Bu sitedeki her şey Sevgi ile kodlanmıştır.

Kategori Listesini Göster

Başarıyı Elde Etmenin 8 Kısa Yolu


FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır


Herkes hayatı boyunca daimi başarıyı kolay yoldan elde etmek ister ancak bazen ne kadar denersek deneyelim başarılı olamayabiliriz. Aslında tüm bu başarısızlıkların ardında, atılmamış birkaç basit adım vardır. İşte ben de bu yazımda sizlere başarılı olabilmeniz için atacağınız birkaç basit adımdan bahsedeceğim. Bu adımların hepsini uygulamasanız bile içinden birkaçını uygulamanız sizi daha başarılı ve üretken kılacaktır. Gelin başarınızı büyük ölçüde attıracak olan bu adımlara beraber bakalım.

1) Erken Kalkın

Dünya üzerinde büyük ölçüde başarılı olan insanların çoğu çok az uyuyan ya da neredeyse hiç uyumayan insanlardır. İşte siz de çok kısa bir süre içerisinde başarıyı elde edebilmek için uykunuzdan biraz da olsa feragat etmelisiniz.

Normalde 9’da uyandığınızı varsayacak olursak, 8’de uyanmanız size fazladan bir sabah koşusu ve sıcak kahve ya da simit ya da güzel bir duş almak için vakit tanır. İsterseniz sadece film – dizi izleyebilir ya da kitap da okuyabilirsiniz.

Bu da güne daha enerjik ve mutlu başlamanızı, düşüncelerinizi daha doğru şekilde yönetebilmenizi sağlar. Kısacası erken kalkın ve kendiniz için bir şeyler yapın.

2) Düzenli Olun

Eğer gününüzü evde geçireceksiniz, ilk olarak o eşofmanları çıkartın. Ev içerisinde pijama ya da eşofmanla dolaşmak, her an sıcacık yatağınız sizi çağırıyormuş gibi hissettirir. Bu da sizin işi gücü bırakıp tüm gün yatakta oyalanarak geçirmenizi sağlar. Bu yüzden tüm gün evde olacaksanız dahi sanki dışarıya çıkacakmışsınız gibi giyinin.

Bu şekilde giyinmeniz sizi çalışmaya, üretmeye ya da yapacağınız diğer işlere hazır hale getirir. Daha rahat odaklanmanızı sağlar. Ek olarak işe başlamadan önce yatağınızı toplayın, odanızı düzeltin. Açık bir yatak her daim sizi çağırır, bu yüzden giyinin ve bir masada oturun.

3) Kahvaltıyı Atlamayın

Bazı insanlar öğünlerine karışılmasına müsaade etmez ancak bilimsel araştırmalara göre de kahvaltı günün en önemli öğünü. Bu yüzden lütfen iyi bir kahvaltı yapın. Kocaman bir sofra kurmanıza gerek yok sadece vücudunuzun performanslı bir şekilde çalışabilmesi için biraz yakıt alın.

İnanın bunu yaptıktan sonra daha dinç ve enerjik hissedeceksiniz. Ayrıca uyku isteğinizin de büyük çoğunluğu kaybolmuş olacaktır.

4) Not Alın ve Notlarınızı Kontrol Edin

Atalarımız boşuna mı demiş "Söz uçar yazı kalır." diye. Beynimiz bazı şeyleri depolamak konusunda çok iyi olsa da yaşamımızdaki bazı yoğunluklar nedeniyle bunları unutabiliriz. Bu yüzden unutmamayı istediğimiz çok önemli maddeleri not almalıyız. Notları telefonunuza da alabilirsiniz ancak benim tavsiyem not defteri kullanmak.

Böylece şarj sorunu olmadan yapmanız gereken önemli şeyleri, hoşunuza giden bir özlü sözü, daha sonra dinlemeniz gereken bir müziği ya da yeni keşfettiğiniz hoş bir kafenin adını not alabilirsiniz.

5) Planlayın

Gününüzü planlamak zamanınızı en iyi şekilde kullanmanızı ve böylece kendinize de zaman ayırabilmenizi sağlar. Benim en sık kullandığım ve oldukça başarılı bulduğum bir planlama stratejisinden bahsetmek istiyorum. Genellikle üretimde kullanılan bu iş stratejisi ile gününüzü en iyi şekilde planlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken günlük standart planınızı yapmanız ve bu planınızdaki Kahvaltı, Hazırlanma, İşe Gidiş gibi süreçlerin arasına yarım ya da bir saatlik tampon zamanlar koymanız, bu tampon zamanlar iki işinizin arasında acil bir durum çıktığında sizi kurtarır.

Örneğin Hazırlanma ve İşe Gidiş arasında yarım saat tampon vaktiniz var ve sizin kahvaltıdan sonra fazla sayıda maili cevaplamanız ya da fatura ödemeniz gerekti. Bu tampon saati kullanarak işinizi halledebilirsiniz. Ancak eğer işlerinizin arasında acil bir şey yoksa direkt olarak hazırlanın ve işe gidin, ardından kullanmadığınız bu saatleri gününüzün sonuna ekleyin.

Böylece günün sonunda kendinize kalacak bir sürü boş vaktiniz olacaktır. Bu saatlerde dilediğiniz şeyi yapabilirsiniz.

6) Sevdiklerinizle Vakit Geçirin

Haftada en az bir defa bile olsa sevdiklerinizle çıkıp bir yerlere gitmek, hatta onlarla konuşmak bile size iyi gelecek, kendinizi mutlu hissetmenizi sağlayacaktır.

7) Meditasyon Yapın

İlla ki bir yere oturup acayip şekillere girmenize gerek yok, buradaki meditasyondan kastım ruhunuzu dinlendirmeniz. Müzik dinleyebilir, kendi inanışınıza göre dua edebilir ya da bol köpüklü bir banyoda kaslarınızı gevşetebilirsiniz.

Sadece temiz hava almak için güzel bir yere gidebilir, doğa manzaralarını saatlerce seyredebilirsiniz. Daha sonra ise derin bir nefes alın ve gülümseyin. Kendiniz için.

8) Okuyun

Lütfen bol bol okuyun. Herhangi bir konuda olabilir. Okumak insanın bakış açısını geliştirir. Konuşmasını daha iyi bir hale getirir. Kelime dağarcığınızı geliştirir, anlamlandırma hızınızı arttırır. Bilmek hiç kimseyi kötü bir insan haline getirmez, aksine birçok konuda bilgi sahibi olmanıza sebep olur.

Ne olur o çok kıymetli paralarımızı kitap için de harcayalım. Çocuklarımıza bu alışkanlığı kazandıralım. Okumayı sevmeyen insan yoktur, ona okumayı sevdirecek kitabı bulamamış insan vardır. İnanın okumak başarınızı çok büyük oranda arttıracaktır.

İlginizi çekebilecek yazılar:


  1. Yorum bulunmamaktadır.

Bu yazıya yorum göndermek ister misiniz?

Dikkat: Her yorum gönderen kişi, kendi gönderdiği yorumdan sorumlu olmaktadır.
Not: Yazı ile herhangi bir ilgisi bulunmayan yorumların onaylanmadığını belirtmek isteriz.
Yukarı Çık