Bu sitedeki her şey Sevgi ile kodlanmıştır.

Kategori Listesini Göster

Domain uzantısı ne kadar önemlidir?


FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır


Domain, sitemizi oluşturacağımız zaman da gerçekten sitemizin en önemli parçalarından birisidir. Elbette, bir çok ücretsiz domain uzantıları mevcut bunları ücret ödemeden kullanma şansınız var. Fakat dünyaca tanınmış ve herkes tarafından kullanılan domain uzantıları doğal olarak ücretli olarak satılıyor. Velhasıl kelam, bu yazımda domain uzantılarının öneminden bildiğim kadarı ile bahsetmek istiyorum. En azından, domain alırken alacağınız domainin hangi uzantısı siteniz daha sağlıklı olacaktır? Bu gibi sorulara da bir nevi cevap vermiş olacağım. Kaldı ki, bir çok domain alacak kişi bu konuda tereddüte düşüyor. Hangi uzantıyı almalıyım? diye. O yüzden bu yazıyı yazmak istedim..

Domain uzantısı, içeriğiniz ile önem kazanır.
Burada söylemek istediğim şey şu; içeriğinize göre domain uzantısını seçmek en mantıklısı. Örnekse; komik video sitesi düşünüyorsanız, .tv uzantısını seçmeniz sizin yararınıza olacaktır. Çünkü, .tv uzantısı video sitesi için gayet güzel bir uzantı. Elbette, bu durum değişkenlik gösterebilir. Yine de istediğiniz bir uzantıyı kullanabilirsiniz. Bilhassa, bazı uzantılar domain'e farklı anlamlar katabiliyor. Örnekse; "blogyazariy.im" gibi uzantılar. Bu uzantılarda, sitenizin uzantısının ziyaretçilerinizde merak uyandırmasını sağlayabilir. Bu şekilde de düşünerek domain alabilirsiniz, fakat elbette hangi domain uzantıları daha iyi, hangileri daha yararlı bunların hepsini elimden geldiğince cevaplamak istiyorum.

Hangi domain uzantısını seçmeliyim?
Öncelikle şunu söylemeliyim ki, domain uzantısı aşırı derecede kafaya takılacak bir düşünülesi bir durum değil. Fakat, elbette google sıralamalarında yukarıda olmak aşısından hangi domain uzantısı iyi ise, o domain uzantısını kullanmak elbette sizin yararınıza olacaktır.

Yazımın başında, dünyaca tanınmış uzantılar demiştim. İşte, o uzantılar nelerdir? Bir çok kişinin de bildiği gibi, .com, .net ve .org'dur. Elbette şimdi belki aklınızdan geçen soru şu şekildedir, 'Tamam da, hangisi daha yararlı, hangisini kullanmalıyım?'. Öncelikle şöyle söylemek istiyorum; belirttiğim bu uzantıların bana göre hiçbirisinin birbirinden bir farkı yoktur. Çünkü, bu uzantıları kullanan çok fazla tanınmış site olduğunu biliyoruz. Dolayısı ile, size hoş geleni kullanabilirsiniz. Fakat benim tavsiyem, .com'dan yana. Çünkü, .com diğer uzantılarla göre daha biliniyor ve neredeyse artık insanlar sitelere girerken uzantısını hatırlamasa bile .com olarak deniyor diyebilirim. Bu elbette sadece bir tahmin ama örnek vermek istedim. Dolayısı ile, alacağınız domain'in .com uzantısı boş ise, .com uzantısını alın. Boş değil ise, .net uzantısını alın, .net uzantısı da boş değil ise, .org uzantısını alın..

Türkiye odaklı bir site hangi uzantıyı kullanmalıdır?
Bu gerçekten çok önemli bir konu. Yani, içeriğinizin tamamı Türkiye odaklı olacak ise, yani içeriğiniz de kesinlikle ingilizce, ya da başka yabancı kaynaklar vs. bulunmayacak ise kullanmanız gereken uzantı çok önemli. Bu uzantı nedir? .gen.tr ve .web.tr'dir. Bu iki uzantı ile, zaman zaman .com'lardan önce çıkan siteler olmuştur. Çünkü uzantı .tr olduğu için, google'da bu şekilde listeliyor. Dolayısı ile, siteniz Türkiye odaklı olacak ise, .gen.tr'yi tavsiye ediyorum. Ama eğer ki, .gen.tr dolu ise, .web.tr'yi alabilirsiniz. En azından, .tr olarak en tanınmış uzantıların .gen.tr ve sonrasında .web.tr olduğu düşüncesindeyim.

Son olarak şunları söylemek istiyorum; Eğer projeniz çok önemli bir proje ise, bu esnada .com, .net, .org uzantılarını tavsiye ediyorum. Fakat bunun yanı sıra, kişisel blog tarzı bir projeniz var ise, diğer tüm uzantıları kullanabilirsiniz. Yani harflerle bir anlam oluşturan 'blogyazari.im' gibi uzantıları da kullanabilirsiniz. Fakat SEO açısından da yararı dokunsun istiyor iseniz, belirttiğim uzantıları kullanmanızda yarar var..

İlginizi çekebilecek yazılar


  • yumurcak oyunları
  • 3 Nisan 2011, 17:42

  Merhabalar benim merakım şu bilgileriniz gerçekten çok güzel fakat yabancı site açacağım bunun uzantısını ne tavsiye edersiniz acaba gene aynı şeylermi geçerli yani com,org ve net gibimi almamız lazım

  • Doğan Gezici
  • 3 Nisan 2011, 18:56

  Merhaba,

  Yabancı site açacaksanız, kesinlikle .com tavsiye ederim. Sonuçta herkesçe bilinen uzantıların en başında .com gelir. Sonuç itibari ile, yabancı siteler için başta .com olmak üzere, .net veyahut .org seçilmelidir diye düşünüyorum. Sadece Türkçe içerikli bir site için ise, başta .gen.tr olmak üzere .web.tr'de seçilebilir.

