Bu sitedeki her şey Sevgi ile kodlanmıştır.

Kategori Listesini Göster

Samsung Galaxy Note 3'ü Nasıl Hızlandırırım? 8 Adımda Note 3 Hızlandırma


FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır


Samsung’un belki de en iyi serisi olan Note’un en çok kullanılan telefonu Note 3, ülkemizde Note serisine ait en çok kullanılan cihaz. Elbette tüm akıllı cihazlarda olduğu gibi Note 3 de kullanımdan bir süre sonra oluşan bazı sorunlara sahip. Biz de, sizin için özellikle kullanıcıların en çok şikayet ettiği performans sorunlarını çözmeye çalıştık. Aşağıda sizin için detaylıca anlattığımız adımları takip ederek ve takıldığınız ya da varsa sorularınızı yorum bölümünden bizlere sorarak, cihazınızı birkaç adımda rahatça hızlandırabilirsiniz. Note 3 cihazınızın ilk günkü performansıyla çalışmasına yardımcı olabilirsiniz.

Cihazınız özellikle donuyor, takılıyor, durduruluyor, oyun oynarken donuyor, videolar geç yükleniyor ise gelin Galaxy Note 3 nasıl hızlandırılır, performansı nasıl daha iyi bir hale getirilir, birlikte göz atalım.

Samsung Galaxy Note 3 Hızlandırma

1. Adım

Android hızlandırma adımlarından ilkine bakacak olursak; genellikle her gün, her an kullandığımız uygulamalardan ana ekran - ana menü tuşu ile çıkıyoruz. Bu da uygulamaların arka planda çalışmasına neden oluyor. Tüm bu uygulamalar gün boyu açık şekilde biriktikçe de cihazınızın donmasına, yavaşlamasına sebebiyet veriyor.

Bu sorunu ortadan kaldırmak için, bir süre menü tuşuna basılı tutun ve açılan listedeki tüm uygulamaları kaydırarak sonlandırın. Yine menü tuşuna bastığınızda ekranın sol alt tarafında yer alan pasta dilimi şeklindeki simgeye dokunarak, "Görev Yöneticisi"ne girin ve "Tümünü Sonlandır" seçeneğine tıklayın.

2. Adım

Maalesef ki cihazınız ilk elinize geldiği andan itibaren bile, içerisinde neredeyse hiç kullanmadığınız, hatta ne işe yaradığını dahi bilmediğiniz uygulamalar barındırır. Bu uygulamalar ise cihazınızın içerisinde siz bilmeseniz de durmadan çalışarak cihazınızı yorabilir.

Bu uygulamaların cihazınızı yavaşlatmaması için "Ayarlar >> Uygulama Yöneticisi >> Hepsi" sekmesine gelin ve kullanmadığınız (bilmediğiniz uygulamalar için denemeyin) uygulamaların üzerine tıklayın ve "Durdur" seçeneğine tıklayın. Bu işlemi yaptığınız uygulamalar cihazınızı bir sonraki yeniden başlatışınıza kadar sonlanacaktır. Bu işlemle birlikte Note 3 cihazınız hızlanmaya başlayacak.

3. Adım

Bunların yanı sıra bir diğer Note 3 hızlandırma adımımız duvar kağıdı seçimidir. Özellikle ekranınızı çok fazla yormayan animasyonsuz duvar kağıtları ve kilit ekranı görüntüleri kullanmayı tercih edin. Daha düşük çözünürlük gerektiren ve daha renksiz – koyu renkli duvar kağıtları cihazınızı ve ekranınızı daha az yorar ve böylelikle ısınma sorunlarınız da bir nebze azalmış olur.

4. Adım

Ayarlar menüsünden "Geliştirici Seçenekleri"ni aktif hale getirin. Sonrasında "Geliştirici Seçenekleri" menüsünden, "Pencere Animasyonu", "Geçiş Animasyonu Ölçeği" ve "Animatör Süre Ölçeği"ni tamamen kapatın ya da 0.5x seviyesine düşürün. Bu işlemin sonunda cihazınızda gözle görülür bir hızlanma yaşayacaksınız. Özellikle menü arası geçişler oldukça hızlanacak.

5. Adım

Sürekli kullandığınız uygulamalar, durmadan veri güncelleyerek bir önceki verileri depolar böylece, belki asıl boyutu 25 MB olan bir uygulama bir ayda 200 MB’lık yer kaplayabilir. Bu veriler ise cihazınızın zorlanmasına neden olur. Bu sorun için "Ayarlar >> Uygulama Yöneticisi >> Hepsi" bölümüne girerek, (Galeri, Rehber, Müzik gibi uygulamalar dışında) Facebook, Instagram, Twitter gibi uygulamalar için "Veriyi Sil" seçeneğine tıklayın.

