Bu sitedeki her şey Sevgi ile kodlanmıştır.

Kategori Listesini Göster

12 Adımda Pazartesi Sendromunu Yenin!


FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır


Neredeyse dünya üzerinde yaşayan herkesin en büyük sorunu olan Pazartesi Sendromundan çoğumuz mustaribiz. Hafta sonuna tam alıştık derken yine yeni bir iş gününün gelmesi, tekrardan aynı rutine dönecek olmanın verdiği mutsuzluk, hele de işinizden hiç memnun değilseniz sizi oldukça mutsuz ve bitkin hissettirebilir. İşte ben de bu yazımda sizlere Pazartesi Sendromundan en kısa yoldan nasıl kurtulabileceğinizi anlatmaya çalıştım. Yapacağınız çok basit adımlarla gününüzü en iyi şekilde geçirmeye ve haftaya bomba gibi başlamaya hazır mısınız? Hadi gelin başlayalım.

1. Adım

Hafta sonunuzu gözünüzde çok büyük bir olay haline getirmeyin. Böylece hafta sonu için yaptığınız planlarınızı gerçekleştiremediğinizde hayal kırıklığına uğrayıp modunuzu düşürmezsiniz. Bunun yerine ufak planlar yapın ve olur da büyük planlar gerçekleşirse daha fazla mutlu olursunuz. Pazartesi Sendromunu yaşamamak için hafta sonlarınızı çok doldurmayın.

2. Adım

Tüm hafta sonunu tıka basa yaşamayın. Özellikle pazar günü daha az yorucu, özellikle ruhunuzu daha çok tatmin eden aktivitelerde bulunun. Cuma ya da cumartesi geceleri sabahlara kadar gezip tozabilir, alışveriş, kayak vs. yapabilirsiniz ancak özellikle pazar günü sinema, kitap, arkadaşlarla bir kafede toplanma gibi daha az yorucu şeyler yapın.

3. Adım

Zor işleri mutlu gününüzde halledin. Özellikle sizin için yapılması sıkıcı olan ya da bunaltıcı işleri hafta sonunda yapın. Böylece zaten işe gitmenin verdiği zorluğun yanında bir de pazartesi günleri bu sıkıcı işleri üstlenmeyin. Eğer pazartesi günü yemek, temizlik, araba yıkaması, fatura ödemesi gibi işleri yapmanız gerekiyorsa bunları hafta sonu ya da cuma günü bitirmeye çalışın. Böylelikle pazartesi günü sizi üzerek yapacağınız işler bir anda yok olmuş olur ve Pazartesi Sendromundan kurtulabilirsiniz.

4. Adım

Hafta içi olduğu gibi hafta sonu da erken kalkın. Böylelikle hafta sonu eğlenerek geçireceğiniz saatler artmışken aynı zamanda uyku düzeniniz de bozulmamış olur ve gününüzü en iyi şekilde değerlendirebilirsiniz.

5. Adım

İyice dinlenin. Pazartesi günü işinize bir de yorgun argın dönmek ya da pazartesi sabahı yorgunluktan yataktan dahi çıkamamak, size çok da iyi gelmeyecektir sanıyorum. Bu nedenle Pazar gecesi uyuma işini çok da geçe bırakmayın ve 12- 1’den önce yatağa girmeye çalışın.

6. Adım

Güne iyi başlamak size moral verecek eğlenceli şeylerden geçer ki bu da elbette müzik. Alarm sesinizi en sevdiğiniz şarkıya dönüştürmeniz ya da uyanır uyanmak size eğlence aşılayacak bir şarkı açmanız hem rahatça uyanmanızı hem de keyfinizin yerine gelmesini sağlar.

