Bu sitedeki her şey Sevgi ile kodlanmıştır.

Kategori Listesini Göster

Samsung Galaxy Note 5'i Nasıl Hızlandırırım? 10 Adımda Note 5 Hızlandırma


FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır


Samsung'un geçtiğimiz aylarda Galaxy S6 Edge Plus ile aynı anda duyurduğu ve şu an için en yeni telefonu olan Galaxy Note 5, her akıllı telefonda olduğu gibi sürekli kullanımdan dolayı zamanla performans sorunları yaşamakta ve hızı düşmektedir. Siz de, Galaxy Note 5'i nasıl hızlandırırım? tarzında düşüncelere sahipseniz sizler için hazırladığımız bu Note 5 hızlandırma yazımız oldukça işinize yarayacaktır. Gerçekten bu işlemleri uyguladığınız takdirde cihazınızda gözle görülür bir hızlanma yaşayacaksınız.

Ayrıca çıkışının ardından birçok Android işletim sistemli akıllı telefonlarda olduğu gibi bazı sorunların baş gösterdiği telefon için biz de, kullanıcılarımıza "Samsung Galaxy Note 5 ile İlgili En Yaygın 7 Problem ve Çözümleri" adlı makalemizi kaleme aldık. Sizin de telefonunuzda hız problemi dışında sorunlarınız varsa yazımızı inceleyebilir ve aradığınız sorun yoksa yorum olarak bize gönderebilirsiniz.

Galaxy Note 5 cihazınız, oyun oynarken takılıyor, video izlerken donuyor, ana ekrana dönerken durduruluyor ya da geç yanıt veriyor veya buna benzer birçok sorunla karşılaşıyorsanız, gelin Galaxy Note 5 nasıl hızlandırılır, birlikte göz atalım.

Samsung Galaxy Note 5 Nasıl Hızlandırılır?

1. Adım

Bildiğiniz gibi cihazınızın sesle kontrol edilebilir bir şekilde çalışmasını sağlayan S Voice seçeneği, aslında Note 5'i yavaşlatan birçok sebepten biridir. Çünkü bu özellik, her an otomatik olarak uyandırılmak için sizi dinler ve böylelikle de bu uygulama arka planda çalışarak Galaxy Note 5 cihazınızın yavaşlamasına yol açar. Cihazınızı hızlandırmanız için yapmanız gereken şey ise S Voice uygulamasını durdurmak.

Bu servisi durdurmak için öncelikle Uygulama'larınız içerisinden S Voice uygulamasını çalıştırın. Daha sonra karşınıza gelen S Voice ekranının sağ üst köşesinde bulunan "üç nokta" işaretine dokunun ve açılan menüden "Settings" seçeneğine tıklayın. Ardından açılan ayarlar menüsü ekranındayken “Voice wake-up” seçeneğini “Off” konumuna getirin. Böylelikle cihazınız hızlanması için gerekli adımlardan ilkini tamamlamış oluyorsunuz.

2. Adım

Cihazınızın ana ekranına dönerken hafif gecikmelere neden olan bir diğer sebep, Note 5 cihazınızın bildirim menüsünde bulunan kısayollardır. Akıllı telefonlar geliştikçe cihazların bildirim menüsündeki akıllı özelliklerde artmaktadır. Tabii ki birçoğu kullanılmamasına rağmen bildirim menüsünde yer kaplamaya devam etmektedirler. Bu şekilde cihazınızın bildirim menüsünde yer alan kısayollardan kullanmadıklarınızı kapatarak, Note 5 hızlandırma işlemlerimize devam ediyoruz.

Bunun için cihazınızın ana ekranındayken, bildirim çubuğunuzu aşağıya doğru kaydırarak açın. Daha sonra bildirim çubuğunun sağ en üst köşesinde (ayarlar işaretinin sağında) yer alan, bildirim çubuğu kısayolları menüsü genişletme ikonuna tıklayın ve açılan bu bölümden kullanmadığınız tüm uygulamaları kapatın. (Örn: Senkronizasyon, Yan tuş paneli, Çoklu pencere, Akıllı Bekleme vb.)

