Bu sitedeki her şey Sevgi ile kodlanmıştır.

Kategori Listesini Göster

Samsung Galaxy S3'ü Nasıl Hızlandırırım? 7 Adımda Galaxy S3 Hızlandırma


FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır


Siz de, akıllı telefon alırken cihazın hızlı oluşuna dikkat ediyor musunuz? Ya da almadan önce ne gibi sorunların ortaya çıktığını da araştırıyor olabilirsiniz. Birçok akıllı telefon zaman geçtikçe tabii ki ilk gün alındığı performansta olmaz. Sizin de bu tip sorunlarınız oluyorsa, Galaxy S3 hızlandırma yazımız ile donma ve kasma gibi sorunlarınızı azaltabilir ya da ortadan kaldırabilirsiniz. Samsung Galaxy S3'ünüzü hızlandırabilmeniz için bahsettiğimiz 7 aşamalı pratik uygulamalardan sonra umarız telefonunuz daha hızlı olur ve bu süreçten sonra cihazınızdan aldığınız verim %100 seviyesinde iyileşme gösterir.

Galaxy S3 cihazınız, oyun oynarken takılıyor, video izlerken donuyor, ana ekrana dönerken durduruluyor ya da geç yanıt veriyor veya buna benzer birçok sorunla karşılaşıyorsanız, gelin bu pratik Android hızlandırma adımlarına birlikte göz atalım.

Samsung Galaxy S3 Nasıl Hızlandırılır?

1. Adım

Galaxy S3 hızlandırma adımlarımızdan ilk olarak bildiğiniz gibi arka plan işlemleri ile başlayacağız. Akıllı telefonlarda da bu arka plan işlemleri oldukça sinir bozucu olabilmektedir. Yani sizin hiç kullanmadığınız ya da cihazınızda yüklü olduğunu bile bilmediğiniz ve arka planda durmadan çalışan uygulamalar cihazınızın kasmasına sebep olur. Arka plan işlemleri için ilk olarak "Ayarlar" bölümüne girin ve ardından yukarıdaki 'Daha fazla' sekmesindeki' "Uygulama Yöneticisi"ni açın. Parmağınızla ekranı sola kaydırın ve "Çalışan Uygulamalar" sekmesine geldiğinizde ise kullanmadığınız uygulamaların üzerine tıklayın ve "Durdur" tuşuna basın. Bu uygulamalar cihazınızı bir sonraki yeniden başlatışınıza kadar inaktif olacaklardır.

Ayrıca S3 hızlandırma için cihazınızda kullanmadığınız oyun ve uygulamaları boş yere durması yerine kaldırmanızı öneririz. Çünkü bu uygulamalar, internet kullanan uygulamalar ise cihazınızın arka planında çalışarak yavaşlamasına sebep olur. Ayrıca her gün kullandığınız uygulamaların biriken verileri yüzünden cihazınız zorlanırken, aynı zamanda hiç kullanmadığınız ancak telefonunuzun çalıştırdığı uygulamalar da cihazınızın performansının düşmesine neden olur.

Bu sorunları ortadan kaldırmak için aynı ekrandayken ekranı sola kaydırarak ("Ayarlar >> Daha fazla sekmesindeki Uygulama Yöneticisi >> Hepsi") "Hepsi" bölümüne girerek, (Galeri, Rehber, Müzik gibi uygulamalar dışında) Facebook, Instagram, Twitter gibi uygulamaların içerilerine girerek “Veriyi Sil” seçeneğine tıklayın. Bu seçenek, uygulamadan çıkışınızı yapar ancak buna ek olarak da tüm gereksiz arka plan verilerini siler. Bu sayede de cihazınız hızlanmış olur. Ayrıca aynı ekrandayken kullanmadığınız uygulamaların (bilmediğiniz uygulamalar için denemeyin) içerisine girerek “Devre Dışı” seçeneğine tıklamanız yeterli olacaktır.

Aynı şekilde bunun dışında ekranı sağa doğru kaydırarak "Yüklenen" bölümüne gelin ve kullanmadığınız uygulamaları seçerek “Kaldır” seçeneğine tıklayarak kaldırın.

