Bu sitedeki her şey Sevgi ile kodlanmıştır.

Kategori Listesini Göster

Bitter Çikolatanın Faydaları Nelerdir?


FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır


Özellikle bayanlar tarafından çok sevilen ve mutluluk verdiğine inanılan çikolata, aslında bilinmeyen birçok faydaya sahip. Genellikle yüksek kalorili olduğundan dolayı tüketilirken insanı şüpheye düşüren bu enfes tatlı, ilginç yararları ile de aslında sağlığınızı iyi yönde etkiliyor, ayrıca bitter çikolata düşük şeker oranı ile tüm çikolatalar içerisinde en sağlıklı olanı bu yüzden faydaları da diğer çikolatalara oranla daha fazla. Peki, bitter çikolatanın faydaları neler? Gelin birlikte bakalım.

1. Bitter çikolata kalp sağlığı için faydalı mı?

Bitter çikolatanın içerisinde yer alan flavonoidler, kan akışını kolaylaştırarak, kalp krizi riskini azaltır. Ayrıca damarların genişlemesini sağlayarak nitrik oksit üretimine yardımcı olur. Yeşil çay, çilek, soya fasulyesi ve kırmızı şaraptan daha fazla flavonoid içeren bitter çikolata, kötü kolesterolü önleyerek kalp-damar hastalıklarını önler. Bu nedenle bitter çikolata kalp sağlığı için oldukça faydalıdır.

2. Bitter çikolata kolesterol ve kan basıncını azaltır mı?

Bitter çikolata kan basıncını azaltarak kanın akışını ve damarların rahatlamasını sağlar ama içerisindeki doymuş yağ oranının fazla olması nedeniyle az miktarda tüketilmesi gerekmektedir. Doğru oranda tüketildiğinde çikolata, kolesterol ve kan basıncını düzenleyerek sağlığınızı olumlu yönde etkiler.

3. Bitter çikolata kan şekerini dengeler mi?

Bitter çikolata başta da belirttiğimiz gibi diğer tatlı ve şekerli besinler içerisinde, düşük bir oranla şeker barındıran bir yiyecektir. Bu nedenle kan şekerinin yavaş bir şekilde salgılanmasına neden olur ve böylece vücutta insüline karşı bir duyarlılık gelişir, şeker hastalığına yakalanma oranını düşürür ve kan şekerini dengeler.

4. Bitter çikolata psikolojiyi etkiler mi?

Bitter çikolatanın en bilinen özelliklerinden biri, endorfin hormonunun salgılanmasını sağlayarak, insanların mutlu, enerjik ve coşkulu bir hale gelmesine yardımcı olmasıdır. Özellikle psikolojik olarak insanlar üzerinde olumlu bir etki sağlayan bitter çikolata yine serotonin adı verilen antidepresan etkisi gösteren bir madde içererek ruh sağlığınızı korumanıza yardımcı olur. Kısacası bitter çikolata ruh ve akıl sağlığınızı olumlu yönde etkiler.

5. Bitter çikolata cildi güzelleştirir mi?

Bitter çikolata tüketilmesi halinde, cildinizi güzelleştirerek UV ışınlarının daha kolay bir şekilde emilmesini sağlayarak cildinizi korur. Sağlıklı ve daha güzel bir cilde sahip olmak ve cildinizi güneş ışınlarının yan etkilerinden korumak için bitter çikolata tüketmeyi unutmayın.


    • asansörlü taşımacılık mersin
    • 6 Temmuz 2015, 11:42

    bir faydası daha var onu yazmamışlar

Bu yazıya yorum göndermek ister misiniz?

Dikkat: Her yorum gönderen kişi, kendi gönderdiği yorumdan sorumlu olmaktadır.
Not: Yazı ile herhangi bir ilgisi bulunmayan yorumların onaylanmadığını belirtmek isteriz.
Yukarı Çık