Bu sitedeki her şey Sevgi ile kodlanmıştır.

Kategori Listesini Göster

Hamilelikte (Gebelikte) Midye Yenir mi? Midye Yemek Zararlı mı?


FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır


Hamilelikte (Gebelikte) Midye YemekHamilelikte beslenme kategorisinin bugünkü yazısı "hamilelikte (gebelikte) midye yenir mi?" Midye yemeyi seviyor musunuz? Hamilelikte beslenme kategorisi için bugün sizlere "hamileler midye yiyebilir mi?" konusunu anlatacağız. Hamileyseniz beslenmenin önemini doktorunuzdan öğrenmişsinizdir, ancak hamilelik planlıyorsanız hamilelik öncesinden beslenmenize dikkat etmeniz tavsiye edilir. Gebelikte midye yemek konusunda faydaları zararları neler varmış, birlikte inceleyelim.

AYRICA: Hamilelikte (Gebelikte) Istakoz Yenir mi? Zararlı mı?

Hamilelikte midye yemek istiyor ya da düşünüyorsanız, doktorunuza mutlaka danışın. Gebelik sürecinde beslenmeniz içerisine yeni bir şey ekleyecekseniz ya da canınız çektiğinde de doktorunuza danışmayı unutmayın.

AYRICA: Hamilelikte Hindi Eti Yenir mi? Hindi Füme, Hindi Salamı, Hindi Yumurtası

İçindekiler:

Hamilelikte (Gebelikte) Midye Yenir mi?

Deniz mahsulleri tüketmeyi seviyor, ancak hamilelik sürecinde bundan korkuyorsanız doğru yerdesiniz. Gebelik süreci içerisinde bazı besinlere daha çok yönelmek gerektiği gibi bazılarından da uzaklaşmak gerekmektedir.

AYRICA: Hamilelikte (Gebelikte) İstiridye Yenir mi? Zararlı mı?

Siz de yeni bir şey denemek istediğinizde ya da hamilelik öncesi tükettiğiniz bir şeyi istediğinizde, hem kendiniz hem de bebeğiniz için güvenli olup olmadığını öğrenmek istersiniz.

AYRICA: Hamileyken Kola İçilir mi? Zararlı mı? Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamilelikte (Gebelikte) Midye Yenir mi?

AYRICA: Hamilelikte (Gebelikte) Portakal Yenir mi? Faydaları ve Zararları

Hamilelikte doğru besinleri tüketmek önemlidir. Bu, sadece sağlıklı bir diyetin hem size hem de bebeğinize faydalı olması açısından değil, aynı zamanda bazı yiyeceklerden kaçınmak, gelişmekte olan bir bebeğe zarar verebilecek bakterilere maruz kalma riskini önlemeye yardımcı olduğu için de geçerlidir.

AYRICA: Hamilelikte Ciğer Yenir mi? Ciğer Yemenin Faydaları - Zararları

Birbirine eklenmiş iki parçalı kabukları bulunan su yumuşakçaları olan midyeler, bazı türlerine göre istiridye olarak da adlandırılır. Deniz tarağı olarak bilinen türler de bazen midye olarak adlandırılmaktadır.

AYRICA: Hamilelikte (Gebelikte) Çikolata Yenir mi? Hamilelikte Çikolata Yiyenler

Hamilelikte midye yiyen var mı? diye düşünebilirsiniz. Bazı doktorlar hamilelik sürecinde midye yememeniz gerektiğini söylerken, bazıları ise yiyebileceğinizi belirtir. Ancak dikkat etmeniz gereken şeyleri yerine getirdikten sonra yemeniz hem sizin hem de bebeğiniz için yararlı olabilir.

AYRICA: Hamilelikte (Gebelikte) Tereyağ Yenir mi? Zararlı mı?

 • Midyeleri kabukları açılıncaya kadar pişirmeniz gerekir. Böylece iyi pişmiş denebilir. Açılmayanları yememelisiniz.
 • Midyeler, besinleri almak için kabuklarını kullanır. Bu da kabukların çeşitli bakteri ve virüsler içerdiğini anlamına gelir. Yemeden önce kabuğu kırılmalıdır.
 • Hamilelikte çiğ veya az pişmiş midye yemek, sizi ve doğmamış bebeğinizi zararlı bakterilere maruz bırakabilir. Bu da gıda zehirlenmesi ya da diğer sağlık sorunlarına neden olabilir.

AYRICA: Hamilelikte (Gebelikte) Bal Yenir mi? Hamilelikte Bal Yemek Zararlı mı?

Midye Besin Değerleri

Midye, önemli miktarda mikro besin içerdiğinden oldukça besleyicidir. Aşağıdaki görsel, 100 gr midyenin besin profilini vermektedir.

