Bu sitedeki her şey Sevgi ile kodlanmıştır.

Kategori Listesini Göster

10 Adımda Pozitif Olma Rehberi


FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır


Her zaman “Hayat çok kısa, yaşaman gerek.”, “Bir daha mı geleceğiz dünyaya?” gibi sözler duyarız ama asla bu sözleri yaşayamayız. Hayat telaşı, stres, sorumluluklarımız derken, aslında gün geçtikçe sadece zaman ilerlesin diye yaşayan varlıklardan olmaya başlıyoruz ve asla çok yakınımızdan birini kaybedip de “ölüm”ün gerçekten var olduğunu hissetmeden bunu anlayamıyoruz. Hayat gerçekten de çok kısa, hatta somurtmanıza, kafanıza takmanıza bile yetemeyecek kadar kısa. Bu yüzden pozitif olmanız gerek. Pollyanna gibi olun demiyorum, sadece pozitif olun ve olayları kimsenin göremediği gibi görün. Peki nasıl mı pozitif olunur?

1. Kendinize İnanın

Bu belki de birçok insan için oldukça zor bir durum olabilir; kendine inanmak, ama şöyle düşünün, bazı inançlara göre dünyada var olan her şeyin bir sebebi vardır. Elbette dünyayı kurtarın ya da yeni bir elementi keşfedin demiyorum ama sizin de bir nedeniniz olduğunu unutmayın. Belki de yaşamınız boyunca hiçbir şey yapmamış olabilirsiniz ama bu, bundan sonraki dönemde de hiçbir şey yapmayacağınız anlamına gelmez. En basit örnekle bir çöpçü, yerdeki cam kırıklarını süpürmeseydi, orada düşen küçük bir çocuk çok büyük zararlar görebilirdi ya da siz bugün bu yazıyı okumasaydınız bundan sonra yapacağınız işlerin aslında ne kadar önemli olduğunun farkına varamayabilirdiniz.

Yaptığınız her şey çok önemli, mükemmel bir şeyin parçasısınız ve her geçen gün belki okuduğunuz bir sayfa kitap ya da kapının önüne koyduğunuz bir kap su, çok büyük bir şeye hizmet ediyor. Size! Yaptığınız her şey aslında ne kadar basit gözükse de sizi iyileştiriyor.

Lütfen kendinize inanın, en büyük profesörlerden ya da çok ünlü sanatçılardan hiçbir farkınız yok, herkes boş bir beyinle doğdu, onu işlemek sizin elinizde. Kendinize inanın çünkü inanan herkes kazanıyor. Çünkü inanmakla hiçbir şey kaybetmezsiniz.

2. Tersten Düşünün

Düşünceler aynı anda hem insanın en büyük dostu, hem de en büyük düşmanı olabilir. Bir hata yaptığınızda onunla yatıp onunla kalkarsanız asla ilerleyemezsiniz. Bunun yerine onu kapalı bir kutuya koyun ancak asla unutmayın, eğer hata yapacaksanız onu düşünün ve yolunuzu değiştirin. Farklı yollardan işinizi sonuca kavuşturmayı deneyin. Mesela tersten düşünmeye çalışın. Belki de hayatımızda yaptığımız en büyük yanlışlardan biri doğrudan düşünmektir.

Bu alışkanlığınızı değiştirin. Örneğin yeni bir işe başlayacaksınız ancak bu işe başlamadan önce halletmeniz gereken şeyler var. İşinize yakın bir ev bulmalısınız, kariyer platformlarındaki hesaplarınızı güncellemelisiniz, eski iş yerinizdeki evrak işlerini halletmelisiniz. Şu anda burada da yazdığım gibi hep baştan sona ilerliyoruz ve bu, yapmamız gerekenleri gözümüzde çok büyük bir problem haline getiriyor. Bunun yerine ilk olarak işe girdiğinizi düşünerek başlamalısınız. Yeni işiniz, güzel bir ofis, sıcakkanlı iş arkadaşları, daha sonra eski işin evrakları ve ev. Böyle düşündüğünüzde daha çok motive olursunuz ve o gözünüze çok büyük gelen işler uçup gider. Çünkü siz bu işin sonunda ne kadar güzel bir şey olduğunu ilk önce düşünmüşsünüzdür. Bunu bir deneyin. Düğün hazırlıklarından önce düğününüzün ve evliliğinizin ne kadar mükemmel olacağını düşünün. Bir kitap yazmadan önce kitabınızın ne kadar tutulacağını, okurlarınızı düşünün. Dediğim gibi bunu bir deneyin.

