ardından yaşamı tehdit eden diğer yaralar da görülebilir. Ayrıca vücut iç kanamayı emebilir ve olduğundan daha az gibi gösterebilir. Bazı sebepler de acil olmamakla birlikte süreye bağlı olarak hayati tehlike oluşturabilir ve veteriner doktorun değerlendirmesi gerekebilir.

AYRICA: Hangi Renk Hangi Duyguyu İfade Eder? Renklerin Psikolojik Anlamları

İçindekiler:

Kedilerde İç Kanama Belirtileri Nelerdir? (Semptomlar)

Akut veya kronik bir sorun olup olmadığına bağlı olarak, değişen iç kanama semptomları gözlenebilir. Eğer bir araç kedinize veya başka bir kediye çarptıysa çok fazla bir sorun olmasa da veteriner hekime danışmanızda fayda vardır.

Kedilerde olası görülen iç kanama belirtileri şunlardır;

1.) Soluk Diş Etleri veya Dudak İçi

Bildiğiniz gibi kedi ve köpeklerin diş etleri sağlıklı durumda pembe renklidir. Diş eti ve dudak içi pembe renkte değilse iç kanamadan şüphelenebilirsiniz. Ayrıca kedi, kırmızı ve köpüklü mukus öksürürse akciğerlerde kanama olabilir.

2.) Nefes Darlığı

Kedinizin zorlanmalar ya da fazla hareket gibi durumlar ile normal zamanlarda nasıl nefes alıp verdiğini öğrenin. Bunların dışında normal nefes alımında olan değişiklik kedi için farklı bir sorunun olduğu anlamına gelebilir.

Kedilerde İç Kanama Belirtileri Nelerdir?

3.) Kusma veya Dışkıda Kan

Kedinizin tuvalet yapma rutinlerini biliyorsunuzdur. İç kanama gibi durumlarda genellikle idrar veya dışkıda kan görülebilir.

Ağız, boğaz ve akciğer bölgelerinde meydana gelen yaralanma durumunda burun gibi diğer vücut deliklerinden kan gelebilir. Ayrıca karında olabilecek iç kanama kedinin kusmuğunda koyu kırmızı bir renge neden olabilir.

4.) Patalojik Uyuşukluk Hâli

Kendi hayvanınız olduğu zaman her hâlini bildiğinizden dolayı davranışlarındaki ve enerji seviyesindeki değişimleri daha iyi gözlemleyebilirsiniz.

Kediniz yürümekte zorlanıyorsa ya da her şey için ilgisizse ve uyuşuk gibi davranıyorsa bu durum iç kanama belirtisi olabilir.

5.) Karın Şişliği

6.) Morarma veya Görülebilir Yaralar

7.) Ayağa Kalkamama

8.) Kırık Kemikler

9.) Topallama

10.) Zayıflık

11.) Zayıf Nabız

Yukarıdaki iç kanama belirtileri dışında farklı hastalıklarla ya da olaylarla da iç kanama görülebilir. Hayvan bakımında kedinizin normal durumdaki hal ve hareketlerinin bilincinde olmanız sorumluluğunuzdur.

Davranışlarındaki farklılıklardan da veteriner hekim ihtiyacının olup olmadığını anlayabilirsiniz

Kedilerde İç Kanama Sebepleri Nelerdir?

"Kedilerde iç kanama öldürür mü?" şeklinde sorular sorulabiliyor. Şiddetli kazalarda olay yerinde ölüm olabileceği gibi bir şey olmamış gibi topallayarak yürüyen kediler olabilir. Böyle durumlarda da iç kanamadan şüphelenilmeli ve derhal müdahale edilmelidir. Hızlı bir şekilde ölüm olmasa bile farklı durumlara göre hayatı tehlikeye atabilecek sebepler olabilir.

Kedilerde İç Kanama Sebepleri Nelerdir?

İç kanamanın sebebini belirlemek, daha etkili bir tedavi planına yardım edebilir. Kedilerde iç kanama sebepleri şunlardır;

1.) Travma

Çoğunlukla bir araç çarpmasından dolayı travmatize olan organlar karaciğer ve dalaktır. Bunun dışında da yüksekten düşen kedilerde iç kanama görülebilir. Araç kazaları, özellikle sokak kedi ve köpeklerinde görülen iç kanama sebeplerinin en yaygınıdır.

2.) Tümör

Karın zarında oluşabilecek tümörler kan damarlarına zarar verebilir ve iç kanamaya sebep olabilir.