Midye Besin Değerleri

Hamilelikte (Gebelikte) Midye Yemenin Faydaları

Doktorunuz midye yiyebileceğinizi söylediyse ve doğru şekilde pişirdiğinizden emin olduktan sonra, hamilelikte midye yemenin faydaları hakkında bahsedebiliriz.

 • Midyeler yağsız protein içerdiklerinden dolayı doğmamış bebeğinizin kaslarının, hücrelerinin ve dokularının gelişimine yardımcı olur.
 • Aynı zamanda hamilelik yorgunluğunu alır.
 • Ayrıca bebeğinize sağlıklı olacak çinko, C vitamini, potasyum ve kalsiyum içerir.

Hamilelikte (Gebelikte) Midye Yemek Zararlı mı?

Hamilelikte (Gebelikte) Midye Yemek Zararlı mı?

Sizin hakkınızda en doğrusunu doktorunuz bildiği için gebelikte midye yemek konusunda doktorunuza danışmayı unutmayın.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bazı doktorlar yememeniz gerektiğini söyleyecektir. Ancak doktorunuz biraz yiyebilirsiniz derse bile talimatlarına uymayı ve sağlıklı, düzgün bir şekilde hazırladığınızdan emin olun.

Yine dediğimiz gibi çiğ ya da az pişmiş şekilde tüketmeniz kendinizin yanı sıra bebeğinizin sağlığı açısından oldukça zararlıdır.

Hamilelikte Midye Nasıl Pişirilir?

Hamilelikte midye pişirmeden önce bazı şeylere dikkat etmelisiniz. İşte hamilelikte midyeleri güvenle pişirme yolları;

 • Bilinmeyen satıcılara gitmek veya kendiniz toplamak yerine her zaman tanınmış mağazalardan veya satış noktalarından taze midye satın alın.
 • Kötü veya balık kokulu midyelerden kaçınılmalıdır.
 • Yetiştirildikleri koşullar hakkında kesin bir şey söylemenin bir yolu olmadığı için ithal midye satın almayın. Yerel olarak yetiştirilen midyeler, standartlarını kontrol etmek mümkün olduğu için daha güvenlidir.
 • Tüketimi daha güvenli olan midyeler kapalı olanlardır. Açık midyeleri veya kabukları kırılmış midyeleri satın almamaya dikkat edin.
 • Kabukları tutmak için eldiven giyin ve hazırlamadan önce sıcak sabunlu suyla iyice temizleyin. Çiğ ve yıkanmış midyeleri içeren kapların çapraz bulaşmayı önleyecek kadar uzakta tutulduğundan emin olun.
 • Mikropları veya parazitleri öldürmek için kaynar su veya buhar kullanılarak en az 5-10 dakika iyice pişirilmelidir. Pişmiş kabuklar, kapsamlı pişirme işleminden sonra açılmalıdır. Açılmamış kabuklar çöpe atılmalıdır.
 • Beyaz şarapta buğulanmış midye de hamile kadınlar için daha güvenlidir. Çanak ayrıca pastörize edilmiş süt veya krema içermelidir.
 • Kızartmanın yüksek sıcaklığı en zararlı mikropları öldüreceğinden, yağda kızartılmış midyeler de güvenlidir. Servis edilmeden önce büyük midyelerin açılıp iyice pişip pişmediği kontrol edilmelidir.
 • Kabuksuz pişirilen midyeler, pişirme işlemi sırasında daha iyi pişirildikleri için daha güvenli denebilir. Ayrıca kabuklu muadillerine kıyasla daha temiz olma eğilimindedirler.
 • Konserve midye, konserve işleminin bir parçası olarak tamamen sterilize edildikleri için en güvenli olanlardır. Marine edilmeden önce pişirilen midye turşusu da daha güvenlidir.

Hamilelikte (gebelikte) midye yenir mi? ya da gebelikte midye yemek konusunda bunları söylememiz yeterli sanıyoruz. Doktorunuzun talimatlarına mutlaka uyun. Hamilelikte midye yemek hakkında doktorunuzla konuştuysanız ve yediyseniz, nasıl olduğu gibi konularda yaşadıklarınızı aşağıdaki yorum alanından bizimle paylaşabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz...

İlginizi çekebilecek yazılar:


 1. Yorum bulunmamaktadır.

Bu yazıya yorum göndermek ister misiniz?

Dikkat: Her yorum gönderen kişi, kendi gönderdiği yorumdan sorumlu olmaktadır.
Not: Yazı ile herhangi bir ilgisi bulunmayan yorumların onaylanmadığını belirtmek isteriz.
Yukarı Çık