2. Adım

Android telefon hızlandırma işlemleri içerisinde akıllı telefonlarda bulunan S Voice uygulaması ile işlem yapılmazsa olmaz. Sesli komutlar ile kullanılan uygulama, oldukça başarılı bir uygulama olmasına rağmen bazı kısayolları yüzünden Android cihazınızı yavaşlatır ve donmalara neden olabilir. Galaxy S3 telefonunuzdaki bu yavaşlatmayı önlemek için Anasayfa tuşuna iki kere basıldığında S Voice uygulamasının açılmasını engelleyeceğiz.

Bunun için Uygulamaları'nız içerisindeki S Voice uygulamasını çalıştırın. Ardından "Menü Tuşu"na basın ve "Settings"e tıklayın. S Voice'in ayarlar ekranında bulunan "Open via the home key" ve "Wake up command" ifadelerinin yanındaki kutucuğu seçili olmayan konuma getirin. Bu işlemden sonra cihazınız anasayfaya dönerken hızlanacaktır. Ancak henüz yeteri kadar hızlı olmadı diyorsanız diğer adımlara geçelim.

3. Adım

Bir diğer Android hızlandırma adımlarından biri de animasyonlar ve pencere arası geçişlerdir. Bu ayarlar görünüş olarak telefonunuza güzellik katsalar da bir o kadar cihazınızı yorar ve yavaşlamasına sebep olurlar. Daha hızlı bir akıllı telefon istiyorsanız bunlar üzerinde ayarlama yapmanız gerekir.

Bunun için öncelikle "Geliştirici Seçenekleri"ni açmamız gerekiyor. İlk olarak cihazınızın Ayarlar bölümüne girin, Daha fazla sekmesinde bulunan en alttaki "Cihaz Hakkında" kısmını seçtikten sonra açılan ekrandaki "Yapım Numarasını" üzerinde 7 ya da 8 kere tıklama yapın ta ki cihaz size artık bir geliştirici olduğunuzu söyleyene kadar. Bundan sonra ise "Ayarlar"a geri dönerek, "Cihaz Hakkında" bölümünün üzerinde beliren "Geliştirici Seçenekleri" bölümüne girin. Aşağıya inerken 'Çizim' başlığının altındaki Pencere animasyon ayarı, Geçiş animasyonu ölçeği ve Animatör süre ölçeğini tamamen kapatın ya da 0.5x seviyesine düşürün.

4. Adım

Bir diğer Android telefon hızlandırma adımımız da duvar kağıtları ve ekran ayarları. İlk olarak cihazınızda daha az renkli ve canlı olmayan duvar kağıtlarını tercih edin. Çünkü çok canlı renklere sahip duvar kağıtları ana ekrana dönmeyi zorlaştırarak cihazınızın performansını ve hızını olumsuz yönde etkiler.

Bununla birlikte "Ayarlar" bölümünde "Cihazım" sekmesi altında bulunan "Ekran" bölümüne girin ve "Çoklu Pencere"nin yanındaki kutucuğu kapatın. "Bildirim Paneli" kısmında da bildirim panelinde bulunan düğmelerden sadece kullandıklarınızı oraya yerleştirin. Kullanmadıklarınızı üzerine basılı tutarak 'Mevcut düğmeler' alanına sürükleyip bırakın. Ardından geri gelerek "Ekran modu" kısmına girip, "Ekranı ayarla" kutucuğunu seçip 'Standart' olarak işaretleyin.

5. Adım

Kullanmadığınız sürece, Wi-Fi, Bluetooth, GPS ya da Mobil Veri hizmetlerini kapatın. Özellikle Wi-Fi ya da Mobil veriniz açık olduğu sürece cihazınız Facebook, Twitter, Instagram gibi uygulamalar için sürekli bildirim güncellemeleri yapar, bu da cihazınızın arka planda onlarca işlem yapmasına ve böylelikle oyun oynarken ya da ana ekrana dönmeye çalışırken cihazınızın donmasına sebep olur.

Ayrıca bunların dışında da bildirim çubuğunda kullanmadığınız diğer tüm hizmetleri kapatın. (Örn: Senkronizasyon, Çoklu pencere, Akıllı Bekleme, NFC vb.)