3.) Hematom

Hematom, kan damarlarının yırtılmasına bağlı olarak kanamanın deri altında birikmesi olayıdır. Bu durum daha çok dalakla ilişkilidir ve karında iç kanamanın önemli sebeplerindendir. Hematomların bir nedeni de travmalardır.

4.) Pıhtılaşma Bozukluğu (Koagulopati)

Bazı zehirler özellikle kemirgenleri öldürmek için üretilenlerin kazayla tüketilmesi de kedi ve köpeklerde iç kanamaya neden olabilir.

5.) Yoğun İlaç Kullanımı

6.) İlerlemiş Enfeksiyonlar

7.) Kedi Lösemi Virüsü

Kedilerde İç Kanama Tedavisi Nasıl Olur?

Yaralı bir kediyi hareket ettirirken dikkatli olunmalıdır. Çünkü kaza sebepli durumlarda kırık kemikler varsa daha büyük sorunlara neden olabilir ve durumu kötüleşebilir. Veteriner hekim kedinizi tam olarak inceleyecek ve bu inceleme de en ciddi sorundan başlayarak ele alınacaktır.

Kedilerde iç kanama tedavisi konusunda önemli olan kanayan bölgeyi bulmak ve kan kaybını en kısa sürede durdurmaktır. Daha yavaş bir kan kaybı varsa iç kanamanın altında yatan başka nedenleri belirlemek için birçok test yapılabilir. Ayrıca kedinizin tıbbi geçmişi, olası sağlık sorunlarının bulunmasına yardımcı olabilir. Tam kan sayımı, ultrason, MR veya BT taraması yapılabilir.

Ayrıca kanamanın durumuna bağlı olarak farklı tedavi seyri işlenebilir.

Acil Durum Prosedürleri

Bu tedaviler büyük kan kaybı görülen kedilere uygulanır. Amaç, kediyi hayatta tutmak ve ameliyat için istikrarı sağlamaktır.

 • Damar içi sıvılar, sıvı hacimlerini korumak ve kan basıncını arttırmak için uygulanır.
 • Çok kan kaybedildiğinde kan nakli yapılması gerekebilir.
 • Oksijen terapisi, batında akciğerlerin itilmesi nedeniyle solunum zorluğu çeken bir kediye yardımcı olabilir.
 • Vücudun kan pıhtılaştırma kabiliyetini artırdığı için K vitamini verilebilir.
 • Karın sıkışması ve kanamayı basınçla geçici olarak durdurmak için kediye karın bandajı konabilir.
 • Kediyi sakinleştirmek ve ağrısını dindirmek için ağrı kesiciler uygulanabilir.

Acil Durum Ameliyatı

Travma durumunda genellikle kanama kaynağını bulmanın tek yolu cerrahi müdahale olabilir. Ameliyatın amacı kanama nedeni olan iç yaraları belirlemek ve müdahale etmektir. Bu ameliyat risklidir ve sadece kedinin hayatını kurtarmak için son adımda uygulanır.

Kedilerde İç Kanama Tedavisi

Tümör Ameliyatı

Vücutta kanserli veya iyi huylu tümör durumu varsa cerrahi olarak bu büyümeleri gidermek, iç kanamayı durdurabilir. Mevcut olan tümörlerin sayısı ve yerine göre bu ameliyatların başarı oranı değişebilir. Alınamayacak şekildeyse radyoterapi veya kemoterapi uygulanabilir.

İlaç Tedavisi

Bir kanama ülseri görülürse kedinin midesindeki asit değerini düşürmek için bazı ilaçlar yazılabilir. Bu ilaçlar genellikler 6 - 8 hafta sürmektedir.

Ameliyat geçiren kedilerde ameliyat sonrası bakım oldukça önemlidir. Ameliyat bölgesinin temiz tutulması ve iyileşme sürecinde kedinin etkinliğinin sınırlandırılması gerekebilir. Enfeksiyonlara karşı kediyi korumak önemlidir. Herhangi ters bir durumda vakit kaybetmeden veterinere götürülmelidir.

Ciddi iç yaralanmalarda iyileşme süreci yavaş olabilir. İyi huylu bir tümör başarıyla çıkarılmışsa tam iyileşme olabilir. Ancak kedi, böbrek veya karaciğer yetmezliği yaşarsa hayatta kalması zordur.

Ülsere uğrayan kedilerde de besinleri doktor tarafından belirlenir ve ona göre bir diyet uygulanır. Kedinin zehirlenmesini önlemek için de zararlı ilaçları iyi muhafaza ettiğinizden emin olun.


