Bu sitedeki her şey Sevgi ile kodlanmıştır.

Kategori Listesini Göster

Fazla Bektaşi Üzümü Yemenin Zararları (Yan Etkileri) Nelerdir?


FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır


Fazla Bektaşi Üzümü Yemenin ZararlarıC vitamini bakımından zengin bir doğal kaynak olduğundan, bazı faydaları için çeşitli hastalıklarda da kullanılan bektaşi üzümü, aşırı alımında bazı zararlı etkilere sebep olabilir. Bu yazımızda da her gıdada olduğu gibi fazla bektaşi üzümü yemenin zararları hakkında konuşacağız. Bu tarz yan etkilerine maruz kaldığınızda doktorunuza danışmanızı ve talimatlarını uygulamayı unutmayın.

AYRICA: Çok Fazla Üzüm Yemenin Yan Etkileri (Zararları) Nelerdir?

Fazla Bektaşi Üzümü Yemenin Zararları (Yan Etkileri) Nelerdir?

Fazla Bektaşi Üzümü Yemenin Yan Etkileri

AYRICA: Dutun Bilmeniz Gereken Yan Etkileri - Çok Fazla Dut Yemek

1. Sindirim Problemleri Olabilir

Tek bir meyvesinde 600 ila 700 mg'ın üzerinde C vitaminine sahip olan bektaşi üzümü, aşırı tüketildiğinde C vitamininin aşırı yüklenmesinden kaynaklı sindirim problemlerine neden olabilir. Tabii bu durum 2 kiloya yakın bir tüketim olduğunda görülebilir. Bu kadar aşırıya kaçılmazsa bir şey olmayacaktır.

AYRICA: Karpuzun Şaşırtıcı Yan Etkileri (Zararları)

Fazla C vitamini alımının mide asitinde artış olabileceğinden reflüye ya da diğer gastrointestinal (mide-bağırsak) rahatsızlık biçimlerine yol açabileceği belirtilmektedir. Ayrıca bu rahatsızlıklara ishal ve mide bulantısı da eşlik edebilir. Ancak, bulgular kesin olmamakla birlikte daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

AYRICA: Fazla Karanfil Yemenin Zararları (Yan Etkileri) Nelerdir?

2. Kabızlığa Neden Olabilir

Bektaşi üzümü, zengin bir lif kaynağıdır. Yeterli lif kabızlığı tedavi edebilirken, bazıları fazlalığının kabızlığa yol açabileceğine inanmaktadır. Yine de burada daha fazla kanıta ihtiyacımız var.

AYRICA: Fazla Avokado Yemenin Zararları (Yan Etkileri) Nelerdir?

Fazla lif ayrıca kolonda hızla fermente edilerek mikrobiyal aktivitenin artmasına neden olabilir. Bu, karın kramplarına ve şişkinliğe yol açabilir. Fazla bektaşi üzümü yemek ile birlikte gelen daha ciddi bir kabızlık vakası yaşarsanız, hemen bir doktora görünmelisiniz.

AYRICA: Çok Havuç Yersek Ne Olur? Fazla Havuç Tüketmenin Zararları

3. Diyabetli Kişilerde Komplikasyonlar Görülebilir

Anti-diyabetik etkiler gösterdiği için tedavide tercih edilen bektaşi üzümü, fazla alımında bu kişilerde de zararlı olabilir. Doktor talimatı dışında aşırı veya yanlış adetlerdeki tüketim kan şekeri seviyelerinin çok düşmesine neden olabilir. Birey zaten diyabet ilaçları kullanıyorsa, bu durumu ağırlaştırabilir. Ekşi tadından dolayı çok fazla tüketilmese bile dikkatli olmak önemlidir.

AYRICA: Çok Fazla Badem Yemenin Zararları (Yan Etkileri) Nelerdir?

Diyabet komplikasyonlarını doğrudan bu meyve etkiliyor demek yanlış olsa da dikkatli olmak ve doktorunuzun tükettiklerinizi bilmesi ve dozunu ayarlaması daha iyidir.

AYRICA: Fazla Ispanak Yemenin Zararları! Günde Ne Kadar Yenmeli?

4. Hamilelikte Sorunlara Neden Olabilir

Bektaşi üzümünün hamilelik sırasında sorun yarattığına dair belgelenmiş bir kanıt olmamakla birlikte, bilindiği üzere hamilelik dönemi hem annenin hem de bebeğin daha da bir dikkat edildiği dönem olduğundan, tüketmeden önce doktorunuza danışmanızı öneririz.

AYRICA: Çok Fazla Ceviz Yemek Zararlı mı? Günde Kaç Ceviz Yenmeli?

Bektaşi üzümü hayati besinler açısından zengindir. Çok sayıda çalışma, insan beslenmesindeki önemini belirtmiştir. Ancak diğer tüm yiyeceklerde olduğu gibi, aşırı tüketilmemeli ve dikkat edilmelidir.

AYRICA: Kuru Eriğin Bilmeniz Gereken Yan Etkileri (Zararları)

Fazla bektaşi üzümü yemenin zararları konusunda bahsettiğimiz etkiler görüldüğünde de lütfen doktorunuza danışmayı unutmayın. İlla yan etki göstermesi değil, ilaç alıyorsanız ya da sağlık sorunlarını varsa da tüketmeden önce doktora danışmak ya da 1 adet gibi tadımlık alınması önemlidir. Sağlıklı günler dileriz...


  1. Yorum bulunmamaktadır.

Bu yazıya yorum göndermek ister misiniz?

Dikkat: Her yorum gönderen kişi, kendi gönderdiği yorumdan sorumlu olmaktadır.
Not: Yazı ile herhangi bir ilgisi bulunmayan yorumların onaylanmadığını belirtmek isteriz.
Yazı Etiketleri
Yukarı Çık