Bu işlemi yaptığınızda cihazınızdaki hesabınız kapatılır ve birikmiş gereksiz veriler silinir, ancak hesabınızdan hiçbir veri kaybolmaz. Tek yapmanız gereken tekrardan oturum açmaktır. Böylece cihazınız hem hızlanır hem de verileriniz korunmuş olur.

6. Adım

Önceden sadece arama yapılan telefonlarla şimdi, kandaki oksijen seviyesi bile ölçülüyorken, elbette cihazların bazı dönemlerde yavaşlaması oldukça normal. Bu sorunu ortadan kaldırmak ve android cihazınızı hızlandırmak için cihazınızın bildirim çubuğunda yer alan kısayolları genişletin. Bunu iki şekilde yapabilirsiniz. Birincisi, cihazınızın ana ekranındayken, bildirim çubuğunuzu aşağıya doğru kaydırarak açın.

Ardından bildirim çubuğunun sağ en üst köşesinde (ayarlar işaretinin sağında) yer alan, bildirim çubuğu kısayolları menüsü genişletme ikonuna tıklayın. İkincisi ise, cihazınızın ekranı açıkken, üç parmağınız ile bildirim çubuğunu aşağıya çekin. Açılan menüden kullanmadığınız tüm özellikleri kapatın. (Örn: Senkronizasyon, Yan tuş paneli, Çoklu pencere, Akıllı Bekleme)

7. Adım

Elbette her ne kadar yukarıdaki adımları gerçekleştirseniz de her elektronik cihazda olduğu gibi, akıllı telefonunuzda da cihazınızı dinlendirmediğiniz sürece, Note 3 cihazınızda sorunlar ve yavaşlamalar boy gösterecektir. Bu sorunları uzun vadede engellemek için ayda en az bir kez, cihazınızı 5 dakikalık bir süre için kapatın ve dinlenmesini sağlayın. İnanın performans oldukça artacak ve Note 3'ünüz hızlanacaktır.

8. Adım

Eğer yukarıdaki tüm adımlara rağmen cihazınız aşırı bir yavaşlık ve donmalar yaşıyorsa, cihazınızı fabrika ayarlarına sıfırlayabilir veya servise gönderebilirsiniz.

Umarım hiçbir sorunla karşılaşmazsınız, ancak olur da karşılaşırsanız ve cevabını bulamazsanız, sorunlarınızı "Samsung Galaxy Note 3 ile İlgili En Yaygın 8 Problem ve Çözümleri" yazımıza girerek arayabilir yoksa yorum olarak bize gönderebilirsiniz.

Galaxy Note 3’e ayarlar bölümünden nasıl reset atılır?

 • Ayarlar“ içerisinde “Hesaplar” sekmesine geçin.
 • Yedekleme Seçenekleri”nin alt kısmında bulunan “Yedekle ve Sıfırla” butonuna tıklayınız.
 • Kişisel Veri” bölümünün altında bulunan “Fabrika Ayarlarına Sıfırla” seçeneğini seçin ve cihazınızın ayarlarınızı sıfırlamasını bekleyin.

Galaxy Note 3’e arayüzden nasıl reset atılır?

 • Galaxy Note 3’ünüzü açma/kapama tuşuna basarak kapayınız.
 • Anasayfa, ses açma ve açma/kapama (power) tuşlarına aynı anda basarak telefonunuzun açılmasını bekleyiniz.
 • Açılan ekranda ses kapama tuşu ile aşağıya inerek Factory Reset/Wipe Data yazısının üzerine gelin.
 • Açma/kapama (power) tuşuna basarak Factory Reset yazısına tıklamış olursunuz.
 • Yeni açılan menüde göreceğiniz bir sürü “no” yazısını geçerek yine ses kapa tuşu ile “yes” yazısının üzerine gelin.
 • Tekrardan açma/kapama (power) tuşuna basarak yes yazısına tıklamış olursunuz.
 • Ardından cihaz sizi ilk gördüğünüz sayfaya yönlendirecektir.
 • Yine ses kapama tuşu ile Reboot System yazısının üzerine gelin ve açma/kapama tuşu ile onaylayın.
 • Bu işlemden sonra cihazınız kısa bir süre içerisinde yeniden başlatılacak ve fabrika ayarlarına geri dönmüş olacaktır.

Bu işlemden sonra cihazınız kısa bir süre içerisinde yeniden başlatılacak ve fabrika ayarlarına geri dönmüş olacaktır.

İlginizi çekebilecek yazılar

Galaxy Note 3 Hızlandırma Makalemizi Yararlı Buldunuz mu?

 1. Yorum bulunmamaktadır.

Bu yazıya yorum göndermek ister misiniz?

Dikkat: Her yorum gönderen kişi, kendi gönderdiği yorumdan sorumlu olmaktadır.
Not: Yazı ile herhangi bir ilgisi bulunmayan yorumların onaylanmadığını belirtmek isteriz.
Yukarı Çık