Kedilerde iç kanama belirtileri ve sebepleri konusunda bilgi sahibi olduktan sonra bu gibi durumlara karşı daha dikkatli olacaksınızdır. Umarız hiç başınıza gelmez. Bu konuda farklı görüşleriniz ya da yaşadıklarınız varsa bize aşağıdaki yorum alanından yazabilirsiniz.


  • Kedisever
  • 4 Mayıs 2020, 03:36

  Kedilerde iç kanama hakkında bilgilendirici bir içerik olmuş teşekkürler.

   • Şahin Gezici
   • 4 Mayıs 2020, 11:19

   Merhabalar,

   Değerli yorumunuz için biz teşekkür ederiz.

  • Tülay katırcıoğlu
  • 15 Temmuz 2020, 06:58

  İyi günler kedim 4 gün öncr maalesef yüksekten düştü bt cekildi kırık yok hafif iç kanaması oldugu söylendi kanama durdurucu iğne yapıldı ad mama kullanmamız söylenildiği kedi 24 saat sonra ayaga kalktı hic bir travma yokmus gibi davranıyor fakat neredeysr 48 saat kaka yapmadı 48 saat sonra yaptıgı kaka cok koyu bir renk bugun 4. Gün ilk ikiyş saymazsak 2 gündür aynı renkte kaka yapıyor normalmidir yoksa bu durumdan korkmalımıyım

   • Cashew
   • 9 Eylül 2020, 01:19

   Muhtemelen kedinize ağrı kesici tarzı iğne yapılmıştır bu da dışkı rengini değiştirir. Sanırım bayaa zaman oldu umarım minikpati sağlığına kavuşmuştur Tülay hanım

  • Wertyy
  • 9 Eylül 2020, 23:46

  Kedim 5.kattan dustu kuyrugunda kırılma ve ic kanama var kakasında kan var biraz durgun veteriner sorun olmadıgını istersek ameliyat olabilecegini ama zamanla buna alısacagını soyledi bir ilac yazmadı napmalıyız

   • Şahin Gezici
   • 12 Eylül 2020, 19:12

   Merhabalar,

   Öncelikle çok geçmiş olsun. İç kanama ve kırıklar önemli olmakla beraber müdahale edilmeli ve müşahede altına alınmalıdır. Kedinizi en kısa sürede farklı bir veteriner hekimine götürmenizi öneririz.

   İyi Günler

  • Melis Öztekin
  • 1 Kasım 2020, 17:38

  Kedim ranzanın merdiveninden düştü titredi 1 dakka falan sonra geçti sıcak tuttum birsey olmusmudur

   • Şahin Gezici
   • 2 Kasım 2020, 19:46

   Merhaba,

   Öncelikle geçmiş olsun. Büyük ihtimalle bir sorun olacağını sanmıyoruz. Kedi düşmesi sonrası korku yaşayıp titreme olmuş olabilir. Normal davranışlarının dışında kusma, yemek yememe gibi farklı belirtiler gösterirse veterinerinize danışabilirsiniz.

  • Efsun yavuz
  • 12 Kasım 2020, 19:07

  Giris katta oturuyorum ama altta komurluk oldugu icin kedilerin ziplayip cikabilecegi kadar alçak bir balkonum var.kedim burdan demirin ustunden dusmus.ertesi gune agiz kenarlari sariydi burnu beyaz solgun pati altlari pembe yerine beyazdi.röntgende bir sey gormediklerini soylediler ama 2 gün sonra vefat etti.su gibi kusmasi ve kirmizimsi idrari vardi.ama kedime sarilik teshisi koydular yanlis oldugunu ve müdahele edilmedigini dusunuyorum.kulaklarinin icide sarardi ve bu bir anda saatler icinde oldu.kan degerlerine bakildi cok dustugu soylendi. karaciğerde iç kanama olabilirmiydi?

   • Şahin Gezici
   • 13 Kasım 2020, 09:03

   Merhaba,

   Öncelikle çok geçmiş olsun. Dediğiniz gibi düşme sonrası hızlı bir şekilde gerçekleştiyse iç kanama ihtimali olmuş olabilir.

