Bu sitedeki her şey Sevgi ile kodlanmıştır.

Kategori Listesini Göster

Partneriniz İyimser mi? İyimserlik, Yaşlandıkça Sağlığınızı Nasıl Etkiliyor?


FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır


İyimser Nasıl Olunur? İyimserlik Öğrenilir mi?İyimser misiniz? Ya da bir ilişkiniz varsa, partneriniz iyimser mi? İyimser insanlar daha sağlıklı davranışlar sergileme eğilimindedir. Ayrıca ilişki içerisindeki iyimserler, partnerlerini genellikle iyimser olma yönünde ayak izlerini takip etmeye teşvik edebilirler. İyimser nasıl olunur? tarzı sorular soranlar, iyimserlerle uzun zaman geçirdiklerinde kendilerinin de iyimserlik içerisine çekildiğini hissederler.

AYRICA: Mutsuz İnsanların 7 Alışkanlığı ve Yapılabilecekler

İyimser Nasıl Olunur? İyimserliğin Sağlığa Etkisi

İyimser insanlar, iyi bilişsel işlevlerle bağlantılı olarak daha sağlıklı davranışlar sergilerler. Araştırmacılar, bir iyimserle romantik bir ilişki içinde olmanın, yaşlandıkça bilişsel gerilemeden kaçınmanıza yardımcı olabileceğini belirtiyor.

AYRICA: Duyguların Sağlığa Etkisi Nedir? Öğrenmek için Okuyun!

İyimser Nasıl Olunur? İyimserliğin Sağlığa Etkisi

AYRICA: Mutsuz İlişkinin Nedenleri Nelerdir? 4 Mutsuz İlişki Sebebi

İyimserlik öğrenilebilir bir niteliktir. Yapılan araştırmalar, yaşlandıkça daha keskin bir zihne sahip olmak istiyorsanız, hayatınızı iyimser bir yöne doğru değiştirmenizin doğru olduğunu göstermektedir. Sağlıklı bilişsel işlevleri olan kişiler araştırıldığında iyimserlik karşımıza çıkmaktadır.

AYRICA: Aşk Mutluluk Getirir mi? Mutluluk için Aşk Yeterli mi?

Bununla birlikte bir araştırma ekibi, sadece iyimser bir eşe sahip olmanın yaşlandıkça bilişsel işleve nasıl etkisi olduğu yönünde bir araştırma yapmak istedi.

AYRICA: İlişkiyi Canlandırmak (Güçlendirmek) için Neler Yapılmalı?

50 yaş üstü Amerikalı 4457 çift ile yapılan araştırmada, ilk olarak çiftler bir anket ile iyimserlik açısından değerlendirildi. Yapılan araştırma, her iki yılda bir toplam 8 kez olmak üzere değerlendirildi.

AYRICA: Odaklanmak için Ne Yapmak Lazım Diyenlere Müthiş Tavsiyeler

Bilişsel değerlendirme, kısa süreli bellek ve hesaplama belleği testlerini içeriyordu. İnsanlardan da günlük yaşamlarında hafızalarının kalitesini derecelendirmeleri istendi. Verileri analiz eden ekip, daha iyimser insanların bilişsel olarak daha iyisini yaptığını keşfettiler. Bir iyimserle evli olmak da, aynı zamanda daha iyi bilişsel işlev getiriyordu.

AYRICA: 10 Adımda Beyin Gelişimi için Yapılması Gerekenler

Yapılan Bu Çalışmadan Ne Öğrenebiliriz?

Bilindiği üzere bilişsel gerileme faktörleri arasında genetik yatkınlık, biyolojik belirteçler ve yaşam tarzı faktörleri yer almaktadır.

AYRICA: Hızlı ve Kalıcı Öğrenmenin 5 Kolay Tekniğini Öğrenin!

İyimser Nasıl Olunur? İyimserlik ile Alzheimer Etkisi

AYRICA: Olumlu Düşünmeyi Kolaylaştıran İpuçları

Yaşam tarzı faktörleri arasında da fiziksel aktivite, sağlıklı beslenme, sağlıklı kilo ve zaman içinde daha hareketli olma dile getirilebilir.

AYRICA: Erteleme Alışkanlığı Nedir? Neden Olur? Nasıl Kurtuluruz?

İyimserlerin daha iyi beslenme, daha aktif olma ve koruyucu sağlık hizmeti alma olasılıklarının daha sağlıklı olduğu bilinmektedir. Bu yüzden iyimserlik, daha düşük bilişsel gerileme riskiyle bağlantılıdır.

AYRICA: Tutku Nedir? Tutku ve Başarı Arasındaki Ortak Noktalar

Yapılan bu araştırmalar, bir iyimserle romantik bir ilişki içinde olmanın da benzer faydalar sağlayabileceğine dair kanıtlar sunmaktadır. İyimser bir eşin, eşleri için sağlıklı davranışlara örnek teşkil edebileceği gösteriliyor.

AYRICA: Son Derece Güçlü Kadınların Temel Özellikleri

Ayrıca yapılan araştırma ile iyimserliğin Alzheimer ve diğer bunama biçimleriyle ilişkili bilişsel gerilemeyi önlemede yardımcı olabileceği de belirtildi.

AYRICA: Kendi Kendine Motivasyon için 5 Kolay Teknik

İyimserlik öğrenilir mi?

İyimserliğin yaklaşık %25'inin kalıtsal olmasına rağmen, bunun öğrenilebilecek bir nitelik olduğu da gösterildi.

AYRICA: Daha Üretken ve Motive Olmak için 3 Basit Yöntem

Bunun başında da insanların bu değişimi gerçekten isteyip istemedikleri ve bu değişikliği yaratmak için hayatlarında hangi adımları atabilecekleri düşünmelerinden geçtiği ifade edildi.

İyimser bir bakış açısı sayesinde düşünceleri sadece pozitife dönüştürmek değil, bu sayede başarı - başarısızlık konusunda da bakış açısı değişmektedir. Başarısız sayılabilecek durumlarda karalar bağlamadan önce başarısızlığın olmadığı ve bir tecrübe edinildiği düşüncesi, daha sağlıklı bir zihinsel aktiviteye ve stres artışının engellemesine yardımcı olmaktadır.

İyimser düşünce yapısını arttırmak için olumsuz düşüncelerimizin farkında olmak ve bunlar olduğunda iyimser düşünce yapısıyla yer değiştirerek tekrar düşünmek önemlidir. Bu sayede beyin zamanla pozitif düşünce yapısıyla cümle kurmaya başlayacaktır. Ayrıca arkadaşlarınız ve ailenizle bağlantıda kalmak, ancak iyimser olmayan, önyargılı düşüncelere sahip kişiler varsa da bu düşüncelere dikkat etmek önemlidir.


  1. Yorum bulunmamaktadır.

Bu yazıya yorum göndermek ister misiniz?

Dikkat: Her yorum gönderen kişi, kendi gönderdiği yorumdan sorumlu olmaktadır.
Not: Yazı ile herhangi bir ilgisi bulunmayan yorumların onaylanmadığını belirtmek isteriz.
Yazı Etiketleri
Yukarı Çık