Bu sitedeki her şey Sevgi ile kodlanmıştır.

Kategori Listesini Göster

Hangi Renk Hangi Duyguyu İfade Eder? Renklerin Psikolojik Anlamları


FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır


Renklerin Anlamları - Hangi Renk Hangi Duyguyu İfade Eder?Hangi renk hangi anlama gelir? sorusunu soruyorsanız, doğru yerdesiniz. Renkler, psikolojik olarak insan zihninde farklı anlamlara gelebilmektedir. Bu yüzden reklam sektöründe veya ürün yerleştirmelerinde de renkler temel alınarak hareket edilmektedir. Renkler, bizleri psikolojik ve duygusal olarak oldukça etkilemektedir. Bu nedenle hangi renk hangi duyguyu ifade eder? sorusu önemlidir. Yani mavi renk insanın içine huzur verirken, siyah renk ise karamsarlık veya melankolik bir hava yaratabilir. Bu elbette kişiden kişiye değişen bir durum.

AYRICA: Dar Gelen Kıyafetler Nasıl Genişletilir? (Kapsamlı Anlatım)

Ancak bir gerçek var ki, o da, renklerin bir anlamı vardır. Geçmişten, günümüze insanlar renklere farklı farklı anlamlar vermiş ve günümüzde de etkisi sürmeye devam ediyor. Peki, renklerin psikolojik anlamlarının ne olduğunu hiç merak ettiğiniz oldu mu? O zaman birlikte hangi renk hangi duyguyu ifade eder kısaca bahsetmeye geçelim.

AYRICA: Dar Gelen Çizme, Ayakkabı, Bot Nasıl Genişletilir? Etkili Yöntemler!

Renklerin Psikolojik Anlamları - Hangi Renk Hangi Duyguyu İfade Eder?

Renklerin Psikolojik Anlamları Nelerdir?

AYRICA: Mutsuz İnsanların 7 Alışkanlığı ve Yapılabilecekler

Hangi Renk Hangi Duyguyu İfade Eder? - Kırmızı

 • Beklentileri artırır ve insanların daha hızlı karar almasını sağlar. Heyecan yaratır ve oldukça dikkat çekici bir renktir. Tüm eşya veya dekorasyon alanındaki ürünlerde kırmızı ön plâna çıkmak için tercih edilmektedir. Dolayısı ile kendinize güveniniz çok ise, hayatınızda kırmızı renge yer verebilirsiniz.

Hangi Renk Hangi Duyguyu İfade Eder? - Mavi

 • Sakinliği ve güvenliği hatırlatır. Bu yüzden banka reklamlarında da kullanılmaktadır. Sadakati simgeler ve insanın içini açar. Rahatlatır ve huzur hissi aşılar. Bu yüzden çalışma ortamınızda mavi tonlarında renklerin yer alması, performansınızın artmasını sağlayabilir. Hayatında mavi renge yer veren insanların güvenilir ve sadık olduğunu dile getirmek yanlış olmayacaktır. Çünkü yapılan analizlerde de bu durum açığa çıkmakta olup, mavinin en çok tercih edilen renklerden olması da bir tesadüf değildir.

Hangi Renk Hangi Duyguyu İfade Eder? - Yeşil

 • Doğayı hatırlatır ve gençliği simgeler. Doğal bir etkisi olduğu için, insanı sakinleştirir. Ayrıca hastanelerde de yeşil rengin tercih edilmesi doğaldır. Çünkü böylelikle hastaların rahatlaması sağlanır. Genellikle yeşil rengi sevenlerin, insanları etkileyici bir özelliği vardır. Yapılan analizlerde, yeşil rengi seven insanların, zaman zaman kendisini çok beğendiği de ortaya çıkmıştır.

