Bu sitedeki her şey Sevgi ile kodlanmıştır.

Kategori Listesini Göster

Makale Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?


FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır


Makale Yazarken Dikkat Edilmesi GerekenlerBir dergi veya web sitesi için makale yazarken dikkat edilmesi gerekenler üzerine birtakım unsurlar bulunmaktadır. Bu kıstaslara dikkat ederseniz, makalenizin tamamlandıktan sonra daha etkili olmasını ve okunma olasılığını da artırmış olacaksınız. Çünkü haber yazısı ile makale arasında fark bulunmakta olup, makale yazarken daha hassas olmakta fayda bulunmaktadır. Teknobeyin olarak ise bugün sizlerle, makale yazarken dikkat etmeniz gereken bazı konular hakkında bilgi veriyor olacağız. Dilerseniz, hemen şimdi ilgili maddelere göz atalım.

AYRICA: Blog Yazarken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Unsur

Makale Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Makale Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

AYRICA: SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır? (Kapsamlı Anlatım)

1) Etkili Başlık Seçimi: İnsanlar makalenizi ilk defa okuyacak olabilirler. Bu yüzden insanları, makalenizi okumaları için etkilemeniz adına etkili ve özgün bir başlık seçimi yapmanız gerekiyor. Makalenizin başlığı oldukça önemli olup, makale ile ilgili olmasına da dikkat etmeniz sağlıklı olacaktır.

AYRICA: Kreatif Blog Başlığı Oluşturmanın 5 Kesin Yolu

2) Doğru Dil Kullanımı: Makalenizi yazarken kullandığınız dile ait dilbilgisi kurallarına dikkat etmelisiniz. Bu makalenizin ne kadar profesyonelce hazırlandığının bir göstergesi olacaktır. Ayrıca insanların makalenizi okurken, kesintisiz ve sürükleyici bir şekilde okuması için yazım yanlışları yapmamanız da çok önemli bir faktördür.

AYRICA: Başarılı Blog Yazarı Olmanın Sırları!

3) Giriş, Gelişme ve Sonuç: Makalenizin daha anlaşılabilir olması için, giriş, gelişme ve sonuç yapısına uymanız sağlıklı olur. Giriş bölümünde kısa bir bilgi verip, gelişme kısmında ise bunları detaylandırıp, sonuç bölümünde konuyu toparlamanız, okuyucu açısından daha da iyi olacaktır.

AYRICA: Blog Konusu Ne Olabilir? Örnekler ve Öneriler

Makale Yazarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

AYRICA: Uyurken Para Kazanmak Mümkün mü? Uyuyarak Para Kazanın!

4) Sadece Özgün İçerik: Bir web sitesine örneğin makale yazıyorsanız, özgün içerik kaleme almanızda yarar var. Çünkü kopya içerik, okuyucular karşısındaki duruşunuzu da olumsuz yönde etkileyebilir. Bu yüzden, elinizden geldiğince özgün içerik kaleme almanız gerekmektedir.

AYRICA: Düzenli (Güncel) ve Özgün İçeriğin Önemi

5) Kaynak Belirtmenin Önemi: Yazdığınız makalenin içeriğine göre, kaynak belirtmeniz anlamlı olur. Örneğin, yabancı bir tıp makalesi kaleme alırken, referans göstermeniz gereken kaynaklar olabilir. Bu araştırmacı kişiliğinizin bir yansıması olarak, okuyucularınıza da güven verecektir. Bu yüzden, doğru ve gerektiğinde birden fazla kaynağı da belirtmenizin bir sakıncası olmayacaktır.


Siz değerli takipçilerimiz ile bu içeriğimizde, makale yazarken dikkat edilmesi gerekenler üzerine beş adet önemli gördüğümüz maddeyi ele almış olduk. Siz de makale yazıyor ve dikkat edilmesi gereken farklı bir unsur daha olduğunu düşünüyor iseniz, yorum göndererek, herkes ile paylaşmayı düşünebilirsiniz.


  1. Yorum bulunmamaktadır.

Bu yazıya yorum göndermek ister misiniz?

Dikkat: Her yorum gönderen kişi, kendi gönderdiği yorumdan sorumlu olmaktadır.
Not: Yazı ile herhangi bir ilgisi bulunmayan yorumların onaylanmadığını belirtmek isteriz.
Yazı Etiketleri
Yukarı Çık