Bu sitedeki her şey Sevgi ile kodlanmıştır.

Kategori Listesini Göster

Macbeth Kitap Yorumu - William Shakespeare


FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır


Macbeth Kitap Yorumu - William Shakespeareİngiliz edebiyatının en önemli yazarlarından biri olarak kabul edilen William Shakespeare'in ölümsüz eseri olan Macbeth, trejedi türünün en başarılı eserlerinden biridir. Şairane dili ve eşsiz kurguları ile insanda okuma isteği uyandıran bu klasik, benim Shakespeare hayranlığıma kurban giderek tekrar ve tekrar okuduğum, tüm film uyarlamalarını izlediğim ve İngilizce bilenler için ana dilinde okunduğunda daha bir şairane geldiğine gönülden inandığım Macbeth kitap yorumu geciktirdiğime inandığım bir yorum yazısı oldu.

AYRICA: Romeo ve Juliet Kitap Yorumu - Willam Shakespeare

Macbeth Kitap Yorumu

Macbeth Kitap Yorumu

AYRICA: Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanmak İsteyenlere Tavsiyeler

Konusu, İskoç Kralı'nın en değerli askerlerinden biri olan Macbeth'in taht arzusunun, eşinin de desteği ile İskoç Kralı'nı öldürmeleri ve bunun onlara getirdiği vicdan azabını atlatmaya çalışmaları olarak özetleyebilirim.

AYRICA: Kitaplardan Anlamlı Alıntılar - Güzel Alıntı Cümleler - 1

Bir gün İskoçya için çok önemli bir savaşı kazanan Macbeth, savaş alanına gelen 3 cadı kadının kulağına fısıldadığı kehanetlere ilk başta inanmak istemez, ancak ardından bu kehanetlerin 2'sinin gerçekleşmesinin ardından, 3. kehanet olan, cadıların Macbeth'i "Macbeth İskoçya Kralı" selamlamalarına inanır ve savaş sonrası Macbeth'i ziyarete gelen Kral Duncan'ı, eşi ile öldürür.

AYRICA: Kitap Okumayı Sevdiren 20 Söz

Macbeth'in eşi ise Kral Duncan'ın ölümünü sıradan askerlerin üzerine atar ve bu işten sıyrılırlar. Korkup kaçan Duncan'ın oğulları ise istemeden halkın gözünde bu işi üstlenir. Bunun üzerinde kısa bir sürede tahta geçen Macbeth'i cadıların bir diğer kehaneti korkutur.

AYRICA: Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar - 1

Macbeth'in en yakın arkadaşının tahta geçecek olan birinin babası olacağını müjdeleyen kehanet, aynı zamanda Macbeth'in tahttan ineceği ve tahtını varisine devredemeyeceğini de gösterir.

AYRICA: Okunması Gereken Kitaplar - Tüm Zamanların En İyi 25 Kitabı (1)

Bakalım Macbeth bunun için neler yapacaktır. Elbette bunu öğrenebilmeniz için de kitabı okumanız gerekmekte ve ben her zaman olduğu gibi burada size Macbeth'i okumanızı tavsiye edeceğim.

AYRICA: Okunması Gereken Kitaplar - Tüm Zamanların En İyi 25 Kitabı (2)

Puan: 10/10
Kitap Adı: Macbeth
Orijinal Adı: Macbeth
Yazar: Willam Shakespeare
Çeviri: Sabahattin Eyüboğlu
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları
Sayfa Sayısı: 154
Basım Yılı: 2006

Macbeth kitap yorumu yazımın sonuna geldik. Kitabı okuduysanız, neler düşündüğünüzü aşağıdaki yorum alanından bize yazmayı unutmayın. Okumadıysanız da, okumayı ihmâl etmeyin. İnanıyorum ki siz de en az benim kadar beğeneceksiniz. Şimdiden keyifli okumalar.

Diğer kitap yorumları içeriklerimiz:


  1. Yorum bulunmamaktadır.

Bu yazıya yorum göndermek ister misiniz?

Dikkat: Her yorum gönderen kişi, kendi gönderdiği yorumdan sorumlu olmaktadır.
Not: Yazı ile herhangi bir ilgisi bulunmayan yorumların onaylanmadığını belirtmek isteriz.
Yazı Etiketleri
Yukarı Çık