Bu sitedeki her şey Sevgi ile kodlanmıştır.

Kategori Listesini Göster

Hamilelikte Voleybol Oynanır mı? Zararları Nelerdir? (Dikkat!)


FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır


Hamilelikte Voleybol OynamakHamilelik öncesi voleybol geçmişi olan ya da oynamayı seven biri, "hamilelikte voleybol oynanır mı?" sorusu sorabilir. Hamilelik döneminde dikkat edilerek bazı sporlar yapılmakla birlikte voleybol oynamak kesinlikle zararlıdır. Biz de bu yazımızda hamilelikte voleybol oynamanın zararları konusunu kaleme alacağız.

AYRICA: Hamilelikte (Gebelikte) Merdiven İnip Çıkmak Güvenli mi? Zararlı mı?

Hiçbir doktor hamilelik sırasında voleybol oynamaya izin vermez. Doktorun yasaklamasındaki en büyük nedenlerden biri de bu sporun etkisinin yüksek ve yorucu olmasından dolayı, yaralanmalara ve düşüğe neden olabileceğindendir.

AYRICA: Hamilelikte Otobüs Yolculuğu Yapılır mı? Zararlı mı? (Tavsiyeler)

Aslında hamilelikte voleybol oynamak hakkında doktora bile sormadan herkesin bu sporu zararlı ve yapılamaz göreceğini düşünüyoruz. Ancak düşünmeyenler ya da bilmeyenler için tekrarlıyoruz. Bununla birlikte gebelikte voleybol oynamak gerçekleştirilirse ne gibi zararları olabilir buna bakalım.

AYRICA: Hamilelikte Ata Binilir mi? Zararları Nelerdir?

Hamilelikte Voleybol Oynamanın Zararları

Hamilelikte Voleybol Oynanır mı? Zararları Nelerdir?

AYRICA: Hamilelikte (Gebelikte) Yüzmenin Faydaları Nelerdir?

1.) Düşme Riski

Bilindiği gibi voleybol oynarken sürekli hareket halindesinizdir ve ayaklarınız üzerinde çevik olmalı ve ani dönüşler yapılmalıdır.

AYRICA: Hamilelikte Güneş Kremi Zararlı mı? Nasıl Kullanılır?

Hamilelikle birlikte karın büyümesinden kaynaklı denge noktasını kaybedebilirsiniz. Ani dönüşler ile hızlı hareketler yapmak, dengenizi kaybederek kayma ve düşme riskini doğurur. Her şeyde olduğu gibi hamileyken voleybol oynarken de düşmek tehlikelidir. Kendinizin yaralanmasının dışında doğmamış bebeğinizde de komplikasyonlara neden olabilir.

2.) Çarpışma Riski

Voleybol sporu, temasların görülebileceği ve bazen de çarpışmanın olduğu bir spordur. Takım arkadaşınız ile çarpışmak hamileyken tehlikelidir.

AYRICA: Hamilelikte Saç Boyatılır mı? Hamileyken Saç Boyamak Sakıncalı mı?

Topa doğru uzanayım derken karnınızın üzerine düşebilir ya da başka arkadaşınızın da topa uzanmaya çalışmasıyla çarpışabilirsiniz, böyle durumda da hem siz hem de bebeğiniz için tehlikeli olabilir.

AYRICA: Hamileliği Yaza Denk Gelenlere Öneriler! Yaz Hamileliği

Hamile birinin karın üzerine düşmesi çok tehlikeli ve ciddi hasarlara neden olabilir. Hatta anne karnındaki bebek için ölümcül olabilir. Böyle bir durumda yaşanabilecek plasenta kesintisi nedeniyle şiddetli kanama ve bel ağrısı yaşanır. Bu durumda derhal doktora başvurulmalıdır.

3.) Eklem Yaralanması Riski

Bir kadın hamileyken, eklemlerini çevreleyen bağları yeterince destek alamadığından dolayı daha savunmasız haldedir. Bu nedenle de genel eklem ağrıları görülebilir. Eklem bağlarındaki desteğin azalmasıyla birlikte de yaralanmalara karşı daha hassas olunmaktadır.

Hamilelikte voleybol oynamak, eklemlerinize daha çok baskı yapacağından sıklıkla bel ağrısına neden olur ve ileri seviyesinde de bu durum kronikleşebilir.


Sonuç olarak; voleybol oynamayı sevebilirsiniz ancak hamilelikte voleybol oynamak, riskleri öğrenildikten sonra hiç düşünülmemelidir. Hamilelik sırasında doktor tavsiyesiyle birlikte düşük etkili spor hareketleri yapılabilir. Ancak hamilelik gibi özel sürecinizde hem kendiniz hem de bebeğiniz için voleybol gibi yorucu ve yüksek etkili sporlardan kaçının.

İlginizi çekebilecek yazılar:


  1. Yorum bulunmamaktadır.

Bu yazıya yorum göndermek ister misiniz?

Dikkat: Her yorum gönderen kişi, kendi gönderdiği yorumdan sorumlu olmaktadır.
Not: Yazı ile herhangi bir ilgisi bulunmayan yorumların onaylanmadığını belirtmek isteriz.
Yazı Etiketleri
Yukarı Çık