Bu sitedeki her şey Sevgi ile kodlanmıştır.

Kategori Listesini Göster

LG G4'ü Nasıl Hızlandırırım? 5 Adımda LG G4 Hızlandırma


FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır


LG G4 HızlandırmaLG G4 nasıl hızlandırılır? sorusuyla karşınızdayız. LG G4 hızlandırma için birkaç adım yapılacaklar vardır. Android işletim sistemiyle çalışan ve oldukça iyi bir performans gösteren gelişmiş özellikler ve LG G serisinin en iyi akıllı telefonu olan LG G4, çıkışından itibaren oldukça fazla satıldı ve ülkemizde de en çok kullanılan cihazlar içerisinde.

Güçlü bir donanıma ve oldukça şık bir tasarıma sahip olması, cihazı diğer akıllı telefonlara göre birkaç adım ileriye taşıdı ve kullanıcılar da LG G4’ün bu başarılı özelliklerine vuruldu. Ancak her akıllı cihazda olduğu gibi LG G4’te de bazı performans sorunları, bir süre sonra gündeme gelmeye başladı. Özellikle bu sorunları düzeltebilmek adına kullanıcılar tarafından verilen bilgileri topladık.

LG G4 Hızlandırma - LG G4 Nasıl Hızlandırılır?

LG G4 her ne kadar performanslı bir cihaz olsa da, gerek kullanıcı hataları, gerek ise işletim sistemine bağlı bazı sorunlar, kullanıcıların LG G4 ile oyun oynarken donma, oyunlardan ya da uygulamalardan atma, videolarda donma, hatta hiç açılmama ve oyunlar içerisinde kasma gibi sorunlar yaşamalarına sebep olmuş.

İşte ben de bu yazımda, sizlere cihazını nasıl 5 adımda hızlandıracağınızı anlatacağım. Eğer siz de LG G4 cihazınızı hızlandırmak, performansını arttırmak istiyorsanız, gelin aşağıdaki adımlara birlikte bir göz atalım.

LG G4 Hızlandırma - LG G4 Nasıl Hızlandırılır?

1. Adım

Alışkanlık haline getireceğimiz bazı basit adımlar cihazımızı uzun vadede oldukça hızlandıracaktır. Örneğin, kullanmadığınız uygulama ve özellikleri her seferinde sonlandırmanız. Mobil Veri, Wi-Fi, Bluetooth, Konum gibi özellikler aslında çok fazla pil tüketmeseler de, kullandığımız onlarca uygulama için açık kaldıkları her saniye, bildirimleri almak, konumunu güncellemek, açık Wi-Fi ve Bluetooth noktalarını taramak için arka planda binlerce işlem yaparlar. Bu da hem pil ömrünüzden çalarken, aynı zamanda cihazınızın yavaşlamasına hatta birçok bildirim hataları yaşamanıza sebep olabilir.

Herhangi bir basit işlemi gerçekleştirirken bile cihazının zorlanmasını önlemek için kullanmadığınız sürece LG G4 cihazınızın Mobil Veri, Wi-Fi, Bluetooth, Konum gibi özelliklerini kapatın. Uygulamalarınızdan her çıkışınızda menü tuşuna basarak açık uygulamalarınızı kaydırarak sonlandırın. Unutmayın ki ana ekrana dön tuşu ile çıktığınız tüm uygulamalar sonlandırılmaz. Sadece arka planda çalışmaya devam eder. Bu yüzden mümkün oldukça uygulamaları hem menü tuşundan hem de "Uygulama Yöneticisi >> Çalışan Uygulamalar >> Tümünü Sonlandır" bölümünden sonlandırın.

2. Adım

LG G4'ün hızını arttıracak en önemli adımlardan biri de, cihazımızın aslında en büyük performans sorunlarını yaratabilecek olan ekranı fazla zorlamamak. Peki bu nasıl mı olur? Örneğin LG G4’de bir oyun oynuyorsunuz ya da bir video izliyorsunuz. Bu video ya da oyundan çıkmak istediğinizde de ana ekran tuşuna basıyorsunuz. Eğer telefonunuzun ana sayfası çok dolu ya da çok yüksek çözünürlüklü bir duvar kağıdına sahipse, ilk zamanlarda olmasa da vakit geçtikçe cihazınız donmaya, durduruldu hatası vermeye hatta kilitlenip kalmaya başlar. İşte bunu çok basit birkaç hamleyle önleyebiliriz.

İlk olarak cihazınızın ana sayfasını çok fazla widget ya da not ile doldurmayın. Sadece çok fazla ihtiyaç duyduğunuz birkaç widget için yer bırakın. Bunlar Facebok ya da Whatsapp uygulamasının kısayolları olabilir. Bunun dışında lütfen canlı duvar kağıdı kullanmayın. Zaten cihazınızın ekranı oldukça yüksek bir çözünürlüğe sahip, bir de duvar kağıdındaki hareketleri yapmaya çalıştıkça kendini yorar da yorar. Elinizden geldiğince daha az rengin kullanıldığı, koyu renkli ve hareketsiz duvar kağıtlarını deneyin.

3. Adım

Menü arası geçişleri ve cihazınızın uygulamaları açış sürelerini hızlandırmak için yapmanız gereken bir diğer adım, "Ayarlar >> Geliştirici Seçenekleri" menüsünü etkinleştirin. Sonra Geliştirici Seçenekleri menüsüne girerek, "Pencere Animasyonu", "Geçiş Animasyonu Ölçeği" ve "Animatör Süre Ölçeği"ni tamamen kapatın ya da 0.5x seviyesine düşürün. Böylece cihazınız gözle görülür bir şekilde hızlanacaktır. Ayrıca bu geçiş animasyonlarını kapatmanız, LG G4 cihazınızda kullandığınız herhangi bir oyun ya da uygulamaya girerken beklediğiniz açılış süresini de kısaltır.

