Bu sitedeki her şey Sevgi ile kodlanmıştır.

Kategori Listesini Göster

Samsung Galaxy Note 4'ü Nasıl Hızlandırırım? 8 Adımda Note 4 Hızlandırma


FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır


Bana göre Note serisinin en iyi cihazı olan Galaxy Note 4, hem performans, hem özellik hem de fiyat konusunda birçok cihazdan oldukça önde. Ben de sizlere bu yazımda, cihazınızın belli bir sürelik kullanımdan sonra oluşan performans düşüşlerini nasıl önleyeceğinizi ve oldukça basit birkaç adımdan sonra Note 4’ünüzü nasıl hızlandıracağınızı anlatacağım. Gerçekten bu işlemleri uyguladığınız takdirde cihazınızda gözle görülür bir hızlanma yaşayacaksınız.

Özellikle cihazınız, oyun oynarken takılıyor, videolar donuyor, ana ekrana dönerken durduruluyorsa ve buna benzer birçok sorunla karşılaşıyorsanız, gelin Galaxy Note 4 nasıl hızlandırılır, performansı nasıl daha iyi bir hale getirilir, birlikte göz atalım.

Samsung Galaxy Note 4 Nasıl Hızlandırılır?

1. Adım

Özellikle telefonların aşırı akıllanması nedeniyle, cihazlarınızda belki de senede 1 kere kullandığınız onlarca özellik bulunmaktadır ve bu özelliklerin bildirim menüsünde yer alan kısayolları vardır. İşe ilk olarak bunlardan kullanmadıklarınızı kapatarak başlayalım. Cihazınızın ana ekranındayken, bildirim çubuğunuzu aşağıya doğru kaydırarak açın. Ardından Bildirim çubuğunun sağ en üst köşesinde (ayarlar işaretinin sağında) yer alan, bildirim çubuğu kısayolları menüsü genişletme ikonuna tıklayın. Bu bölümden kullanmadığınız tüm uygulamaları kapatın. (Örn: Senkronizasyon, Yan tuş paneli, Çoklu pencere, Akıllı Bekleme)

2. Adım

Özellikle her gün kullandığınız uygulamalar ve neredeyse hiç kullanmadığınız uygulamalar da cihazınızı ağırlaştırır. Her gün kullandığınız uygulamaların biriken verileri yüzünden cihazınız zorlanırken, aynı zamanda hiç kullanmadığınız ancak telefonunuzun çalıştırdığı uygulamalar da cihazınızın performansının düşmesine neden olur. İşte tam da bu sorunları ortadan kaldırmak için "Ayarlar >> Uygulama Yöneticisi >> Hepsi" bölümüne girerek, (Galeri, Rehber, Müzik gibi uygulamalar dışında) Facebook, Instagram, Twitter gibi uygulamaların içerilerine girerek Veriyi Sil seçeneğine tıklayın. Bu seçenek, uygulamadan çıkışınızı yapar ancak buna ek olarak da tüm gereksiz arkaplan verilerini siler, cihazınız böylelikle hızlanmış olur. Ayrıca hesabınıza giriş yaptığınızda diğer tüm bilgileriniz sapasağlam yerinde durur.

Bunun dışında yine cihazınızı hızlandırmak için "Ayarlar >> Uygulama Yöneticisi >> Hepsi" bölümüne girerek kullanmadığınız uygulamaları seçtikten sonra (bilmediğiniz uygulamalar için denemeyin) "Devre Dışı Bırak" seçeneğine tıklamanız yeterli olacaktır.

3. Adım

Özellikle ekran animasyonları cihazınızı çok yavaşlatabilir, menü arası geçişlerde donmalar yaşamanızı, uygulamaları açarken cihazınızın zorlanmasına neden olabilir. Bu sorunu ortadan kaldırmak ve Note 4’ü hızlandırmak oldukça basit. Ayarlar menüsünde yer alan Geliştirici Seçenekleri’ni etkin hale getirin. Ardından Geliştirici Seçenekleri menüsünden, Pencere Animasyonu, Geçiş Animasyonu Ölçeği ve Animatör Süre Ölçeğini tamamen kapatın ya da 0.5x seviyesine düşürün. Böylece cihazınız eskisine oranla daha hızlı ve çok daha performanslı olacaktır.

