Bu sitedeki her şey Sevgi ile kodlanmıştır.

Kategori Listesini Göster

Sağlıklı bir yaşam için kadınların yaptırması gereken testler


FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır


Ülkemizde her yıl sadece erken teşhis edilemediği için birçok vatandaşımızı ilerleyen hastalıkları dolayısıyla kaybediyoruz. Üstelik gün geçtikçe böyle durumlarda insanların bilinçlenip vakaların azalacağını beklerken, bu sayı katlanarak artmaya devam ediyor. Peki ne yapacağız da "erken teşhis" kavramını umursayarak hayatımızı sürdüreceğiz. Bunun için Ethica hastanesine bazı sorular soruldu ve o da bizlere erken teşhis için hayatımızın bazı dönemlerinde yaptırmamız gereken testleri anlattı. Gelin birlikte göz atalım.

İlk olarak Gentest, bu test insan hayatının 3 ayrı döneminde yaptırılması gereken bir test olup genetik sorunların algılanabilmesi için gereklidir. Test ile tüm vücudunuzda olan en ufak sorunlara kadar taranır ve daha sonrası için daha sağlıklı bir yaşam planı oluşturulur. Böylece vücudunuz için en doğru olan yoldan yaşamınızı sürdürürsünüz. Test, Gentest Optimum olarak 2 yaş ve üstü, Gentest Medical olarak 35 yaş ve üstü, Gentest Bioaging olarak ise 45 yaş üstü bireylere uygulanır.

Bu testler dışında ise sadece temel hastalıklara özel birkaç test daha önerildi. Bunlardan ilki 20'li yaşlarda uygulanması gereken cinsel ilişki  başladıktan 1 yıl sonra yapılması gereken smear ve jinekoloji testidir.

Bir diğeri ise 35-40 yaşları arası için gerekli olan bazal momogram testidir. Belkide günümüz için en gerekli testlerden biri olan bu test ile bayanlarda meme kanseri için erken teşhis yapılmasına olanak tanınır.

Son test ise 40 yaş ve üzeri kadınlar için yapması önerilen testler ise yıllık kan sayımı, şeker, kolesterol, prolaktin, idrar ve rutin biokimya testleridir.

İlginizi çekebilecek yazılar


  1. Yorum bulunmamaktadır.

Bu yazıya yorum göndermek ister misiniz?

Dikkat: Her yorum gönderen kişi, kendi gönderdiği yorumdan sorumlu olmaktadır.
Not: Yazı ile herhangi bir ilgisi bulunmayan yorumların onaylanmadığını belirtmek isteriz.
Yukarı Çık