4. Adım

Aslında tüm cihazlar, siz her ne kadar bir uygulamayı kullanırsanız o uygulamanın cihazınızda kapladığı boyutunu o kadar büyütür. Siz farkında olmasanız da, her gün kullandığınız bir uygulama gün geçtikçe o kadar büyük boyutlara ulaşır ki, cihazınız artık ekran kilidini bile yarım saatte açar. Bu sorunu ortadan kaldırmak için her ay düzenli olarak uygulamalarımızın eski verilerini temizlememiz gerek.

Bu temizleme işlemini lütfen Galeri, Kişiler, Arayıcı gibi uygulamalarınızın üzerinde uygulamayınız. Temizlik işlemini sadece oturum açarak kullandığınız, WhatsApp, Gmail, Instagram, Facebook, Twitter gibi uygulamalar için kullanınız. "Ayarlar >> Uygulama Yöneticisi >> Hepsi" bölümüne girerek saydığıma benzer uygulamaların üzerine tıklayınız. Ardından açılan menüden "Veriyi Sil" butonuna tıklayın.
Böylece asıl boyutu 50MB olan ama kullana kullana boyutunu 150MB’a çıkardığınız uygulamalarınızı temizlemiş ve cihazınızı hızlandırmış olursunuz.

5. Adım

Her gün düzenli olarak kullandığınız elektrikli aletleri düşünün. Televizyon, fön makinesi, kahve makinesi, çamaşır – bulaşık makinesi, bunların hepsini 7 gün 24 saat çalıştırsanız ne olurdu? Büyük ihtimalle aşırı ısınmadan kaynaklı olarak yanarlardı. İşte telefonunuzu da böyle düşünün. Elbette telefon daha farklı bir teknoloji ile üretilmiş olsa da yine de bir elektrikli alet. Bunun için onun da dinlenmeye ihtiyacı var.

Üstelik telefonlar kapandığında bazı bölümleri otomatik olarak sıfırlanır ve açıldıklarında eskisine göre daha performanslı bir şekilde çalışır. Bu yüzden telefonunuzu haftada bir kere ya da en azından bir iki haftada bir kere 5 dakikalığına olsa da kapatın ve LG G4 cihazınızın dinlenmesini sağlayın. Böylece telefonunuzu açtığınızda eskisine göre çok daha hızlı çalıştığını göreceksiniz.

Eğer yukarıda belirttiğimiz tüm adımları uygulamanıza rağmen cihazınız hala hızlı bir şekilde çalışmıyorsa, aşırı ağır ve donuyorsa cihazınızla ilgili bir sorun olabilir, bunun için "LG G4 İle İlgili En Yaygın 7 Problem ve Çözümleri" yazımızı okuyabilir, sorununuzu bize yorum olarak bırakabilir ya da cihazınızı fabrika ayarlarına sıfırlayabilirsiniz.

Umarım LG G4 ile ilgili hiçbir sorunla karşılaşmazsınız ancak olur da bir problem yaşarsanız, yazılarımıza bakıp sorunu çözebilirsiniz. Çözemediğiniz sorunları bize yorum olarak göndermeyi unutmayın.

LG G4’e ayarlar bölümünden nasıl reset atılır?

 • Ayarlar”a gidin ve “Genel” sekmesine geçin.
 • Yedekle ve Sıfırla” butonuna tıklayınız.
 • Daha sonra “Fabrika Ayarlarına Sıfırla” seçeneğini seçin ve cihazınızın ayarlarınızı sıfırlamasını bekleyin. Bu işlemden sonra cihazınız sıfırlanacaktır.

LG G4’e arayüzden nasıl reset atılır?

 • Telefonunuzu kapatın.
 • Ses kısma ve power düğmesine basılı tutarak (Logo gelinceye kadar bırakmayın) telefonunuzu açın.
 • LG logosu gelince ses kısma düğmesine basılı tutmaya devam ederek, parmağınızı power düğmesinden çekip tekrar basın. Önemli nokta, Power tuşundan elinizi çekip tekrar basmaktır.
 • Karşınıza fabrika ayarlarına döndürme ekranı gelecektir. Ses kısma ve açma düğmeleri ile ilerleyerek power tuşu ile de seçim yapabileceğiniz bu ekranda, karşınıza çıkan talimatlarda “Yes” seçeneğini seçerek onaylayın.

Bu işlemlerden sonra telefonunuz fabrika ayarlarına döndürülecektir.


LG G4 nasıl hızlandırılır hakkında bunları söyleyebiliriz. Bu yönde LG G4 hızlandırma yapabilir ve aklınıza takılan sorular varsa, aşağıdaki yorum alanından bizlere yazabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek yazılar

LG G4 Hızlandırma Makalemizi Yararlı Buldunuz mu?

  • Mahmut erkan g4 kullanicisi
  • 21 Ocak 2017, 01:55

  Meraba ben lg g4 kullanicisiyim cihazi aldiktan bir hafta sonra telefonu fabrika ayarlarina sifirladim ondan sonra benim dikkatimi ceken sey sanki kamera performansinda bir degisiklik oldu gibime geliyo sizce boyle birseyin olmasi mumkun mudur. Hani simdi garip bir soru olacak belkide sizin icin ama kafamda sadece soru isareti olarak kaldi bu durum. Simdiden tesekkur ederim.

Bu yazıya yorum göndermek ister misiniz?

Dikkat: Her yorum gönderen kişi, kendi gönderdiği yorumdan sorumlu olmaktadır.
Not: Yazı ile herhangi bir ilgisi bulunmayan yorumların onaylanmadığını belirtmek isteriz.
Yukarı Çık