Bu sitedeki her şey Sevgi ile kodlanmıştır.

Kategori Listesini Göster

Piksel piksel tasarım yapmanın önemi nedir?


FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır


Mükemmelliğin ayrıntıda gizli olduğuna inanıyorum. Dolayısı ile de bir tema düzenler iken, hiç kimsenin aklına bile gelmeyecek veya kimsenin kolay kolay göremeyeceği, ayrıntı denebilecek yerlere dahi önem veriyorum. Yani piksel piksel tasarım geliştirerek, ortaya bütün bir tasarım çıkartmaktan yanayım. Fakat herkesin benim gibi düşünmesini de bekleyemem. Zaman zaman blogları rastgele inceliyorum. Ve dikkatimi bir nokta çekiyor; Birçok kişi sadece bütünlüğe önem vererek ortaya bir tasarım çıkartıyor. Fakat benim gibi piksel kavramına önem veren bir kişi de, doğal olarak kendi kendine, "Neden şuradaki boşluk daha fazla?", "Neden alt kısımdaki piksel, üst kısıma göre daha az?" şeklinde sorular soruyor. Bu yazımda sizlere piksel piksel tasarım yapmanın önemini kendimce anlatmaya çalışacağım.

Sanırım benim tema tasarlar iken en çok üzerinde durduğum husus, "ayrıntıları atlamama" hususu olsa gerek. Çünkü ben sadece görünen kısımlara önem verilmesine karşıyım. Tasarımın, bir bütün olarak ele alınarak, her bir tarafına (ayrıntı denebilecek kısımlar) ayrı bir emek verilmesinden yanayım.

Fakat birçok kişi buna önem vermiyor. Sanırım bunun en temel sebebi; sadece gözüken kısımları tasarlayarak, tasarıma sadece görünüm katma amacı. Dolayısı ile tek amaç bu olunca, doğal olarak ayrıntıya önem verilmiyor. Ama ayrıntıya da önem verirseniz, sadece görünüme önem vermemiş, tasarıma ziyaretçilerinizin gözünden de bakmış olursunuz. Ve bu durum elbette ziyaretçilerinizi de mutlu eder. Tasarımlarınızdaki gözükmeyen, çok ayrıntı denebilecek yerlere de önem verin. Hatta daha çok önem verin. Tasarımınız bitince, tasarımınıza bir de ziyaretçilerinizin gözünden bakın. Çünkü eğer ki, tasarımınıza sadece kendi düşüncelerinizi katarsanız, bu durum ortaya bir olayın kişiselleştirilmiş olması sonucunu çıkartacaktır. Fakat eğer ki, tasarımınıza ziyaretçilerinizin gözünden bakarsanız ve "Şu kısımda fazla boşluk olması ziyaretçiyi memnun etmeyebilir.", "Şu kısım ile şu kısım arasındaki mesafe çok fazla olmasın." gibi kendi kendinize muhakemeler yaparsanız, emin olun tasarımınız bitince, kendiniz de tasarımınızı çok seversiniz. Tasarımınıza kendi gözünüz ile bakarsanız sadece, ayrıntılara pek önem vermezsiniz. Fakat ziyaretçilerinizin gözünden tasarımınızı incelerseniz, emin olun daha profesyonel bir tasarım ortaya çıkacaktır.

Velhasıl kelâm, piksel piksel tasarım yapmak fazlası ile önemlidir. Ortaya profesyonel bir şeyler çıkartmak istiyorsanız, tasarımınızı, piksel kavramını göz önünde bulundurarak düzenlemeye özen gösterin. Böylelikle ortaya hem sabit (sağdan soldan taşmayan menüler, orantısız olmayan boşluklar), hem düzenli hem de görünüm bakımından iyi bir tasarım çıkacaktır. Emin olun.

İlginizi çekebilecek yazılar


  1. Yorum bulunmamaktadır.

Bu yazıya yorum göndermek ister misiniz?

Dikkat: Her yorum gönderen kişi, kendi gönderdiği yorumdan sorumlu olmaktadır.
Not: Yazı ile herhangi bir ilgisi bulunmayan yorumların onaylanmadığını belirtmek isteriz.
Yukarı Çık