Bu sitedeki her şey Sevgi ile kodlanmıştır.

Kategori Listesini Göster

Johan Ludvig Runeberg Kimdir? Hayatı, Biyografisi, Eserleri


FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır


Johan Ludvig Runeberg Kimdir?Kimdir kategorisinin bugünkü yazısı: Johan Ludvig Runeberg kimdir? 5 Şubat 1804 tarihinde Bothnia Körfezi kıyılarında yer alan Jakobstad, Finlandiya'da dünyaya gelen Johan Ludvig Runeberg, Finlandiyalı-İsveçli bir lirik ve destan şairidir. Sekiz yaşındayken okula gitmek için Finlandiya'nın Kuzey Ostrobotniya bölgesinin merkezi olan Oulu şehrine gönderilen ve amcasında kalan Runeberg, ileriki yaşında Finlandiya'nın ilk üniversitesi olan Turku Kraliyet Akademisi'nde çalışırken Johan Vilhelm Snellman ve Zacharias Topelius ile arkadaş oldu. Üniversite yıllarındaki çalışmalarında Latin ve Yunanca klasik dilleri üzerine yoğunlaştı.

AYRICA: Kitap Okuma Alışkanlığı Kazanmak İsteyenlere Tavsiyeler

Johan Ludvig Runeberg Kimdir?

Johan Ludvig Runeberg Kimdir? Hayatı, Biyografisi, Eserleri

AYRICA: Kitaplardan Anlamlı Alıntılar - Güzel Alıntı Cümleler - 1

Runeberg'in kaleme aldığı ve daha sonra Fredrik Pacius tarafından bestelenmiş olan Vårt land şiiri, Paavo Cajander tarafından Fince diline "Maamme" olarak çevrilerek, Finlandiya'nın ulusal marşı olmuştur. Ayrıca Runeberg, Fin Lutheran ilahisinin modernleştirilmesinde de rol alıp, yeni baskı için birçok metin üretmiştir.

AYRICA: Kitap Okumayı Sevdiren 20 Söz

1830'da Imperial Alexander Üniversitesi'nde öğretmenlik yapan şair, öğretmenliğini 1831-1836 yılları arasında da Finlandiya'da yer alan Helsingfors Lyceum lisesinde sürdürdü. 1837-1857'de de Porvoo Spor Salonu'nda Latin edebiyatı profesörü olarak çalıştı. Şiirlerinin çoğunda Finlandiya'nın kırsal yaşamını konu almıştır. Bunların en bilineni ise Bonden Paavo (Çiftçi Paavo)'dur.

AYRICA: Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar - 1

Şiir ve roman yazarı olan ikinci kuzeni Fredrika Runeberg ile evlenen şair, en büyük oğulları heykeltıraş Walter Runeberg dahil sekiz çocuğun ebeveynleriydi. Helsinki Esplanadi parkının ortasında bulunan heykeli, oğlu Walter Runeberg tarafından yapılmıştır.

AYRICA: Okunması Gereken Kitaplar - Tüm Zamanların En İyi 25 Kitabı (1)

6 Mayıs 1877'de Porvoo, Finlandiya'da hayatını kaybeden şair, Finlandiya halkı tarafından her 5 Şubat'ta "Runeberg Günü" olarak anılmaktadır.

AYRICA: Okunması Gereken Kitaplar - Tüm Zamanların En İyi 25 Kitabı (2)

Johan Ludvig Runeberg Eserleri

  • Finlandiya'nın ulusal marşı Maamme
  • Bonden Paavo (Çiftçi Paavo)
  • İdealist şiir Älgskyttarna (Elk Hunters, 1832) ve epik Kung Fjalar (Kral Fjalar, 1844)
  • 1848-1860'da yazılmış olan ve en büyük Fin destanı olarak kabul edilen Fänrik Ståls Sägner

Kimdir başlıklı yazı dizimizin bugünkü içeriği Johan Ludvig Runeberg kimdir? idi. Yazar ya da kitaplarıyla ilgili belirtmek istedikleriniz varsa, aşağıdaki yorum alanından bizlere yazabilirsiniz.

  1. Yorum bulunmamaktadır.

Bu yazıya yorum göndermek ister misiniz?

Dikkat: Her yorum gönderen kişi, kendi gönderdiği yorumdan sorumlu olmaktadır.
Not: Yazı ile herhangi bir ilgisi bulunmayan yorumların onaylanmadığını belirtmek isteriz.
Yazı Etiketleri