4. Adım

Ana ekran geçişleri ve yine ana ekranda yer alan Flipboard sayfası da cihazınızın zorlanmasına neden olur. Cihazınızın hızlanması için ana sayfadayken, menü tuşuna basılı tutun ve açılacak menüden Ana Ekran Ayarları seçeneğini seçin. Karşınıza iki seçenekli bir menü çıkacaktır. Bunlardan ilki olan Geçiş Efekti seçeneğine tıklayarak Hiçbiri butonunu işaretleyin. Ardından bir önceki menüye dönün ve Flipboard Briefing seçeneğinin sağındaki kutucuğa tıklayarak seçim işaretini kaldırın.

5. Adım

S Voice seçeneği, her an otomatik olarak uyandırılmak için sizi dinler, bu dinleme, cihazın her an S Voice uygulamasını çalıştırmasına neden olur ve bu da Note 4’ünüzün yavaşlamasına yol açar. Cihazınızı hızlandırmanız için yapmanız gereken şey ise S Voice uygulamasının kısayolunu durdurmaktır. Bunun için, Uygulama Menüsüne girerek S Voice uygulamasını bulun ve tıklayın. Daha sonra karşınıza komut vermeniz için gelen ekranın sağ üst köşesindeki üç nokta işaretine dokunun. Açılan menüden Settings seçeneğine tıklayın. "Voice wake-up" seçeneğini "Off" konumuna getirin. Bir önceki menüde Voice wake-up seçeneğinin altında yer alan "Open via the home key" yazısının yanındaki kutucuğun üzerindeki işareti kaldırın. Böylelikle cihazınız eskine oranla çok daha hızlı olacaktır.

6. Adım

Arka plan uygulamaları belki de cihazınızı en çok yoran uygulamalardır. Yani sizin hiç kullanmadığınız hatta cihazınızda yüklü olduğunu bile bilmediğiniz ve arka planda durmadan çalışan uygulamalar cihazınızın kasmasına sebep olur. İlk olarak Ayarlar'ınızı açın daha sonra Uygulama Yöneticisi'ni seçin ve parmağınızla ekranı sola kaydırın. Çalışan Uygulamalar sekmesine geldiğinizde ise kullanmadığınız uygulamaların üzerine tıklayın ve "Durdur" tuşuna basın bu uygulamalar cihazınızı bir sonraki yeniden başlatışınıza kadar inaktif olacaklardır.

7. Adım

Cihazınızda kullandığınız tüm günlük uygulamalarınızdan her çıktığınızda lütfen menü tuşuna bir kere tıkladıktan sonra açılan menüden kaydırarak, bu uygulamaları sonlandırın ya da menü tuşuna bir kere tıkladıktan sonra açılan menünün sol alt tarafında yer alan pasta dilimi şeklindeki simgeye dokunarak Görev Yöneticisine girin ve Tümünü Sonlandır seçeneğine tıklayın. Unutmayın ki Note 4’ünüz de diğer tüm teknolojik cihazlar gibi aşırı kullanımdan kaynaklı sorunlar yaşayabilir. Bunların uzun vadede gerçekleşmemesi için ayda en az bir kere cihazınızı 5 dakikalık bir süre için kapatın ve dinlenmesini sağlayın.

8. Adım

Eğer yukarıdaki tüm adımlara rağmen cihazınız aşırı bir yavaşlık ve donmalar yaşıyorsa, cihazınızı fabrika ayarlarına sıfırlayabilir veya servise gönderebilirsiniz.

Umarım hiçbir sorunla karşılaşmazsınız, ancak olur da karşılaşırsanız ve cevabını bulamazsanız, sorunlarınızı “Samsung Galaxy Note 4 ile İlgili En Yaygın 8 Problem ve Çözümleri” yazımıza girerek arayabilir yoksa yorum olarak bize gönderebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek yazılar

Galaxy Note 4 Hızlandırma Makalemizi Yararlı Buldunuz mu?

  1. Yorum bulunmamaktadır.

Bu yazıya yorum göndermek ister misiniz?

Dikkat: Her yorum gönderen kişi, kendi gönderdiği yorumdan sorumlu olmaktadır.
Not: Yazı ile herhangi bir ilgisi bulunmayan yorumların onaylanmadığını belirtmek isteriz.
Yukarı Çık