Bu sitedeki her şey Sevgi ile kodlanmıştır.

Kategori Listesini Göster

WordPress mi? Blogger mı?


FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır


İnternet dünyasının, bilhassa blog dünyasının neredeyse her an tartışılan bir konusu var ki, fakat şu da var ki; bu tartışma nedense hiçbir şekilde sonuç bulamadı. Çünkü, WordPress kullanıcıları WordPress'i övüyor, Blogger kullanıcıları ise, Blogger'ı övüyor. Fakat ben de, hem WordPress kullanmış hem de Blogger kullanmış biri olarak bu konu hakkında bir yazı yazmak istiyorum. En azından elimden geldiğince, WordPress ve Blogger'a herhangi birisine fanatikliğimi dile getirmek yerine, ikisinin de özellikleri doğrultusunda, bir kaç değerlendirme yapmak istiyorum. Umuyorum ki bu, WordPress ve Blogger değerlendirmelerim, WordPress ve Blogger konusunda hangisini kullanacağını düşünen kişilere yararlı olur.

WordPress, incelemelerim doğrultusunda; gerçekten çok sade bir Yönetici Paneline sahip ve sade olmasına rağmen neredeyse içerisinde bütün işlemleri yapabileceğimiz bir özelliğe de sahip. Yani, bunu söylememin sebebi şu; bu kadar sade bir panelin, bu kadar özelliği bir arada barındırması gerçekten güzel bir şey. Doğrusunu söylemek gerekir ise, Ben uzun süredir Blogger kullanan birisiydim. Ki hâlâ'da Blogger kullanmayı bırakmış değilim. Fakat, ben de belki bir çok Blogger gibi, her zaman Blogger'ı övdüm. Elbette bunun için sebeplerim vardı, fakat bu aşamada da WordPress'e de sanki hafiften karşı çıktığım oluyordu. Fakat, WordPress kullanmaya başlayınca bu düşüncelerimin hepsi kayboldu. Çünkü, WordPress gerçekten güzel bir şekilde hazırlanmış bir blog sistemi. İsterseniz eğer, WordPress'i incelemeye başlayalım;

 • WordPress, sadedir.
 • WordPress için geliştirilmiş belki de milyonlarca tema mevcuttur. Ve kendi temanızı da kolay bir şekilde geliştirebilirsiniz.
 • WordPress, FTP vs. gibi bir çok şeyi kullanmanızı sağladığı için, blogunuzun kontrolü tamamen elinizin altında oluyor.
 • WordPress, kolay ve anlaşılabilir bir panele sahiptir. Kısa sürede WordPress'ten çok iyi anlayabilecek kıvama gelebilirsiniz. Elbette bu anlamda en önemli unsur, kendinizi geliştirme isteğinizdir.
 • WordPress'de yer alan mevcut temaları veyahut geliştirilmiş bir çok teması sayesinde, aklınızdaki temaya ulaşabilirsiniz. En azından, bu kadar fazla tema arasında elbette sizin istediğiniz gibi de bir tema olacaktır.

WordPress'in kötü yanları var mıdır?
Doğrusunu söylemek gerekir ise, WordPress'in hiçbir kötü yanı yoktur. Kendim, WordPress'i aşırı derecede iyi biliyorum diyemem. Fakat, WordPress'in temelindeki ana fikir şudur; WordPress'i iyi bir şekilde kullanmanız gerekiyor. Yani şu da var, WordPress blog kurup, 100'lerce eklenti kurarsanız elbette hostunuzla ilgili problemler yaşamanız doğaldır. Fakat, SEO gibi veyahut gerekli eklentiler olsun vs. bunları bilerek, yani anlayarak, sonucunda neler olacağını, verim alıp, alamayacağınızı bilerek yaparsanız herhangi bir sorun ile karşılaşmazsınız.

Özetle WordPress;
Sizlere blogunuz ile ilgili herşeye ulaşabilmenize ve değiştirmenize olanak sağlamaktadır. Dolayısı ile bu anlamda eğer 'Blogum ile ilgili bütün ayarları yapmak istiyorum' diye düşünüyorsanız, bundan sonra düşünmenize hiç gerek yok. Çünkü, WordPress tam size göre.

