Bu sitedeki her şey Sevgi ile kodlanmıştır.

Kategori Listesini Göster

Romeo ve Juliet Kitap Yorumu - Willam Shakespeare


FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır


Romeo ve Juliet Kitap Yorumu - Willam ShakespeareKitap yorumu yazısını yazmayı en çok istediğim eserlerden biri olan Romeo ve Juliet, tüm Shakespeare severler için olduğu gibi benim için de baş tacı. Artık üniversitelerin ilgili bölümlerinde neredeyse ders kitabı gibi görülen eser Shakespeare'in muhteşem zekasının, etkileyici bir ürünü olarak karşımıza çıkıyor. Bize de kitap yorumu yazısını yazmak kalıyor. Hem daha romanımsı hem de doğrudan tiyatro senaryosu şeklinde çevrilmiş versiyonlarını okuduğum Romeo ve Juliet aslında hepinizin bildiği gibi birbirine düşman olan iki ailenin çocuklarının birbirlerini sevmeleri ancak talihsiz olaylar nedeni ile bir türlü kavuşamamalarını anlatıyor. Fakat benim Romeo ve Juliet kitap yorumu yazım biraz daha farklı olacak.

AYRICA: Macbeth Kitap Yorumu - William Shakespeare

Romeo ve Juliet Kitap Yorumu

Romeo ve Juliet Kitap Yorumu

AYRICA: Aşk Mutluluk Getirir mi? Mutluluk için Aşk Yeterli mi?

Aslında olaylar çok karışık, hatta ve hatta bizim pembe dizileri aratmayacak cinsten. Şimdi İngiliz Edebiyatı mensupları diyecek "Koskoca Romeo ve Juliet'i pembe diziye mi benzettin?" diye. Haklılar ama bir bakıma ben de haklıyım. Bizim Romeo, Juliet'ten önce Capulet'lerden Rosaline'e yanıktı.

AYRICA: Mutsuz İlişkinin Nedenleri Nelerdir? 4 Mutsuz İlişki Sebebi

Kuzeni Benvolio ile Capulet'lerin balosuna gittiler, belki Rosaline'yi görürüm de konuşurum diye. İşte görüyorsunuz ya, her işte bir hayır varmış, Rosaline Romeo'dan pek hoşlanmamıştı zaten, Romeo'da üstüne baloda Juliet'i görünce aşık olmasın mı? Olaylar bundan sonra gelişmeye başladı.

AYRICA: 4 Maddede İlişkiyi Bitiren Sebepler - İlişki Bitirme Nedenleri

Birbiri için yanıp tutuşan çift gizlice evlenir. Romeo'nun Capulet'lerin balosuna geldiğini öğrenen Tybalt - Juliet'in kuzeni- onu düalloya davet eder. Garibim Romeo'da artık Juliet ile evli olduğundan Tybalt'ı kuzeni olarak gördüğü için düello etmek istemez, ancak Romeo'nun arkadaşı dayanamaz ve kavga başlar.

AYRICA: İlişkiyi Canlandırmak (Güçlendirmek) için Neler Yapılmalı?

Bunları ayırmak için Romeo'da araya girmek zorunda kalır. Tybalt, Romeo'nun arkadaşını ağır bir şekilde yaralayınca da Romeo onu öldürür ve maalesef ki bu suç sonucunda sürgün yer.

AYRICA: 6 Adımda Erkekler Bir İlişkiden Ne Bekler?

Juliet zaten Romeo'ya üzülürken bir de üstüne ailesinin onu Paris ile evlendireceğini duyunca kahrolur. Rahipten onu uzun bir süre uyutacak olan iksiri alır. Böylece evlilik işi iptal olacaktır. Bu planı Romeo'ya açıklamak için rahip bir mektup yazar ancak mektup Romeo'ya zamanında ulaşmaz.

AYRICA: Erkekleri Çekici Yapan 7 Önemli Faktör

Capulet'lerden kısa sürede yayılan Juliet'in ölüm haberi Romeo'ya da ulaşır ve kendini Juliet'in mezarı üstünde zehir içerek öldürür. Rahibin daha sonra Juliet'i uyandırmasının ardından Juliet'da Romeo'nun acısına dayanamaz ve sevgilisinin hançeri ile canına kıyar.

AYRICA: Gerçek Aşk ve Bağlanma Arasındaki 5 Fark

Sonunda tüm bu dramı Capulet ve Montague ailelerine anlatan rahip iki düşman aile arasındaki husumete son verir. Benim yorumum aslında çok bariz. Gerçekten aşkları, sözleri, bağlılıkları o kadar etkileyici ki insanı derinden etkiliyor, ancak Türk klasiklerinde ve Macbeth'de olduğu gibi, trajedi gerçekten çok fazla.

AYRICA: Okunması Gereken Kitaplar - Tüm Zamanların En İyi 25 Kitabı (1)

Bela mıknatısı gibi çekmişler her şeyi. Ölümleri bile yanlış anlamadan dolayı. Bu nedenle kahramanlara çok üzüldüm. Elbette Shakespeare yine her zamanki gibi kusursuz işler başarmış. İlgili olan, aşka aşık olmayı sevenler için muhteşem bir kitap. Okuyun derim.

AYRICA: Okunması Gereken Kitaplar - Tüm Zamanların En İyi 25 Kitabı (2)

Puan: 10/10
Kitap Adı: Romeo ve Juliet
Orijinal Adı: Romeo ve Juliet
Yazar: Willam Shakespeare
Çeviri: Özdemir Nutku
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları
Sayfa Sayısı: 133
Basım Yılı: 2010

Romeo ve Juliet kitap yorumu yazımın sonuna geldik. Kitabı okuduysanız, neler düşündüğünüzü aşağıdaki yorum alanından bize yazmayı unutmayın. Okumadıysanız da, okumayı ihmâl etmeyin. İnanıyorum ki, siz de en az benim kadar beğeneceksiniz. Şimdiden keyifli okumalar.

Diğer kitap yorumları içeriklerimiz:


  1. Yorum bulunmamaktadır.

Bu yazıya yorum göndermek ister misiniz?

Dikkat: Her yorum gönderen kişi, kendi gönderdiği yorumdan sorumlu olmaktadır.
Not: Yazı ile herhangi bir ilgisi bulunmayan yorumların onaylanmadığını belirtmek isteriz.
Yazı Etiketleri
Yukarı Çık