  • Mucize Akkız
  • 20 Aralık 2020, 09:55

  Sokak kedilerimden birinin cuma gecesi arka ayağına basmadığını gördüm. Sonraki iki gün göremedim. İşim gereği pazartesi evde değildim salı günü gördüğümde ayağı biraz iyiydi ama sakat kalmasın diye belediye barınağına aradım geldiler aldılar. Ertesi gün telofonlada durumunu sordum gidip barınak veterinerine sormamı söylediler. Gittim o gün veteriner erken çıkmış ertesi gün tekrar gittim. Veteriner çok yoğun dediler koronadan dolayı yasakmış girmek göremedim kedimi. Telefonla arayacaklar söylediler. Aramadılar cuma günü tekrar gittim. Serum taktık dediler bacağında ne var ne olmuş diye bilgi almadan gitmeyeceğimi söyleyince veteriner hanım geldi kapıya bir yanlışlık olmuş serum takılan sizin kediniz değil, sizin kediniz öldü dedi. Perşembesi günü ölmüş. Şok oldum inanamadım. Sadece bacağı aksayan kızım nasıl ölür. Ne olmuş nasıl öldü bilgi vermediler kafayı yemek üzereyim. Tedavi filan etmemişler müşahede altına almıştık öldü diyorlar. Birde bana bu kadar düşünüyordun özele götürseydin burda hiçbir techizat yok dediler. Beni arayıp söyleselerdi keşke. Şimdi kedimi ellerimle ölüme gönderdim diye kendimi yiyip bitiriyorum. Neden ölmüştür? Göndermese yaşar mıydı yada ölmemiştir bir yere bırakmış olabilirler mi. Belediyeye gittim cevap alamadım. Lütfen fikriniz nedir bu konuda yardımcı olur musunuz. Yani aklım almıyor benim ayağını o şekilde görmeden altı gün sonra ayağı biraz iyileşmiş olmasına rağmen nasıl olur

   • Şahin Gezici
   • 20 Aralık 2020, 15:39

   Merhabalar,

   Öncelikle çok üzüldük. Maalesef kediyi görmeden bir teşhis konulmadan cevap vermek zor. Kediniz bir kaza sonucu iç kanama geçirmiş ve buna bağlı olarak ölmüş olabilir. Siz elinizden geleni yapmışsınız, suçluluk duymayınız. Kendinizi üzmemenizi öneririz.

   İyi Günler

  • Mitraa
  • 25 Aralık 2020, 20:06

  Merhaba kedim 5.kattan düştü veterinere götürdüm iğne yaptı ama kırık çıkık yok dedi ama geldiğimden beri yatıyor hiç kalkmyr su içmiyor ve yemek yemeyor sanırım burnundan az kan geliyor ve idrarında kan var diskisnda kan yok ama ne yapablrm

   • Zlyrm
   • 18 Mart 2021, 02:31

   Benim kedimde aynı durumda kendinize ne oldu iyileştimi

   • Betül
   • 17 Nisan 2022, 00:19

   Merhaba kedinizin durumu nedr iyileşti mi durgunluğun sebebi nedr

  • Tuba özdemir
  • 3 Ocak 2021, 20:01

  Tam 48 saat once kedim 8.kattan düştü veterinerime götürdüm iç kanama yok ama sag arka dizinde parçalı kırık var b8rkac gune ameliyat olacağını söyledi ve 2 gundur idrarın da kan var su disinda herseyi yiyip iciyo ayağa kalkmaya çalışıyor sizce ic kanama var midir

  • Sydrn
  • 27 Mart 2021, 23:21

  Mrb benim.kedim dün gece 6. Kattan düştü agzinburnu kan içindeydi hemen veterinere götürdük filmi falan çekildi iç kanama için iğneler yapıldı kırık çıkık yok akcigerleri sağlam dediler bir gece veterinere kaldı akşam üstü eve götürebilirsiniz alt çenesinde kırık var dediler mamasını yemezse ufak bir operasyon yapılabilir dendi ve beyin kanaması olabilirmiş hiç belli olmaz
  ölebilir de dedilerr çok üzülüyoruz kaç güne belli olur durumu bilgisi olan varmı birşeyler yazarsanız çok sevinirim :(

  • İdil ırmak
  • 1 Mayıs 2021, 01:37

  Merhabalar kedim 3. Kattan toprak zemine düştü hemen veterinerine götürdük.Kan tahlili yaptı çok az iç kanaması var dedi. Ertesi gün kustu tekrar götürdük yine kan tahlili yaptı bir sıkıntı yok dedi sadece ağrı kesici yaptı. Ama akşam kedim tekrar kustu ve hiç tadı yok şuanda saat 1.36 ve veterinerimiz telefona cvp vermiyor. Açık hiç bir veteriner yok acaba mr veya röntgen çekilmelimiydi. Yoksa ilaçların etkisinden mi kustu ?

Bu yazıya yorum göndermek ister misiniz?

Dikkat: Her yorum gönderen kişi, kendi gönderdiği yorumdan sorumlu olmaktadır.
Not: Yazı ile herhangi bir ilgisi bulunmayan yorumların onaylanmadığını belirtmek isteriz.
Yazı Etiketleri
Yukarı Çık