  İyi Çalışmalar

   • niyazi sonmez
   • 15 Ocak 2017, 20:41

   Sayın Hocam benim almak istediğim uzantı .gen.tr idi. ama kafamı karıştırdı. Ben web sitemde reklam da almak istiyorum. .gen.tr engel olurmu. sonuçta Türkiye içi ise google reklam verirmi diye endişelendim. com dışında neyi tavsiye edersiniz. Sitemin genel özellikleri yaşam ile alakalı lazım bilgi ve alakalı güncel haber.

   • Doğan Gezici
   • 15 Ocak 2017, 21:16

   Merhaba,

   .gen.tr oldukça sağlıklı bir alan adı uzantısı olup, reklam bazında olası bir problem söz konusu olmayacaktır. Türkiye'ye yönelik bir web sitesi oluşturmayı düşünüyor iseniz, .gen.tr uzantısını tercih edebilirsiniz. Herhangi bir negatif etkisi olmayacaktır.

  • kaan
  • 25 Temmuz 2011, 17:18

  teşekkürler

  • Semih
  • 13 Ekim 2011, 05:08

  Mrb Hocam güzel sunum yapmıssınız ellerinize saglık. Hocam ben www uzantılarn dısında ww13 ve farklı uzantılarda gördüm yeni bir site acsak uzantısı www dan farklı bir uzantı almamız mümkünmüdür acaba?

  • Doğan Gezici
  • 13 Ekim 2011, 12:05

  @Semih;

  Merhaba,

  Yorumunuz için teşekkürler. Uzantı olarak her zaman “www” tercih ederim. Çünkü birçok kişi tarafından “www” benimsenmiş durumda. Bu yüzden “www” kullanmanızı öneririm.

  Farklı uzantı almak için ise “alt domain” oluşturmanız yeterli olacaktır. Alt domain ile istediğiniz uzantıyı oluşturabilirsiniz.

  İyi Çalışmalar

  • chandler buyukkaya
  • 2 Kasım 2011, 22:28

  ben web.tr uzantısı aldım, birkac arkadasım sunları dedi, neden aldınki? web.tr uzantısı, google da ve arama motorlarında hic cıkmıyor, sizin yazınızı okuyunca, fikirlerim degisti, siz, web.tr uzantısı hakkında ne dusunuyorsunuz? saygılarımla

  • Doğan Gezici
  • 3 Kasım 2011, 12:46

  Merhaba,

  Ben .TR uzantısı olarak ilk önce .Gen.TR'yi tercih ediyorum. Fakat eğer .Gen.TR uzantısı dolu ise .Web.TR uzantısının da iyi olduğunu düşünmekteyim.

  İyi Çalışmalar

  • baran
  • 27 Aralık 2011, 01:51

  iyi çalışmalar dilerim. sorum biraz uzun o yüzden şimdiden özür dilerim. Doğan bey ben inşaatmalzemeleri sektoruyle ilgili olarak insaatmalzemelri.com org edu vs. her uzantıyı almıştım fakat web.tr uzantılı olanı nedense es gecmiştim, sonrasında insaat malzemeleri ürünleri satan firmalara cüzzi rakamlar karsılığında sitemde reklam veriyorum fakat es gectiğimi bahsettiğim web.tr birisi tarafından alınmış ve benim sitemin aynı içerikli bir site yapılmış ve ücretsiz reklam veriyor. benim 1 yılda alamadığım reklamın yuzlerce katını bedava olduğu için 3 ayda almış görünüyor. bu durumda haksız bir durum mevzubahis midir. neticede o sitenin satış elemanları insaatmalzmeleri internet sitesinden geldiklerini beyan ediyorlar ve acaba benim domain ismimi kullanmış olmuyorlar mı? yani bu durum engellenemez mi yada nasıl engellenir. Tekrar iyi çalışmalar diler,şimdiden teşekkür ederim.

  • Doğan Gezici
  • 27 Aralık 2011, 13:45

  Merhaba,

  Bunun için alan adınızı veya firmanızın adını markalaştırabilirsiniz. Böylelikle sitenize ait .com.tr alan adınızı da almış olursunuz.

  Şirketinizin veya sitenizin ismi markalaştırıldığı zaman, markalaşma sürecinden hemen sonra sitenizin adını içeren vs. başkası tarafından başka bir site açılamayacaktır. Sanıyorum ki kalıcı çözüm için bu önerim doğru olacaktır. Çünkü genelde birçok site alan adını markalaştırarak, alan adlarının başa kişiler tarafından kullanılmasını da engellemiş oluyor.

  İyi Çalışmalar

  • Domain Reyonu
  • 30 Aralık 2011, 11:56

  Merhaba,
  gerek satışlarımızdan gerekse sektörden aldığımız bilgiler ışığında .com uzantılı alan adları piyasanın %50'sinde fazlasına hakim konumdadırlar. Kısaca satılan her 2 domainden 1 tanesi .com uzantısına sahip.
  iyi günler.

Bu yazıya yorum göndermek ister misiniz?

Dikkat: Her yorum gönderen kişi, kendi gönderdiği yorumdan sorumlu olmaktadır.
Not: Yazı ile herhangi bir ilgisi bulunmayan yorumların onaylanmadığını belirtmek isteriz.
Yukarı Çık