3. Rahatlayın

Çok fazla işiniz olabilir, ya da bakmanız gereken birileri, mesaiye kalıyor da olabilirsiniz, hadi yapmayın ama herkesin biraz da olsa boş vakti vardır. Akşam bir saat geç yatabilirsiniz ya da sabah bir saat erken kalkabilirsiniz. Bunu kendiniz için ayırın. Ruhunuzu dinlendirmek için, bedeninizi değil. Dilediğiniz ne varsa onu yapın. Kitap, televizyon, film, müzik, resim, temiz hava almak, toprağa değmek. Kendi dininizce dua edin. Bundan daha iyi ruhu rahatlatan, insanı dinlendiren bir şey olamaz. Klasik müzik dinlemeyi deneyin. Belki piyano ya da kitap okuyabilirsiniz. İnanın başkalarının hayatlarına odaklanmak sizi kendi problemlerinizden o kadar uzaklaştırır ki, ayrıca kitap kültürünüzün de oluşmasını sağlar. Ayrıca kitap okumam diyenler, ki buna %100 eminim, asla kitap okumamışlardır, gerçek bir kitaptan bahsediyorum elbette. Sizin sevdiğiniz tarzda bir kitap.

Bunun dışında meditasyon yapabilirsiniz. Birbirinden güzel mumlar yakıp yağmuru dinleyebilirsiniz. Stresten kaçabildiğiniz birkaç dakika bile sizi oldukça rahatlatacaktır. Üstelik tüm bunları yapıyor oluşunuz size her ne kadar zaman kaybı olarak görünse de aslında yaptığınız bu ufak kaçamak, bundan sonra yapacağınız işlerdeki verimliliğinizi de bir o kadar arttıracaktır. Rahatlayın, gerçekten ve kendiniz için.

4. Bekleyin

Tırtıllar o kadar da basit bir şekilde kelebeğe dönüşmüyorlar değil mi? Bunun için bir süre, hatta hayatlarına göre oldukça uzun bir süre kozada kalmaları gerekiyor. İşte bunu düşünmelisiniz. Hayatınızın çok uzun bir dönemi size göre oldukça sıkıcı ya da kötü geçmiş olabilir, ancak bu işlerin her an değişebileceği gerçeğini engellemez değil mi? Buna odaklanın! İşler sizin için de her an değişebilir. Belki de hayatınızın bundan sonraki kıymetini ya da bundan sonraki güzelliklerini anlamanız için kötü şeyler yaşamanız gerekmiştir.

Hayat her zaman güzel gitmez. Her şeyin olduğu gibi, hayatın da bir dengesi vardır. Her şey, ne hep iyi gider ne de hep kötü. Eğer gerçekten çok durgun bir şeyler yaşadıysanız inanın bir yerde çok hızlanacaktır ve siz bu hızlanmaya kadar ne kadar çok yavaş kaldıysanız, hızdan da o kadar çok keyif alırsınız ancak buna kavuşabilmeniz için beklemeyi bilmeniz gerekecek. Çünkü sabırsızlığınız size zarar vermekten başka bir şey yapmaz, durgunluğun için de bile ondan keyif alarak beklemeyi bilmelisiniz ki işler hızlandığında bu hızdan daha çok keyif alasınız.

Durgunlukta beklerken, işlerin hızlanacağını bilerek keyiflenin.

5. Serinkanlı Olun

Negatif düşünceler aslında ruhtaki ani değişimlerden kaynaklanır. Birine kızdıysanız ve birden hareket ederseniz, neredeyse bu hareketlerinizin %90’ı negatif yönde olur. Öfkeyle kalkan zararla oturur gibi düşünün. Ne kadar çok olaylara sakin bakabilme yeteneğiniz olursa, o kadar mantıklı ve pozitif olabilirsiniz. Çünkü mantıklı olmak sizi iyi ve doğruya sevk eder.

Ayrıca halkın deyimiyle “Cool” bile sayılabilirsiniz. Olaylara farklı bir açıdan bakar ve aslında olanı gördüğünüzde de pozitif yaklaşabilme yeteneğinizi korursunuz. Üstelik negatif bile düşünseniz, serinkanlı oluşunuz bu negatifliğin seviyesini inanın en aza indirir. Serinkanlı olun ve gülümseyin. Çözemeyeceğiniz hiçbir şey yok.

6. Çok İyi Olun

Günün hangi saatinde olursanız olun, muhakkak “Nasılsın?” lafını duyarsınız. Eğer iyi hissediyorsanız, iyiyim demeyin “Çok iyiyim.” ya da “Mükemmel hissediyorum.” diyerek gülümseyin. Mutluluğunuzu basitleştirmeyin. Eğer kötü hissediyorsanız “Eh işte.” diyin. Kendinizi kötü olduğunuza inandırmayın. Daha sonrasında ise neden negatif duygular hissettiğinizi düşünün ve aslında bunun ne kadar da saçma olduğuna bakın. Dünyada bundan çok daha büyük dertler, sorunlar varken buna nasıl üzüldüğünüze bakın. Sadece kendinize zarar vermekten başka ne işe yaradığına bakın. Kötü olanları sevindirmekten başka ne işe yaradığını düşünün ve çok çok iyi  olun. Güvenin bana.

