Bu sitedeki her şey Sevgi ile kodlanmıştır.

Kategori Listesini Göster

Hamilelikte Ciğer Yenir mi? Ciğer Yemenin Faydaları - Zararları


FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır


Hamilelikte (Gebelikte) Ciğer YemekHamilelikte beslenme kategorisinin bugünkü yazısı "hamilelikte (gebelikte) ciğer yenir mi?" Hamilelik planlaması yapıyorsanız, daha hamile kalmadan önce bile beslenmenize dikkat etmeniz oldukça önemlidir. Aynı şekilde bu süreç, hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için gebelik içerisinde de dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Doktor tavsiyesine uyarak gerekli adımlar atılmalı ve beslenme konusunda dikkat edilmelidir. Bu yazımızda da gebelikte ciğer yenir mi, hamilelikte ciğer yemek zararlı mı? konularını inceleyeceğiz.

AYRICA: Hamilelikte Mantar Yenir mi? Mantar Yemenin Faydaları - Zararları

Hamilelikte ciğer yemek düşünüyorsanız, doktorunuza mutlaka danışın. Gebelik sürecinde beslenmeniz içerisine yeni bir şey ekleyecekseniz ya da canınız çektiğinde de doktorunuza danışmayı unutmayın.

AYRICA: Hamilelikte Hindi Eti Yenir mi? Hindi Füme, Hindi Salamı, Hindi Yumurtası

İçindekiler:

Hamilelikte (Gebelikte) Ciğer Yenir mi?

Hamilelikte (Gebelikte) Ciğer Yenir mi?

AYRICA: Hamilelikte Karnabahar Yemek! Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Sağlıklı bir hamilelik geçirmek ve bebek sahibi olabilmek için sağlıklı beslenme önem kazanmaktadır. Hamileyken tükettiğiniz gıdalar bebeğinizin gelişimi için etkilidir. Doktorunuzun tavsiyelerine göre bazı yiyeceklere daha çok yönelinmesi gerekirken, bazılarında da kısıtlamalar yapılmalıdır.

AYRICA: Hamilelikte Lahana Yenir mi? Beyaz ve Kırmızı Lahananın Faydaları!

Gebelikte ciğer yemek konusunda da olumlu ya da olumsuz etkisi olup olmadığını merak ediyorsunuzdur. Hamilelikte dana ciğeri yemek ya da hamilelikte tavuk ciğeri yemek, bazı vitaminlerine göre farklılıklar barındırmaktadır.

AYRICA: Hamilelikte (Gebelikte) Bal Yenir mi? Hamilelikte Bal Yemek Zararlı mı?

Hamilelikte ciğer yemek sağlığınız için A vitamini gibi vitaminlerin fazlalığından dolayı zararlı olabilir. Ancak doktorunuza danışmanız gerekir. Çünkü doktorunuz sizin vitamin, kan değerlerinizi bildiği için ona göre bir talimatta bulunacaktır.

AYRICA: Hamilelikte (Gebelikte) Omlet Yenir mi? Faydaları ve Zararları

Hamilelikte (Gebelikte) Ciğer Yemenin Faydaları

Sağlık için birçok faydası bulunan ciğer içerisinde; Demir, A vitamini, Protein ve Folik asit bulunmaktadır.

AYRICA: Hamileler Nutella Yiyebilir mi? Gebelikte Nutella Yemek Zararlı mı?

Bebeğin gelişimi açısından folik asit oldukça önemlidir. Bazı durumlarda doktorlar folik asit takviyesi de önerebilirler. Demir bakımından zengin olan ciğer, kanda yeterli hemoglobin olumuşuna da destek olur. Ancak hamilelikte bazı durumlarda ciğer içindeki A vitamini sorun yaratabilir.

AYRICA: Hamilelikte Burger King - McDonald's Hamburger Yenir mi? Zararlı mı?

Hamilelikte (Gebelikte) Ciğer Yemek Zararlı mı?

Hamilelikte (Gebelikte) Ciğer Yemek Zararlı mı?

AYRICA: Hamilelikte (Gebelikte) Turp Yenir mi? Turp Yemenin Faydaları

Ciğer içerisinde A vitamini çeşitli kaynaklarda farklı miktarlarda belirtilse de yüksek miktardadır. Ayrıca dana ciğerinde tavuk ciğerine nazaran daha yüksektir. A vitamini fazla alınırsa hamilelikte çeşitli problemler görülebilir.

AYRICA: Hamilelikte Nar Yenir mi? Nar Suyu İçilir mi? Faydaları ve Sakıncaları

  • Karaciğerde A vitamini retinol formundadır. Aşırı A vitamini alımı doğum kusurlarına neden olabilir.
  • Doğum kusurları mutasyon şeklinde olabileceği gibi kanserli hücrelerin gelişmesine bile yol açabilir.
  • Retinol hamile kadınlar için zararlı olarak kabul edilir ve kaçınılması önerilir.

Bu nedenle hamileyken ciğer yiyen var mı? diye düşünüldüğünde ve ciğer yemek istenildiğinde daha önceden doktorunuza danışmanız ve onun talimatlarına uymanız daha iyi olacaktır. Duruma göre tüketmemenizi söyleyebilir ve sizi başka etlere yönlendirebilir.

Ciğerdeki zararlı olabilecek A vitaminine karşılık, bebeğin gelişimi için iyi olan alternatif A vitamini kaynakları olan havuç, tatlı patates, kabak, ıspanak, karalahana, şalgam ya da pancar gibi gıdalara yönelebilirsiniz.

Bu sebzelerdeki A vitamini, vücudunuza iyi gelen beta karoten formundadır ve daha birçok etkili antioksidanlar içerirler. Ek olarak ilk üç aylık dönemden sonra ve sık olmayacak şekilde doktorunuz az miktarda ciğer yemenize olumlu bakabilir.


Hamilelikte ciğer yenir mi? ya da gebelikte ciğer yemek konusunda bunları söyleyebiliriz. Dediğimiz gibi doktorunuzun talimatlarına mutlaka uyun. Hamilelikte (gebelikte) ciğer yemek hakkında bildikleriniz ya da doktorunuzun dedikleri hakkında yaşadıklarınızı aşağıdaki yorum alanından bizimle paylaşabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz...

İlginizi çekebilecek yazılar:


  1. Yorum bulunmamaktadır.

Bu yazıya yorum göndermek ister misiniz?

Dikkat: Her yorum gönderen kişi, kendi gönderdiği yorumdan sorumlu olmaktadır.
Not: Yazı ile herhangi bir ilgisi bulunmayan yorumların onaylanmadığını belirtmek isteriz.
Yukarı Çık