Bu sitedeki her şey Sevgi ile kodlanmıştır.

Kategori Listesini Göster

Prozac Nedir? Ne İşe Yarar? Ne için Kullanılır?


FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır


Prozac Nedir?Depresyon tedavisi gören birçok kişi Prozac adlı ilacın adını duymuş olmalı. Prozac, serotonin geri alım inhibitörü olarak bilinen bir antidepresandır. Etken maddesi olan fluoksetin, depresyon tedavisinde etkili olsa da, OKB (obsesif kompulsif bozukluk) tedavisi için de reçete edilebilmektedir. Bu içeriğimizde ise siz değerli Teknobeyin takipçileri ile, Prozac nedir ve Prozac ne işe yarar gibi sorulara daha detaylı çerçevede yaklaşmaya çalışıyor olacağız.

AYRICA: Fonksera Nedir? Ne İşe Yarar? Ne için Kullanılır?

Prozac Nedir? Ne İşe Yarar? Ne için Kullanılır?

Prozac, depresyon ve OKB tedavisine ek olarak, panik atak, yeme bozuklukları gibi rahatsızlıkların tedavisi için de reçete edilebilen ve kapsül veya şurup olarak da ülkemizde bulunan etkili bir ilaçtır.

AYRICA: İlaç Tatili Nedir? Hangi Durumlarda Gerekli Olur?

Prozac Ne İşe Yarar?

AYRICA: 10 Adımda Beyin Gelişimi için Yapılması Gerekenler

Fluoksetin, depresyon tedavisinde oldukça etkili bir etken madde olup, bilhassa mental anlamda stabil seviyede olmanızı sağlayarak, enerji seviyenizi de artırıp, normal yaşantınıza devamlılık sağlamanız bazında fayda sağlamaktadır. Sık sık el yıkama, takıntılar, obsesif davranışlar konusunda da etkili olan Prozac, bu gibi davranışları azaltma konusunda etkilidir. Diğer antidepresanlara göre ise yan etkisi oldukça azdır. Bu yüzden sıklıkla reçete edilebilmektedir.

AYRICA: Doğal Yoldan Beyindeki Serotonini Arttırmanın 11 Yolu

Prozac, serotonin seviyesinin düşmesini engeller ve kişinin daha mutlu, enerjik hissetmesini sağlar. Bu durum ise, depresyon veya OKB gibi rahatsızlıkların azalmasını sağlar. Depresyonda iken serotonin hormonunda azalma görülür.

Prozac Ne için Kullanılır?

Fluoksetin etken maddesi ise, mutluluk hormonu olarak da bilinen serotonin seviyesini dengede tutarak, kişideki depresyon semptomlarını azaltma konusunda yardımcı olmaktadır.

Not: Genellikle 20 MG ile başlayan tedavi süreci, 20-60 MG olarak devam edebilir. Maksimum doz ise günlük 80 MG olup, ilgili dozları ise doktorunuz belirleyecektir. Dolayısı ile ilk haftalarda etki görmezseniz, kendi düşüncenize göre ilacı bırakmayın ve dozu da değiştirmeyiniz.

Bu içeriğimizde siz kıymetli Teknobeyin takipçileri ile, Prozac nedir ve Prozac ne için kullanılır gibi konu başlıkları hakkında bilgi vermeye çalıştık. Eğer siz de Prozac kullanıyor iseniz, tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki yorum bölümümüzü kullanabilirsiniz. Sağlıklı günler diliyoruz.

İlginizi çekebilecek yazılar:


  1. Yorum bulunmamaktadır.

Bu yazıya yorum göndermek ister misiniz?

Dikkat: Her yorum gönderen kişi, kendi gönderdiği yorumdan sorumlu olmaktadır.
Not: Yazı ile herhangi bir ilgisi bulunmayan yorumların onaylanmadığını belirtmek isteriz.
Yazı Etiketleri
Yukarı Çık