6. Adım

S3 hızlandırma adımlarımızdan sürekli alışkanlık haline getirmeniz gereken diğer bir işlem de, cihazınızda kullandığınız uygulamalardan her çıktığınızda uygulamalarınızı anasayfa tuşuna basılı tuttuktan sonra açılan menüden kaydırarak, sonlandırın.

Ayrıca arada anasayfaya dönüşlerde ya da anasayfadaki ekranlar arasında geçiş yaparken takılmalarla karşılaşırsanız yeniden başlatabilirsiniz. Bunun yanı sıra akıllı telefonunuz sürekli 7/24 çalıştığından dolayı aşırı kullanımdan kaynaklı sorunlar yaşayabilir. Bunların önüne geçebilmek için ayda en az bir kere cihazınızı 5 dakikalık bir süre için kapatın ve dinlenmesini sağlayın.

7. Adım

Eğer yukarıdaki tüm adımlara rağmen cihazınız aşırı bir yavaşlık ve donmalar yaşıyorsa, cihazınızı fabrika ayarlarına sıfırlayabilir veya servisinize gönderebilirsiniz.

Umarım hiçbir sorunla karşılaşmazsınız.

Galaxy S3′e Ayarlar Bölümünden Nasıl Reset Atılır?

Cihazınızı fabrika ayarlarına döndürmeden önce önemli dosyalarınızı yedeklemeyi unutmayınız.

 • Öncelikle telefonunuzda “Ayarlar” bölümünü açın ve “Hesaplar” sekmesine geçin.
 • Ardından “Yedekleme Seçenekleri”nin altında bulunan “Yedekle ve Sıfırla” butonuna tıklayınız.
 • Açılan ekranda en altta bulunan “Kişisel Veri” bölümünün altındaki “Fabrika Ayarlarına Sıfırla” seçeneğini seçin ve cihazınızın ayarlarınızı sıfırlamasını bekleyin.

Galaxy S3’e Arayüzden Nasıl Reset Atılır?

 • Galaxy S3’ünüzü açma/kapama tuşuna basarak kapayınız.
 • Anasayfa, ses açma ve açma/kapama (power) tuşlarına aynı anda basarak telefonunuzun açılmasını bekleyiniz.
 • Açılan ekranda ses kapama tuşu ile aşağıya inerek “Factory Reset/Wipe Data” yazısının üzerine gelin.
 • Açma/kapama (power) tuşuna basarak “Factory Reset” yazısına tıklamış olursunuz.
 • Karşınıza gelen ekranda “no” yazıslarını geçerek yine ses kapa tuşu ile “yes“ yazısının üzerine gelin.
 • Tekrardan açma/kapama (power) tuşuna basarak “yes” yazısına tıklamış olursunuz.
 • Ardından cihaz sizi ilk gördüğünüz sayfaya yönlendirecektir.
 • Yine ses kapama tuşu ile “Reboot System” yazısının üzerine gelin ve açma/kapama tuşu ile onaylayın.

Bu işlemden sonra cihazınız kısa bir süre içerisinde yeniden başlatılacak ve fabrika ayarlarına geri dönmüş olacaktır.

İlginizi çekebilecek yazılar

Galaxy S3 Hızlandırma Makalemizi Yararlı Buldunuz mu?

  • EmreOzdemir
  • 16 Ağustos 2019, 21:17

  Anlatımı beğendim, olabildiğince kısa ve öz tutmuşsunuz. Bu eski telefonlara bile gerçekten hızlandırılma yapılabilir, önemli olan telefonu temiz kullanmak ve elinizden geldiğince bu konuda yazılanları yapmak. Böylelikle her 2-3 senede telefon almak zorunda kalmazsınız ve birikiminizi arttırabilirsiniz. Güzel bir konu olmuş teşekkürler.

   • Şahin Gezici
   • 16 Ağustos 2019, 21:18

   Merhaba,

   Beğendiğinize sevindik. Değerli yorumunuz için biz teşekkür ederiz.

Bu yazıya yorum göndermek ister misiniz?

Dikkat: Her yorum gönderen kişi, kendi gönderdiği yorumdan sorumlu olmaktadır.
Not: Yazı ile herhangi bir ilgisi bulunmayan yorumların onaylanmadığını belirtmek isteriz.
Yukarı Çık