7. Adım

Spor yapmak iyi gelir. Güne daha sağlıklı ve enerjik başlamak günün devamını da öyle getirmenizi sağlar. Bu nedenle sabah kalkar kalkmaz yapacağınız ufak bir spor hem kaslarınızı çalıştırır hem de vücudunuzun kendine gelmesini sağlar. Üstelik spor yaparak acıkacağınız için kahvaltınız da bir o kadar eğlenceli geçecektir.

8. Adım

Gerçekten tokken insan beyninin daha aktif çalıştığını biliyor muydunuz? İyi bir spordan sonra oldukça lezzetli bir kahvaltı etmek size çok fazla enerji verir ve gülümsemenize yol açar. Üstelik açlık çoğu zaman pek çok sağlık problemini beraberinde getirir. Bu nedenle pazartesi sabahları güzel bir kahvaltı yapın ve mutlu bir şekilde işe gidin.

9. Adım

Güzel giyinmeye çalışın. Özellikle haftanın ilk günü insanlardan gelen “Çok hoş görünüyorsun.” yorumları neredeyse tüm haftanızın güzel geçmesine yol açar. Bu nedenle mümkünse pazartesi günleri diğer günlerden daha özenli giyinmeye çalışın. İnanın bu yöntem haftanızın daha verimli geçmesini sağlayacaktır.

10. Adım

Çok fazla mutlu olmasanız ya da durgun olsanız bile insanlara içten bir şekilde gülümsemeye çalışın böylelikle onlar da size içten bir şekilde gülümseyecek ve mutlu olacaksınız. İş arkadaşlarınıza, komşularınıza selam verin ve etrafınıza gülücükler saçın. Bu sizi çok mutlu edecek ve Pazartesi Sendromunuzu unutmanızı sağlayacaktır.

11. Adım

Motivasyonunuz bozulduğunda ya da konsantrasyonunuz dağıldığında işinize bir öncekinden daha mutlu ve motive bir şekilde dönebilmeniz için 30 dakikayı geçmeyecek şekilde molalar verin ve bu molalarda muhakkak sizi mutlu edecek şeyler yapın. Komik videolar ya da motivasyon videoları izleyin. Kendinizi yüreklendirin ve sevdiklerinizle konuşun. İnanın işinize çok daha bir durumda geri döneceksiniz.

12. Adım

Günün sonunda kendinize bir ödül verin. Ya bir film izleyin, ya bir kitap okuyun, ya bir arkadaşınızla eğlenmeye gidin, ya yemek pişirin, kısacası kendi istediğiniz sizi çok mutlu edecek bir şeyler yapın. Oyun oynayabilirsiniz ya da resim çizebilirsiniz. Yeter ki işiniz bittiğinde hala çok mutlu bir şekilde kalmayı başarmış olun.

Eğer tüm bu adımlara rağmen hala sendromunuz devam ediyorsa bir psikoloğa danışabilir ya da gerçekten hangi işi yapmanız gerektiğini tekrardan düşünebilirsiniz.


  • Bi Gergi
  • 20 Ağustos 2016, 13:23

  Merhaba Hocam,

  İlk önce yazınız için ellerinize sağlık çoğu kişinin pazartesi sendromuna çözüm olucağını düşünüyorum benim düşüncem bu gibi olayları sadece pazartesi değil diğer günlerde yaparsak faydalı olucağını düşünüyorum. Gergi Tavan işlerini yaptığımız müşterilerimiz de yaşam alanlarının değişimi ile güne daha mutlu başladıklarını söylüyorlar bu olayın da pazartesi sendoromunda etkisi olduğunu düşünüyorum.

   • Şahin Gezici
   • 20 Ağustos 2016, 14:08

   Merhaba,

   Yorumunuz için teşekkür ederiz.

Bu yazıya yorum göndermek ister misiniz?

Dikkat: Her yorum gönderen kişi, kendi gönderdiği yorumdan sorumlu olmaktadır.
Not: Yazı ile herhangi bir ilgisi bulunmayan yorumların onaylanmadığını belirtmek isteriz.
Yukarı Çık