Bu sitedeki her şey Sevgi ile kodlanmıştır.

Kategori Listesini Göster

Düzenli (güncel) ve özgün içeriğin önemi


FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır


Web sitelerimiz için SEO çalışması yapar iken arama motorlarının [?] mevcut algoritmaları [?] sürekli değişkenlik gösterdiği için birçok etkeni göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Dolayısı ile web sitelerimiz için SEO çalışması yapmak adına gerekli olan çalışmaları tek bir kategoride / kümede toplamak pek mümkün olarak görünmemektedir. Bu bağlamda web sitelerimiz için site içi SEO veya site dışı SEO çalışmaları yapar iken bunların yalnız başına bir kıstas olamayacağını, ancak mevcut çalışmalar için etkili bir faktör olabileceklerini bilmemiz oldukça büyük bir önem arz etmektedir. Bu faktörlerden birisi de web sitelerimize düzenli (istikrarlı) ve özgün olacak bir biçimde içerik girmemizdir. Peki bunun web sitelerimiz açısından "elle tutulur bir yararı var mıdır?" veya "arama motorları düzenli ve özgün içeriği ne denli önemser?" gibi sorulara gelin isterseniz birlikte cevap arayalım.

Özgün İçeriğin SEO Perspektifinden Önemi

Bugün baktığımızda internet dünyası milyonlarca iyi veya kötü web sitesine ev sahipliği yapmaktadır. Elbette, bu web sitelerinin hepsinin insancıl olduğunu dile getirmek yanlış olacaktır. Dolayısı ile bizler de bu denli SPAM merkezli web sitesinin bulunduğu internet dünyasını sağlıklı bir kullanım gerçekleştirerek değerlendirir isek, arama motorları gözündeki görünümümüz de bir o kadar olumlu yönde olacaktır.

Birçok Webmaster forumunu incelediğinizde SEO başlığı altında devamlı özgün içerikten dem vurulmaktadır. Dolayısı ile buradan şu sonuca çıkabiliriz; Özgün içerik başlı başına bir kıstas olmasa da, SEO açısından önemli bir faktör olarak ele alınmaktadır. Bu bağlamda bir web sitesi oluşturduğumuzda direkt olarak site için SEO veya site dışı SEO gibi çalışmalardan ziyade, içeriğimize yoğunlaşmamız — bu doğrultuda içerik fokuslu bir web sitesi oluşturmamız daha sağlıklı olacaktır. Ve bu doğrultuda da web sitemizin temellerini daha sağlam — daha geleceği parlak bir düstur ile oluşturmuş olacağız.

Web site sahipleri ne yazık ki özgünlük kavramını yüzeysel olarak ele almaktadır. Bizler özgün içerik girer iken, kendimizi ne kadar okuyucu konumuna koyar isek alacağımız geri bildirimler (feedback) o denli sağlıklı olacaktır. Yani özgün içerik demek yalnızca çok uzun bir yazı değil; ziyaretçiye istediğini veren, imlâ kurallarına uyulmuşgörsellerle bezenmiş bir yazı olarak ele alınır ise daha iyi olacaktır.

Dolayısı ile yazdığımız yazıların uzunluğundan ziyade; okuyucuya istediğini veren ve bu bağlamda da kısa veya uzun farketmeksizin imlâ kurallarına dikkat edilen — akabinde de görsel / video gibi materyaller ile bezenmiş olmasına dikkat eder isek, amiyane bir tabir ile oldukça "sağlam" bir içerik elde etmiş oluruz. Özgün içerik; izafi (göreceli) bir kavramdır. Dolayısı ile bu herkese göre değişkenlik gösterebilecek bir kavramdır. Ancak bilindiği gibi birçok platformda özgün içerik kavramı eşittir benzersiz içerik olarak geçmektedir.

Bizler her ne kadar %100 benzersiz içerik yaratamıyor isek bile — ki bu kabul edilebilir bir şey, buna dikkat ederek içerik girer isek zamanla her şey yerine oturacaktır. Ve kelime haznemiz bunun ile paralellik göstereceğinden ötürü, benzersiz içerik kavramına git gide yaklaşmış olacağız.

Peki sizce düzenli içerik girmenin SEO açısından önemi nedir?

İlginizi çekebilecek diğer yazılar


  1. Yorum bulunmamaktadır.

Bu yazıya yorum göndermek ister misiniz?

Dikkat: Her yorum gönderen kişi, kendi gönderdiği yorumdan sorumlu olmaktadır.
Not: Yazı ile herhangi bir ilgisi bulunmayan yorumların onaylanmadığını belirtmek isteriz.
Yukarı Çık