Bu sitedeki her şey Sevgi ile kodlanmıştır.

Kategori Listesini Göster

İnsan Sağlığını Etkileyen Faktörler Nelerdir?


FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır


İnsan vücudu çok ilginç ve gizemleri hala çözülememiş bir yapıdır. Bu yapı biz doğmadan önce yaratılır ve ölene kadar birçok fonksiyon gerçekleştirir. Elbette bu makine de her cihaz gibi yorulur, bozulur ve bir süre sonra çalışmayabilir. Peki bu bozulmaları ve çalışamama durumlarını ne gibi faktörler gerçekleştirir. Birçok uzman, erken teşhisin insan yaşantısındaki öneminin hastalık sırasındaki tedaviden daha büyük olduğunu vurgular. Ancak erken teşhisten önce erken teşhis ile ne gibi soruların farkına varabileceğimizi öğrenmek her şeyden daha önemli. O zaman en önemli soruyu soruyorum.

İnsan Sağlığını Etkileyen Etmenler Nelerdir?

Bu faktörler bilimsel olarak iki ayrı grupta değerlendirilir. Bunlardan ilki "Bünyesel Faktörler"dir. Bünyesel faktörler hormonel, kalıtsal ve metabolizma ile ilgili olan rahatsızlıkların oluşturduğu etmenlerdir. Bu faktörler dışarıdan bulaşma yolu ile değil genetik kodlama içerisinde bulunan hastalıkların ya da bozuklukların oluşturduğu etmenlerdir. Ailenizde var olan bazı hastalıklar bunlara örnektir, bu altı parmak, gut ya da böbrek taşı gibi rahatsızlıklar olabilir.

Bir diğer faktör ise "Çevresel Faktörler"dir. Bu faktörler diğer bir deyişle insanın çevresinden edindiği kendi DNA'sında barınmayan etkenlerdir. Bunlar kendi içerisinde beşe ayrılır.

Biyolojik Etmenler Nelerdir?

Bunlar vektörler, mikro organizmalar, bitkiler ve hayvanlardır. Vektörlerin insan sağlığını etkileyecek olan oluşumları taşıyıcı özellikleri ile bilinen kara sinek, bit, pire ve hamam böceği benzeri canlılardır. Mikro organizmalar ise verem, tifo, kolera, kızamık, menenjit, kaba kulak gibi hastalıkların yayılmasını sağlayan oluşumlardır. Son olarak bahsedeceğim bitki ve hayvanlar da üretimleri - beslenmeleri sırasında kullanılan kimyasallar nedeni ile insan sağlığını etkileyen faktörler arasında yer alırlar.

Kimyasal Etmenler Nelerdir?

Bunlar zehirler, yasaklanan ilaçlar, bazı böcek spreyleri, zararlı tarımsal ilaçlar ve buna benzer maddelerin yol açtığı sağlığı olumsuz etkileyen durumlardır.

Fiziksel Etmenler Nelerdir?

Yapay gübreleme, atık sular, hava ve gürültü kirliliği, GDO'lu ürünler ve daha birçok şeyin yol açtığı sağlığı olumsuz yönde etkileyen faktörler, fiziksel etmenleri oluşturur.

Sosyal ve Kültürel Etmenler Nelerdir?

Bu dördüncü faktör, belki de en çok etkilendiğimiz faktörlerdendir. Yaşama standardı, gelir ve gider düzeyi bu etmenleri oluşturan ana konulardır.

Psikolojik Etmenler Nelerdir?

Bunlar da stres, yorgunluk ve buna benzer akıl sağlığını etkileyen etmenler arasındadır.

İlginizi çekebilecek yazılar

  1. Yorum bulunmamaktadır.

Bu yazıya yorum göndermek ister misiniz?

Dikkat: Her yorum gönderen kişi, kendi gönderdiği yorumdan sorumlu olmaktadır.
Not: Yazı ile herhangi bir ilgisi bulunmayan yorumların onaylanmadığını belirtmek isteriz.