Bu sitedeki her şey Sevgi ile kodlanmıştır.

Kategori Listesini Göster

Fareler ve İnsanlar Kitap Yorumu - John Steinbeck


FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır


Fareler ve İnsanlarÇok çok sevdiğim yazarlardan biri olan John Steinbeck'in özellikle son dönemlerde oldukça popüler eserlerinden biri olan Fareler ve İnsanlar benim için oldukça eski bir deneyimdi. Hatta kitap yorumu yazmadan önce kitabı bir kez daha okuyarak en iyi şekilde değerlendirmek istedim. Bana göre bu kitap, hiç kitap okumamış ve kendine kitap okumayı sevdirecek kitaplar arayanlar için çok iyi bir başlangıç olabilir. Üstelik oldukça ince ve okunması kolay, bu yüzden kalın kitaplara karşı da önyargı ile yaklaşan okuyucular için de altın niteliğinde. Gelelim Fareler ve İnsanlar kitap yorumu yazıma.

AYRICA: Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanmak İsteyenlere Tavsiyeler

Fareler ve İnsanlar Kitap Yorumu

Fareler ve İnsanlar Kitap Yorumu

AYRICA: Kitaplardan Anlamlı Alıntılar - Güzel Alıntı Cümleler - 1

Kitabın konusu bana göre hem gerçek olamayacak kadar kurgu hem de sanki çok gerçek ve karakterleri içimizden birileriymiş gibi hissettirecek kadar realistti. George ve Lennie kendilerine bir çiftlik satın alarak hayatlarını huzurla geçirmek isteyen iki yakına arkadaş.

AYRICA: Kitap Okumayı Sevdiren 20 Söz

Lennie'nin teyzesi Clara, çok saf bir kişiliği olan Lennie'yi o öldükten sonra bakması için George'a emanet ediyor, Lennie her ne kadar çok saf ve sergilediği davranışların ne boyutlara ulaşabileceğini anlamayan bir yapıda olsa da George hiç usanmadan arkadaşına destek oluyor.

AYRICA: Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar - 1

Bu iki arkadaş hayallerini gerçekleştirebilmek için bir çiftlikte işe giriyorlar. Ancak çiftlik sahibinin oğlu gıcık adamın teki çıkıyor. Üstüne üstlük bu adamın eşi de her gördüğü erkek ile gönül eğlendirmek istemesin mi? Olayların bir anda trajikleşmesi, Lennie'nin yumuşak şeylere dokunma isteğinin giderek artması ile başlıyor.

AYRICA: Okunması Gereken Kitaplar - Tüm Zamanların En İyi 25 Kitabı (1)

Bir gün patronun gelininin o yumuşacık saçlarına dokunmak istemesi ile kadın ellerinde can veriyor. (Gerçi kadın kendi teklif ediyor saçımı okşa diye ama neyse.) Nedense katil oluşuna bile kızamıyorsunuz saflığından. Olay yine George'un çözmesi gereken bir durum haline gelince de maalesef George büyük bir seçim yapmak zorunda kalıyor. Kitabın sonunu da anlatmıyorum, merak edin biraz.

AYRICA: Okunması Gereken Kitaplar - Tüm Zamanların En İyi 25 Kitabı (2)

Son olarak kitabın adı ile ilgili bir bilgi vermek istiyorum. Fareler ve İnsanlar, aslında bu dünya üzerinde hayallerini gerçekleştiremeyen iki türün adı. Kitapta olduğu gibi...

Puan: 8/10
Kitap Adı: Fareler ve İnsanlar
Orijinal Adı: Of Mice and Man
Yazar: John Steinbeck
Çeviri: Ayşe Ece
Yayınevi: Sel Yayıncılık
Sayfa Sayısı: 128
Basım Yılı: 2012

Fareler ve İnsanlar kitap yorumu yazımın sonuna geldik. Kitabı okuduysanız, neler düşündüğünüzü aşağıdaki yorum alanından bize yazmayı unutmayın. Okumadıysanız da okunacaklar listenize ekleyebilirsiniz. Şimdiden keyifli okumalar.

Diğer kitap yorumları içeriklerimiz:


  1. Yorum bulunmamaktadır.

Bu yazıya yorum göndermek ister misiniz?

Dikkat: Her yorum gönderen kişi, kendi gönderdiği yorumdan sorumlu olmaktadır.
Not: Yazı ile herhangi bir ilgisi bulunmayan yorumların onaylanmadığını belirtmek isteriz.
Yazı Etiketleri
Yukarı Çık