3. Adım

Bir diğer yavaşlama ve performans düşüşlerinin sebebi de ekran animasyonlarıdır. Üstelik bu animasyonlar videoların donması, anlık takılmalar, menü arası geçişlerde donmalar ve uygulamaları açarken cihazınızın zorlanmasının baş sebeplerinden biridir desek yanlış olmaz. Bu problemi ortadan kaldırmak ve Galaxy Note 5'i hızlandırmak ise çok basit. Ayarlar menüsünde yer alan Geliştirici Seçenekleri’ni etkin hale getirin. Geliştirici Seçenekleri açık değilse açmak için "Ayarlar >> Sistem >> Cihaz Hakkında >> Yapım Numarasına" 7-8 kere tıklayın ve böylelikle özellik açılacaktır.

Geri gelerek Ayarlar menüsünden Geliştirici Seçenekleri ekranını açtıktan sonra Pencere Animasyonu, Geçiş Animasyonu Ölçeği ve Animatör Süre Ölçeğini tamamen kapatın ya da değerini "0.5x" seviyesine düşürün. Böylece cihazınız eskisine oranla çok daha performanslı olacaktır.

4. Adım

Özellikle cihazınızda kullanmadığınız oyun ve uygulamaları boş yere durması yerine kaldırmanızı öneririz. Çünkü bu uygulamalar mesajlaşma uygulamaları gibi internet kullanan uygulamalar ise cihazınızın arka planında çalışarak yavaşlamasına sebep olur. Ayrıca her gün kullandığınız uygulamalar da cihazınızı ağırlaştırır. Her gün kullandığınız uygulamaların biriken verileri yüzünden cihazınız zorlanırken, aynı zamanda hiç kullanmadığınız ancak telefonunuzun çalıştırdığı uygulamalar da cihazınızın performansının düşmesine neden olur. Yapmanız gerekenler ise oldukça basit.

Bu sorunları ortadan kaldırmak için “Ayarlar >> Uygulama Yöneticisi >> Hepsi” bölümüne girerek, (Galeri, Rehber, Müzik gibi uygulamalar dışında) Facebook, Instagram, Twitter gibi uygulamaların içerilerine girerek "Veriyi Sil" seçeneğine tıklayın. Bu seçenek, uygulamadan çıkışınızı yapar ancak buna ek olarak da tüm gereksiz arka plan verilerini siler. Bu sayede de cihazınız hızlanmış olur.

Aynı şekilde bunun dışında yine cihazınızı hızlandırmak için “Ayarlar >> Uygulama Yöneticisi >> Yüklenen” bölümüne girerek, kullanmadığınız uygulamaları seçerek "Kaldır" seçeneğine tıklayarak kaldırabilirsiniz. Ayrıca “Ayarlar >> Uygulama Yöneticisi >> Hepsi” bölümü üzerinde de kullanmadığınız uygulamaları (bilmediğiniz uygulamalar için denemeyin) “Devre Dışı Bırak” seçeneğine tıklamanız yeterli olacaktır.

5. Adım

Bunların yanı sıra bir diğer Note 5 hızlandırma adımımız ana ekran geçişleri ve Flipboard sayfasını kapatmak. Bunun için ana sayfadayken, menü tuşuna basılı tutun ve açılan menüden "Ana Ekran Ayarları" seçeneğini seçin. Karşınıza çıkan iki seçenekli menüden 'Geçiş Efekti' seçeneğine tıklayarak, "Hiçbiri" butonunu işaretleyin. Ardından bir önceki menüye dönün ve Flipboard Briefing seçeneğinin sağındaki kutucuğa tıklayarak seçim işaretini kaldırın.

6. Adım

Cihazınızın arka planında  çalışan uygulamalar da cihazınızı en çok yoran uygulamalardır. Bu uygulamaların bazılarını hiç kullanmazsınız veya cihazın kendinde yüklü olup, daha önceden görmemiş bile olabilirsiniz. Arka planda durmadan çalışarak cihazınızın kasmasına sebep olan bu uygulamaları durdurarak işleminize devam edebilirsiniz.

İlk olarak Ayarlar >> Uygulama Yöneticisi’ni seçin ve parmağınızla ekranı sola kaydırarak "Çalışan Uygulamalar" sekmesine geçiş yapın. Bu ekrandayken kullanmadığınız uygulamaların üzerine tıklayın ve “Durdur” tuşuna basın. Bu işlemden sonra bu uygulamalar cihazınızı bir sonraki yeniden başlatışınıza kadar kapalı olacaklardır.

