Bu sitedeki her şey Sevgi ile kodlanmıştır.

Kategori Listesini Göster

Hamilelikte Karides Yenir mi? Gebelikte Karides Yemek


FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır


Hamilelikte (Gebelikte) Karides YemekHamilelikte beslenme kategorisinin bugünkü yazısı "hamilelikte (gebelikte) karides yenir mi?" Hamilelik, bedeninizde meydana gelen değişikliklerin yanı sıra diyetinizde de değişiklik yapılması gereken bir dönemdir. Duruma göre en sevdiğiniz yiyeceklerden bile uzak durmanız gerekir. Ancak bu durum, her gebe kadın tarafından kendinin ve bebeğinin sağlığı ve gelişimi için atılması gereken bir adımdır. Araştırılan konulardan biri de "hamileyken karides yenir mi?" sorusudur. Biz de bu yazımızda hamilelikte karides yemek konusunu işleyeceğiz.

AYRICA: Hamilelikte Karnabahar Yemek! Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Gebelikte karides yemek istiyorsanız, doktorunuza mutlaka danışın. Gebelik sürecinde beslenmeniz içerisine yeni bir şey ekleyecekseniz ya da canınız çektiğinde, her hamilelik benzersiz olduğundan doktorunuza danışmayı unutmayın.

AYRICA: Hamilelikte (Gebelikte) Istakoz Yenir mi? Zararlı mı?

Hamilelikte karides yemek gerçekten güvenli mi? Sadece karides değil çoğu deniz ürünü gebelik sürecinde kısıtlamalar ile karşılaşır. Fetüsün normal büyümesi için gerekli protein ve minerallerin bolca bulunmasının yanı sıra deniz ürünlerinde zararlı toksinler de bulunmaktadır. Bu nedenle bazı noktalara dikkat etmek gerekir.

AYRICA: Hamileler Marul Yiyebilir mi? Gebelikte Marulun Faydaları!

İçindekiler:

Hamileyken Karides Yenir mi?

Yaşanan su kirliliği, zehirli kimyasalların birikimine neden olmakla birlikte deniz ürülerinin tüketimini eskisinden daha sorunlu hale getirmektedir. Hamilelik sırasında lokantalarda servis edilen deniz ürünlerinden uzak durmanız önerilir. Çünkü az pişmiş olma ihtimalleri yüksektir ve evde olduğu gibi temiz ortamlarda yapılıyor olmayabilirler.

AYRICA: Hamilelikte (Gebelikte) Elma Sirkesi Zararlı mı? İçilir mi?

Hamilelikte (Gebelikte) Karides Yenir mi?

AYRICA: Hamilelikte Kırmızı Pancar Yenir mi? Faydaları ve Zararları!

Satın aldığınız karideslerin güvenli bir tatlı su kaynağından geldiğinden eminseniz, doktorunuzun önerisini de alarak, hamilelikte karides yemek ara sıra yapılabilir.

Hamilelikte Karides Tüketimi Zararlı mı?

Özellikle çiğ karidesleri gebelik sürecinde tüketmek, son derece zararlıdır ve bir dizi sağlık riski oluşturacağı düşünülmektedir.

AYRICA: Hamilelikte Lahana Yenir mi? Beyaz ve Kırmızı Lahananın Faydaları!

 • Ham deniz ürünleri sindirim sistemine zarar verebilecek bazı parazitleri içerdiğinden dolayı gebelikte çiğ karides yemek, gıda zehirlenmesi riskini doğurabilir.
 • Deniz ürünleri, bebeğinizin sinir sistemi gelişimini etkilediği düşünülen cıva gibi yüksek toksik maddeler içerebilir.

AYRICA: Hamilelikte (Gebelikte) Midye Yenir mi? Midye Yemek Zararlı mı?

 • Kirlenmiş nehirlerden ve göllerden elde edilen karidesler, aynı zamanda bebeğinize sağlık riskleri oluşturabilecek yüksek seviyelerde poliklorlu bifenil içerir.
 • Ayrıca listeria kontaminasyonu, ölümcül kan zehirlenmesine ve fetüse karşı diğer enfeksiyonlara neden olabilecek çiğ karideslerin tüketilmesi durumunda da mümkündür.

Hamilelikte Karides Tüketimi için Güvenlik İpuçları

Hamilelik sırasında karides tüketiminden kaçınmak en doğrusu olabilir. Ancak yemek isterseniz ve doktorunuza danıştıktan sonra izin verirse ara sıra tüketebilirsiniz. Hamilelik sırasında karides tüketimi konusunda da güvenli olması açısından birtakım yolları bilmelisiniz.

Hamileyken Karides Yenir mi?
 • Karidesleri iyi pişirdiğinizden emin olun. Çoğu karidesler iyi bir şekilde piştikten sonra kırmızıya dönüşür ve et genellikle ince ve opak olur.
 • Karideslerin iyi şekilde pişirilmesi, potansiyel enfeksiyona neden olan etkenlerin öldürülmesini sağlayacaktır.
 • Karidesleri pişirmeden 24 saat önce dondurmak iyi bir fikirdir. Bu işlem aynı zamanda çok sayıda bulunabilecek organizmayı da öldürecektir.
 • Karideslerin tuzlanması da tüketilmesinin daha güvenli olmasına neden olabilir.
 • Pişirme sonrasında da piştikten sonra bile birkaç dakika ısı içerisinde kalmasına izin verin.
 • Hamilelik döneminde yemekleriniz için taze ürünler seçmeniz de önemlidir. Konserve gıdalar, aynı zamanda bebeğiniz için zararlı olabilecek çok sayıda koruyuculardan oluşur.

Hamilelikte karides yenir mi? sorusuna karşılık, bu yazımızın karar vermenizde yardımcı olacağını umuyoruz. Bilgilere bakıldığı üzere hamilelikte karides yemek, kaçınılması daha doğru olabilecek bir tüketimdir. Bu konuda farklı görüşleriniz varsa bize ve takipçilerimize bilgi vermek için yorum yazabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

İlginizi çekebilecek yazılar:


 1. Yorum bulunmamaktadır.

Bu yazıya yorum göndermek ister misiniz?

Dikkat: Her yorum gönderen kişi, kendi gönderdiği yorumdan sorumlu olmaktadır.
Not: Yazı ile herhangi bir ilgisi bulunmayan yorumların onaylanmadığını belirtmek isteriz.
Yukarı Çık