Bu sitedeki her şey Sevgi ile kodlanmıştır.

Kategori Listesini Göster

İnsan Sağlığını Etkileyen Faktörler Nelerdir?


FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır


İnsan Sağlığını Etkileyen Faktörlerİnsan sağlığını etkileyen faktörler nelerdir? konusu internet üzerinde araştırılan konulardan biridir. İnsan vücudu çok ilginç ve gizemleri hala çözülememiş bir yapıdır. Bu yapı biz doğmadan önce yaratılır ve ölene kadar birçok fonksiyon gerçekleştirir. Elbette bu makine de her cihaz gibi yorulur, bozulur ve bir süre sonra çalışmayabilir.

AYRICA: Hangi Renk Hangi Duyguyu İfade Eder? Renklerin Psikolojik Anlamları

Peki, bu bozulmaları ve çalışamama durumlarını ne gibi faktörler gerçekleştirir? Birçok uzman, erken teşhisin insan yaşantısındaki öneminin hastalık sırasındaki tedaviden daha büyük olduğunu vurgular. Ancak erken teşhisten önce erken teşhis ile ne gibi soruların farkına varabileceğimizi öğrenmek her şeyden daha önemli. O zaman en önemli soruyu soruyorum.

AYRICA: Probiyotik ve Prebiyotik Nedir? Doğal Probiyotik Yiyecekler Nelerdir?

İnsan Sağlığını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

AYRICA: Duyguların Sağlığa Etkisi Nedir? Öğrenmek için Okuyun!

İnsan Sağlığını Etkileyen Etmenler Nelerdir?

Bu faktörler bilimsel olarak iki ayrı grupta değerlendirilir. Bunlardan ilki "Bünyesel Faktörler"dir. Bünyesel faktörler hormonel, kalıtsal ve metabolizma ile ilgili olan rahatsızlıkların oluşturduğu etmenlerdir.

AYRICA: Fast Food Bağımlılık Yapar mı? Bu Alışkanlık Nasıl Bırakılır?

Bu faktörler dışarıdan bulaşma yolu ile değil genetik kodlama içerisinde bulunan hastalıkların ya da bozuklukların oluşturduğu etmenlerdir. Ailenizde var olan bazı hastalıklar bunlara örnektir, bu altı parmak, gut ya da böbrek taşı gibi rahatsızlıklar olabilir.

AYRICA: Neden Hızlı Kilo Veremiyorum?

Bir diğer faktör ise "Çevresel Faktörler"dir. Bu faktörler diğer bir deyişle insanın çevresinden edindiği kendi DNA'sında barınmayan etkenlerdir. Bunlar kendi içerisinde beşe ayrılır.

Biyolojik Etmenler Nelerdir?

Bunlar vektörler, mikro organizmalar, bitkiler ve hayvanlardır. Vektörlerin insan sağlığını etkileyecek olan oluşumları taşıyıcı özellikleri ile bilinen kara sinek, bit, pire ve hamam böceği benzeri canlılardır.

AYRICA: Mutsuz İnsanların 7 Alışkanlığı ve Yapılabilecekler

Mikro organizmalar ise verem, tifo, kolera, kızamık, menenjit, kaba kulak gibi hastalıkların yayılmasını sağlayan oluşumlardır. Son olarak bahsedeceğim bitki ve hayvanlar da üretimleri - beslenmeleri sırasında kullanılan kimyasallar nedeni ile insan sağlığını etkileyen faktörler arasında yer alırlar.

AYRICA: Sosyal Medya Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?

Kimyasal Etmenler Nelerdir?

Bunlar zehirler, yasaklanan ilaçlar, bazı böcek spreyleri, zararlı tarımsal ilaçlar ve buna benzer maddelerin yol açtığı sağlığı olumsuz etkileyen durumlardır.

AYRICA: Sosyal Medya Anksiyete Bozukluğu Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Fiziksel Etmenler Nelerdir?

Yapay gübreleme, atık sular, hava ve gürültü kirliliği, GDO'lu ürünler ve daha birçok şeyin yol açtığı sağlığı olumsuz yönde etkileyen faktörler, fiziksel etmenleri oluşturur.

AYRICA: Evlilik Korkusu Nedir? Belirtileri Nelerdir ve Nasıl Yenilir?

Sosyal ve Kültürel Etmenler Nelerdir?

Bu dördüncü faktör, belki de en çok etkilendiğimiz faktörlerdendir. Yaşama standardı, gelir ve gider düzeyi bu etmenleri oluşturan ana konulardır.

AYRICA: Hayatınızı Değiştirecek ve Size İlham Verecek Videolar!

Psikolojik Etmenler Nelerdir?

Bunlar da stres, yorgunluk ve buna benzer akıl sağlığını etkileyen etmenler arasındadır.


İnsan sağlığını etkileyen faktörler bu şekilde açıklanabilir. Bu yönde söyleyecekleriniz varsa, aşağıdaki yorum alanından bizlere yazabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek yazılar


  1. Yorum bulunmamaktadır.

Bu yazıya yorum göndermek ister misiniz?

Dikkat: Her yorum gönderen kişi, kendi gönderdiği yorumdan sorumlu olmaktadır.
Not: Yazı ile herhangi bir ilgisi bulunmayan yorumların onaylanmadığını belirtmek isteriz.
Yukarı Çık