Hangi Renk Hangi Duyguyu İfade Eder? - Siyah

 • Genellikle hüznü temsil ettiği dile getirilir. Ancak mücadeleci ruhlu insanların da siyah rengi tercih ettiği bir gerçek. Dolayısı ile genellikle, güçlü ve ciddi görünmek için kullanılan bir renktir. Elbette bazı kilolu insanların da daha zayıf görünmek için tercih ettiği de bir gerçek. Daha çok hırslı ve azimli insanların siyah rengi tercih ettiği kesin bir gerçek olsa gerek. Ancak ne olursa olsun bu hırs ve azim gibi kavramlarını kararında kullanmak gerektiğini akıldan çıkarmamakta da fayda bulunmaktadır.
Renkler ile Kişilik Testi

Hangi Renk Hangi Duyguyu İfade Eder? - Beyaz

 • Masumiyeti ve saflığı simgelemektedir. Gelinliğin beyaz renkte olması da bir tesadüf değildir. Temizliği de simgelediği için doktorlar beyaz önlük giymektedir. Beyaz rengi seven insanların temizliğe önem verdiğini ve yapıcı bir kişilik sahibi olduğunu dile getirmek yanlış olmayacaktır.

Hangi Renk Hangi Duyguyu İfade Eder? - Kahverengi

 • Toprak rengidir. Sağlamlık hissi uyandırır. Ciddi ve güçlü bir duygu hissettirir. Kahverengiyi seven insanların duygusal olduğu dile getirilebilir. Ayrıca sadelikten yana oldukları da dile getirilebilir.

Hangi Renk Hangi Duyguyu İfade Eder? - Pembe

 • Rahatlatıcı bir etkisi vardır. Bu yüzden daha çok kadınlar tarafından tercih edildiğini dile getirmek yanlış olmayacaktır. Romantik bir renktir. Pembe rengi tercih edenlerin oldukça narin ve çekingen olduğunu dile getirebiliriz.
Hangi Renk Hangi Anlama Gelir?

Hangi Renk Hangi Duyguyu İfade Eder? - Sarı

 • Gözü yoran bir renktir. Bilgisayarda veya televizyonda sarı renkler göz yoracağı için, pek tercih edilmez. Ancak az miktarda kullanılır ise, rahatlık hissi verebilir. Sarı rengi sevenlerin oldukça hareketli ve özgür olduğu dile getirilebilir. Enerji dolu bir kişiliğe sahiptirler.

Hangi Renk Hangi Duyguyu İfade Eder? - Turuncu

 • Dikkat çekici ve çarpıcı bir renktir. Sıcak bir renktir ancak kırmızı kadar da abartılı bir görünüme sahip değildir. Canlılık ve cesaret verir. Turuncu rengi seven insanlar genellikle sevecen ve arkadaş canlısıdır. Zaman zaman kendisini ön plana çıkarabilecek şeyler yapma eğilimine de sahip olabilirler.

Hangi Renk Hangi Duyguyu İfade Eder? - Gri

 • Akıllara "denge" kavramını getirir. Ciddiyeti de hatırlatır. Bunaltıcı bir havası olsa da, ağırlığı simgelediğini dile getirmek yanlış olmaz. Gri rengi seven insanların daha sakin ve düşünceli bir hayat yaşamaya özen gösterdiği dile getirilebilir. Ancak fazla gri renkleri tercih etmek karamsarlığı tetikleyebileceği için, kararında kullanmak daha iyi olacaktır.
Renkler ve Anlamları

Gördüğünüz üzere, her renk farklı bir kişiliği yansıtıyor. Elbette, bunlar kesin doğru olmayabilir. Ancak her rengin, kendisine özgü bir anlamının da olduğu bir gerçek. Peki sizce sevdiğiniz renk, sizin özelliklerinizi yansıtıyor mu ve sizce sizi hangi renk temsil ediyor? Hemen yorum göndererek bizlerle paylaşabilirsiniz.


Hangi renk hangi duyguyu ifade eder kısaca bu şekilde bahsedilebilir. Renklerin anlamları sizler için uyumlu oldu mu? Görüşlerinizi bize aşağıdaki yorum alanından bildirebilirsiniz.


 1. Yorum bulunmamaktadır.

Bu yazıya yorum göndermek ister misiniz?

Dikkat: Her yorum gönderen kişi, kendi gönderdiği yorumdan sorumlu olmaktadır.
Not: Yazı ile herhangi bir ilgisi bulunmayan yorumların onaylanmadığını belirtmek isteriz.
Yazı Etiketleri
Yukarı Çık