7. Adım

Note 5 hızlandırma adımlarımızdan sürekli alışkanlık haline getirmeniz gereken diğer bir işlem de, cihazınızda kullandığınız tüm günlük uygulamalarınızdan her çıktığınızda bunların arka plandaki çalışmalarını sonlandırmak olacaktır. Uygulamalarınızı kullanıp ana ekrana döndükten sonra menü tuşuna bir kere tıkladıktan sonra açılan menüden kaydırarak, bu uygulamaları sonlandırın.

Ayrıca Galaxy Note 5 de, sürekli 7/24 çalıştığından dolayı aşırı kullanımdan kaynaklı sorunlar yaşayabilir. Bunların önüne geçebilmek için ayda en az bir kere cihazınızı 5 dakikalık bir süre için kapatın ve dinlenmesini sağlayın.

8. Adım

Özellikle Galaxy Note 5 gibi yüksek ekran kalitesine sahip cihazlarda çok canlı renklere sahip duvar kağıtları ana ekrana dönmeyi zorlaştırarak cihazınızın performansını ve hızını olumsuz yönde etkiler. Tüm bu olumsuz davranışları tek seferde sonlandırmak için, ilk olarak daha az renkli ve canlı olmayan duvar kağıtlarını tercih edin.

9. Adım

Kullanmadığınız sürece, Wi-Fi, Bluetooth, Konum ya da Mobil Veri hizmetlerini kapatın. Özellikle Wi-Fi ya da Mobil Veriniz açık olduğu sürece cihazınız dakikada birkaç sefer, Facebook, Twitter, Instagram gibi uygulamalar için bildirim güncellemeleri yapar, bu da cihazınızın arka planda onlarca işlem yapmasına ve böylelikle oyun oynarken ya da ana ekrana dönmeye çalışırken cihazınızın donmasına sebep olur.

10. Adım

Eğer yukarıdaki tüm adımlara rağmen cihazınız aşırı bir yavaşlık ve donmalar yaşıyorsa, cihazınızı fabrika ayarlarına sıfırlayabilir veya servisinize gönderebilirsiniz.

Umarım hiçbir sorunla karşılaşmazsınız.

Galaxy Note 5’e ayarlar bölümünden nasıl reset atılır?

 • “Ayarlar”a gidin ve “Kişiselleştirme” sekmesine geçin.
 • Daha sonra bu sekmedeki “Yedekle ve Sıfırla” butonuna tıklayınız.
 • “Kişisel Veri” bölümünün altındaki “Fabrika Ayarlarına Sıfırla” seçeneğini seçin ve cihazınızın ayarlarınızı sıfırlamasını bekleyin.

Galaxy Note 5’e arayüzden nasıl reset atılır?

 • Note 5’inizi açma/kapama tuşuna basarak kapayınız.
 • Anasayfa, ses açma ve açma/kapama (power) tuşlarına aynı anda basarak telefonunuzun açılmasını bekleyiniz.
 • Açılan ekranda ses kapama tuşu ile aşağıya inerek Factory Reset/Wipe Data yazısının üzerine gelin.
 • Açma/kapama (power) tuşuna basarak Factory Reset yazısına tıklamış olursunuz.
 • Yeni açılan menüde göreceğiniz bir sürü “no” yazısını geçerek yine ses kapa tuşu ile “yes” yazısının üzerine gelin.
 • Tekrardan açma/kapama (power) tuşuna basarak yes yazısına tıklamış olursunuz.
 • Ardından cihaz sizi ilk gördüğünüz sayfaya yönlendirecektir.
 • Yine ses kapama tuşu ile Reboot System yazısının üzerine gelin ve açma/kapama tuşu ile onaylayın.

Bu işlemden sonra cihazınız kısa bir süre içerisinde yeniden başlatılacak ve fabrika ayarlarına geri dönmüş olacaktır.

İlginizi çekebilecek yazılar

Galaxy Note 5 Hızlandırma Makalemizi Yararlı Buldunuz mu?

  • satılık araba
  • 27 Ağustos 2016, 22:47

  paylaşım için teşekkürler

   • Şahin Gezici
   • 28 Ağustos 2016, 00:04

   Merhaba,

   Yorumunuz için biz teşekkür ederiz.

   İyi Günler

Bu yazıya yorum göndermek ister misiniz?

Dikkat: Her yorum gönderen kişi, kendi gönderdiği yorumdan sorumlu olmaktadır.
Not: Yazı ile herhangi bir ilgisi bulunmayan yorumların onaylanmadığını belirtmek isteriz.
Yukarı Çık