Bu sitedeki her şey Sevgi ile kodlanmıştır.

Kategori Listesini Göster

Uykuda Diş Gıcırdatması Neden Olur? Tedavisi Nelerdir?


FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır


Modern çağın hastalıklarından biri olarak ortaya çıkan "bruksizm" halk arasında diş sıkması ya da gıcırdatması olarak bilinmektedir. Diş gıcırdatması nedir? gibi sorulara karşı; uykuda diş gıcırdatması, psikolojik nedenlerden dolayı (stres, sinir, huzursuzluk, pişmanlık, uykusuzluk) ortaya çıkan ve hiç de hafife alınmaması gereken bir hastalık olarak anlatılabilir. Üstelik bu hastalığın en önemli noktası da geceleri uyurken diş gıcırdattığınızın farkında bile olmamanızdır.

Aynı odada yakınınızla birlikte uyumanızdan ya da siz uyurken odaya girenler tarafından fark edilerek size söylendiği zaman hastalığınızın farkında olabilirsiniz. Bunun yanı sıra aşağıda bahsedeceğimiz diş gıcırdatması sonuçları ile de, uzun zaman geçmesinden sonra birtakım ağrılardan ve sorunlardan dolayı farkında olabilirsiniz.

Diş Gıcırdatması Neden Olur?

Gece diş sıkması ya da gıcırdatması gibi sorunlar genellikler çocuklarda daha sık görülmektedir. Uyku sırasında diş gıcırdatma alışkanlığının psikolojik ve biyolojik sebepleri olduğu saptanmıştır. Üstelik Türkiye'de 10 çocuktan 3'ünde görülen diş gıcırdatması sorunu, birçok hastalığın ve enfeksiyonun da habercisi olabilir. Diş gıcırdatması tedavisi aşamasına geçmeden önce bu hastalığın nedenleri iyi bir şekilde tespit edilmelidir.

Bazı doktorlara göre bu hastalık, genellikle çocukluk döneminde birtakım psikolojik sorunlar yaşayan insanların bilinçaltlarının bir çeşit dışa vurumunun göstergesi olarak anlatılmaktadır. Eğer gece diş sıkması büyüme gelişme sırasında oluşan bir süreçse, tedavi etmek mümkün olmayabiliyor, zamanla yeni dişlerin gelmesiyle geçebiliyor. Ancak sebep, bir sinüs akıntısı, bağırsak problemi, endokrin ile ilgili hormonal bir problem varsa veya psikolojik sorunları bulunduysa bu doğrultuda tedavi edilebilir.

Diş gıcırdatması sorununu yaşayan çocuklarda ya da büyüklerde psikolojik nedenli olup olmadığı aileler tarafından tespit edilebilir. Ayrıca dental problemler olarak yüksek veya olması gerekenden düşük yapılmış dolgu ve protezler ya da dişlerdeki kapanış ilişkilerindeki bozukluklar da uykuda diş gıcırdatmalarına sebep olabilir.

Ayrıca bu hastalığa modern toplumlarda erkeklerde, kırsal kesimlerde ise kadınlarda daha sık rastlanmaktadır.

Diş Gıcırdatması Belirtileri ve Zararları

Diş gıcırdatması hastalığının belirtilerinde birlikte uyuduğunuz kişinin size haber vermesi dışında farklı belirtileri de olabilmektedir.

 • Çene kaslarının aşırı sıkılmasından dolayı çene eklemlerinde, yanaklarda ve şakaklarda ağrı
 • Köşeleri veya kenarları kırılmış ön dişler, diş eti çekilmeleri
 • Yine uzun yıllar sonrasında dişlerde aşınmış yüzeyler hatta kimisinin ısırma yüzeylerinin düzelmesi
 • Dişlerde sallantı hissi, ağrıyan diş etleri, kırmızılık ve diş etlerinde şişme gibi durumlar
 • Gün içinde baş ağrıları
 • Ağzınızı rahat açamamak ve ağrı oluşması
 • Boyun bölgesinde ağrı
 • Soğuğa karşı hassasiyet
 • Diş boylarında kısalmalar
 • Ağzınızı açtığınızda eklemden ses çıkması ve dişlerinizin arasında kum varmış hissi

Bu belirtilere sahipseniz diş gıcırdatma hastalığına sahip olmanız oldukça yüksektir. Ayrıca bu belirtiler başlangıçtan itibaren değil de, uzun süreli zamanlarda kişinin karşılaşabileceği problemlerdir.

Diş Gıcırdatma Tedavisi

Diş gıcırdatma nedeni tespit edildikten sonra o doğrultuda tedavi edebilmek mümkündür. Psikolojik sorunlar varsa bunların üstesinden gelene kadar ağız içinde kullanılan ve silikon içerikli maddeden yapılmış diş plakları (gece koruyucuları) kullanılabilir. Diş gıcırdatma aparatı ile, sorunlarla baş ederken dişlerde oluşabilecek sorunlar engellenmiş olur.

Kullanılan ve genel anlamda da faydalı olan diş gıcırdatma aparatlarının bazı kişilerin tedavilerinde yeterli olmadığı saptanmıştır. Bunlar için ayrıca kas gevşeticiler, psikolojik sorunlar için terapi yöntemi, eksik dişler yerine protez tedavisi ve yukarıda da dediğimiz gibi yüksek ya da düşük dolguların yenilenmesi yapılabilir.

Ayrıca “Gıcırdatma ilerleyen yaşlarda da devam eder mi?" şeklinde sorularla da karşılaşabiliriz. Bunun için eğer diş sıkma, gıcırdatma hastalığı psikolojik kaynaklı ise çocuk büyüdüğünde de devam edebilir. Çünkü bu hastalığın ana sebebi strestir. Stresli çocuklarda o dönem içerisinde stres azaltılırsa, ileride daha dirençli olması sağlanır ve böylece diş sıkmaları kesilmiş olur.

Bunların yanı sıra, diş gıcırdatmanın sebebi çeşitli vitamin ve minerallerin eksikliğinden de kaynaklanabilir. Özellikle anti - stres vitamini olan B5 vitamini eksikliğinde de diş gıcırdatma görülebilir. Bunun için B5 vitamini ihtiyacınızı, avokado, yoğurt, taneli tahıl ve sebze gibi doğal besinlerden karşılayabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek yazılar


  • Ali Mutlu
  • 31 Ocak 2017, 16:32

  bu sorun bende de var ve uykuda gıcırdatırken hissediyorum rahatsız oluyorum. dediğiniz gibi ağzımı açarken eklemlerden ses geliyor. Bugün randevu aldım yarın için bakalım nasıl bir sonuç çıkıcak

Bu yazıya yorum göndermek ister misiniz?

Dikkat: Her yorum gönderen kişi, kendi gönderdiği yorumdan sorumlu olmaktadır.
Not: Yazı ile herhangi bir ilgisi bulunmayan yorumların onaylanmadığını belirtmek isteriz.
Yukarı Çık