7. Durum Değerlendirmesi Yapın

Her zaman olumsuz şeyler olduğunda “Hep beni mi buluyor?” denir. İyi şeyler yaşandığında ise üzerine hiç düşünülmez değil mi? Aslında hayatınızın oldukça küçük bir kısmında tamamen mutsuz olursunuz, o büyük mutluluk kısmı ise sanki olması gereken bir şeymiş gibi değersiz gelir. “Yani elbette mutlu olmalıyım. Bunun için şükretmem mi gerekir?!” gibi bir psikoloji içerisindeyiz ve bunun farkında değiliz. Kimseye şükredin diyemem, bu herkesin inancına göre değişir ama eğer burada bilimsel olmaya çalışırsak, sizlere durum değerlendirmesi yapın diyebilirim.

Olumlu ve olumsuz günleriniz için bir deftere çentikler atabilirsiniz ve böylece hayatınızın ya da haftada kaç gününüzün kötü geçtiğini görebilirsiniz ve buna göre durum değerlendirmesi yapabilirsiniz. Kötü mü hissediyorsunuz? Ya da mutlu mu değilsiniz?, sonraki gün için plan yapın ve kimsenin sizi engellemesine izin vermeyin ve tekrardan durum değerlendirmesi yapın. İşe yarayacak.

8. Geçmiş Üzerine Düşünmeyin

Geçmişi hiçbir şekilde değiştiremezsiniz, onun üzerine boşuna düşünerek beyninizi ve ruhunuzu yormanın hiçbir anlamı yok. Sürekli geçmişte takılı kalarak anı yaşamaktan vazgeçmeyin. Geleceğe dair elbette planlarınız olsun ancak bunlar da anı yaşamanızı engellemesin.

Kısacası artık kendinizi düşüncelerle yormayı bırakın, kimse aklınızda kalanlar için kendini değiştirmez ya da düşünceleriniz geçmişi değiştiremez, siz eksi bir anda takıldıkça ve kendinize zarar vermeye devam ettikçe şu an yok olur ve üstüne üstlük diğer insanlar yaşamaya devam eder. Bırakın geçmiş geçmişte kalsın. Bugünden başka sahip olduğunuz hiçbir şey yok.

9. Kabullenin

Her şey sizin planladığınız gibi olmayabilir, buna takılmayın. Hayatın ya da başka insanların sizin için planları olabilir. Kendinizi dinlenmeye adadığınız bir gün, başka birinin planıyla tamamen değişebilir, üstelik sizin haberiniz bile yokken çıkıp size gelmiş olabilir. Bu hayatı yaşıyorsanız aslında oldukça normal bir durum. Kendinizi bununla kahretmeyin. “Olsun” ya da “Olabilir” deyin. Planınız aksadı diye hayatınız sona erecek değil ya. Bir şekilde halledersiniz ya da sonraki gün dinlenebilirsiniz.

Değişen planları bile zevk alarak yaşayın. Çünkü geri alamazsınız ve elinizden gelen bir şey yok. İnanın bunu kabullenip devam ettiğinizde ve o anın tadına vardığınızda kahrolmaktan neden daha önce vazgeçmedim diye düşüneceksiniz.

10. Öğrenin, Yenilenin ve Deneyimleyin

Beynimiz o kadar ilginç bir yapı ki, her geçen gün, her saniye milyonlarca farklı şeyi yakalayabiliyor. 100 yaşında bir kadın bile hâlâ öğrenmeye devam edebiliyor, yeni şeyler deneyimleyebiliyor. Dünya üzerinde o kadar çok bilgi varken ve bizim bildiklerimiz bunun çok çok ufak bir parçasıyken, sadece bildiğimiz o ufak şeylerle yaşamak, hayatımızı o ufacık şeye göre yönlendirmek çok saçma.

Daha iyi şeyler yapmak istiyorsanız, daha büyük şeyler, hayattan daha çok zevk almak istiyorsanız ya da daha başarılı daha mutlu olmak, öğrenin, yanlış bildiklerinizi doğrularla yenileyin ve deneyimleyin. Okuyun, sorun, araştırın, durun ve farklı açılardan bakın, daha çok şey bildiğiniz için daha doğru kararlar verebileceksiniz ve bu sizi mutlu edecek, pozitif düşünebileceksiniz. Bildikleriniz sosyal statünüzü yükseltecek ve bu da sizi mutlu edecek ve pozitif düşünmeye devam edeceksiniz. Siz bu yeni yönünüzü seveceksiniz, insanlar size bu yönünüzle daha çok saygı duyacak ve bu sizi mutlu edecek ve pozitif olacaksınız.

İnanın her şeye olan bakış açınız değişecek, öğrenip, yenilenip, deneyimledikçe. Evrene, insanlara, sanata, bilime hatta belki de bu yazıya bile.

Siz her yönünüzle mükemmelsiniz, durmayın devam edin. İnanın her şey kusursuz olacak, tıpkı sizin gibi.

İlginizi çekebilecek yazılar


  1. Yorum bulunmamaktadır.

Bu yazıya yorum göndermek ister misiniz?

Dikkat: Her yorum gönderen kişi, kendi gönderdiği yorumdan sorumlu olmaktadır.
Not: Yazı ile herhangi bir ilgisi bulunmayan yorumların onaylanmadığını belirtmek isteriz.
Yukarı Çık