Bu sitedeki her şey Sevgi ile kodlanmıştır.

Kategori Listesini Göster

Görüntülü Konuşmak Strese Neden Oluyor


FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır


Görüntülü KonuşmakTelefonda konuşurken zaman zaman sadece konuşmak yetmeyebiliyor. Karşıdaki kişiyi görmek, jest ve mimiklerini takip etmek ya da sağlam bir dedikodu varsa karşılıklı kahkahalarla gülerek konuşmak istenebiliyor. Ancak yapılan bir araştırmaya göre, görüntülü konuşmak insan psikolojisini olumsuz etkiliyor ve stres oluşumunu tetikliyor. Araştırmanın detaylarına baktığımızda ise, görüntülü konuşmanın insan üzerindeki ilginç etkiler bıraktığı görülüyor.

AYRICA: Aynaya Erkekler mi Yoksa Kadınlar mı Daha Çok Bakıyor?

Görüntülü Konuşmanın Etkileri

AYRICA: Sabahları Mutlu Uyanmak için 5 Önemli Etken

Görüntülü Konuşmanın Etkileri

 • Öncelikle birisi sizi görüntülü aradığı zaman müsait olmayabiliyorsunuz ya da o anda gerçekten görüntülü konuşmak istemeyebiliyorsunuz.
 • Araştırmanın detaylarında, yapılan çoğu görüntülü aramanın cevapsız kaldığı dile getiriliyor.
 • İnsanlar, acaba açsam mı, açmasam mı? diye düşünürken çağrı düşüyor. Karşınızdaki en yakınınız olsa bile, görüntülü bir aramada ister istemez gerilebiliyorsunuz.
 • Sürekli ekrana bakmak da bir süre sonra sıkıcı gelebiliyor. Şu, "Eee daha daha nasılsın?"dan sonra bir türlü devamı gelmeyen sohbetler görüntülü konuşmada daha çok yaşanıyor.
 • Görünüşünüz normal olsa bile, görüntülü aramadan hemen önce, görünüşünüzde düzeltmeler yapmaya başlıyorsunuz. Bu davranış, kişinin kendisini beğenmediği izlenimini uyandırıyor ve bilinçaltına bu şekilde kodlanıyor.
 • Arayan kişi hiç sevmediğiniz birisiyse, işler daha da kötü! Çünkü sevmediğiniz bir insanla telefonda konuşmak bile yorucuyken, görüntülü konuşmak daha da beter olabiliyor.
 • Görüntülü konuşurken bir yandan da oyalanmak için başka işler yapılıyor, bu istemsiz davranışlar, kişinin aslında ne kadar gerildiğini ortaya koyuyor.
 • Telefonda sesli olarak konuşurken, konuşmayı bitirmek istemeniz yüzünüze yansıyor fakat bunu kimse görmüyor, ancak görüntülü konuşmada bu durum maalesef ki gerçekleşemiyor. Konuşmayı bitirmeye karar vermek de ister istemez can sıkıcı olabiliyor. Acaba ne zaman görüntülü aramayı sonlandıracak diye beklerken, gerilim yine yüksek...
 • Görüntülü konuşmalarda sevilmeyen soruları yanıtlamaktan kaçmak daha zor, çünkü karşınızdaki kişi her hareketinizi takip ediyor.
 • Örneğin sevgilinizle görüntülü bir arama gerçekleştirirken, arka plandan gelen uygunsuz bir ses, mahcup hissetmenize neden olabiliyor.
 • Yine araştırmaya göre, insanlar görüntülü konuşurken gerçek olmayan gülücükler sergiliyor. Bu da gerilimin bir etkisi olarak kabul ediliyor.

Gerçekten de görüntülü konuşma insan psikolojisi üzerinde olumsuz etkilere sahip gibi görünüyor. Peki, siz görüntülü konuşmayı seviyor musunuz?


 1. Yorum bulunmamaktadır.

Bu yazıya yorum göndermek ister misiniz?

Dikkat: Her yorum gönderen kişi, kendi gönderdiği yorumdan sorumlu olmaktadır.
Not: Yazı ile herhangi bir ilgisi bulunmayan yorumların onaylanmadığını belirtmek isteriz.
Yazı Etiketleri
Yukarı Çık