Blogger; açıkçası çok uzun zamandır Blogger kullanıcısıyım. Ve, Blogger konusunda kendime yetecek kadar bilgi sahibi olduğumu düşünüyorum. Elbette, her blogger kullanıcısın kendine ait bildikleri vardır, fakat ben de kendimi blogger konusunda uzun zamandır geliştirdiğim için, en azından blogger konusunda azda olsa veyahut çokta olsa bilgi sahibiyim diyebilirim. Herneyse, Blogger gerçekten çok güzel bir blog servisi. Blogger'ın ücretsiz olması, host derdinin, domain derdinin olmaması gerçekten güzel. Ayriyetten, Google'a ait olması da sanırım kullanıcılarına büyük bir güven vermekte. Bundan olsa gerek ki, Blogger'ın çok fazla kullanıcısı mevcut. Fakat şu var ki, uzun zamandır Blogger kullanan biri olarak şunu söylemek istiyorum, Blogger maalesef kullanıcılarına tam erişim vermiyor. Haklı da aslında, herkese hem ücretsiz blog servisi sağlayıp, hem ftp vs. gibi yetkileri vermemesi çok doğal. Fakat, Blogger, 'Blogunun bütün ayarlarının elinin altında olmasını isteyenler.' için uygun değil, çünkü Blogger'la yapabilecekleriniz çok sınırlı. Eğer kodlama bilginiz var ise, blogger için tema geliştirebilirsiniz, veyahut mevcut belki de WordPress'de de olduğu gibi milyonlarca temayı kullanabilirsiniz. Fakat, bana göre blogger gerçekten çok güzel bir blog servisi, fakat maalesef ki blog ayarlarına tam erişim olmaması da belki iyi değil, en azından ben böyle düşünüyorum. Eğer isterseniz, bu sefer de Blogger'ı inceleyelim;

 • Blogger'ın da, WordPress gibi kontrol paneli çok sadedir, ve anlaşılması çok kolaydır.
 • Blogger, Google'ındır. Yani emeklerinizi güvenli bir sitenin elinde oluyor.
 • Blogger, tamamen ücretsizdir. Ayrıca, blogger için yapılmış ücretsiz bir çok tema mevcuttur.
 • Blogger, kendine ait bir çok mevcut temayı barındırmaktadır. Kodlama bilginiz yok ise eğer, bu mevcut temaları kullanabilirsiniz.

Blogger'ın kötü yanları var mıdır?
Açıkçası, Blogger'ın kötü yanları vardır diyemem. Çünkü, Blogger ücretsiz bir blog servisi olmasına rağmen bir çok özelliği kullanıcılarına sunmaktadır. Ama blogger'ın belki de tek iyi olmayan tarafı, blogunuzla ilgili ayarların tamamına ulaşamıyorsunuz. Yani, sadece kontrol panelinizdeki mevcut ayarlar doğrultusunda blogunuzu ayarlayabiliyorsunuz. Onun haricinde, blogger gerçekten güzel bir blog servisi.

Özetle Blogger;
Gerçekten çok profesyonel bir blog servisi. Dolayısı ile, benim de sevmediğim noktası, tam erişim olmuyor. Yani, blog ayarlarınıza tam erişiminiz olmuyor. Bunun yanında, başka iyi olmayan bir tarafı var diyemem. Yani eğer 'Host derdi olmasın, domain derdi olmasın, tamamen ücretsiz bir blog servisi olsun' diye düşünüyorsanız, daha fazla düşünmenize gerek yok. Çünkü Blogger tam size göre.

İlginizi çekebilecek yazılar


  • Eylos
  • 15 Kasım 2010, 03:11

  WordPress sadece bir blog değil aynı zamanda CMS'dir. Tüm sistemine admin müdehale edebilir. Onunla bir blog, potal, forum ve hatta sosyal medya bile yapabilirsiniz. Blogger ile sadece blog yaparsınız. Hepsi bu kadar. WP karşılaştırılmayacak bir üstünlüğe sahiptir.
  Selamlar.

  • Eyüp Derdiyok
  • 24 Kasım 2010, 19:56

  Çok güzel bir yazı olmuş. Dediğiniz gibi Blogger'da host derdi, domain derdi yok ayrıca herhangi bir bilgi sahibi olmakta gerekmediğinden cazip gözüküyor. Tabi ilk yoruma da katılmamak elde değil. WordPress'in yeri ayrıdır. :)

  • Hıdır Çelik
  • 7 Nisan 2011, 22:44

  Biraz daha eksiklerinden bahsetseydin daha iyi olurdu ama genel itibari ile sağlam bir yazı olmuş, eline sağlık

  • WebSeyyahı Blogu
  • 11 Mart 2012, 05:51

  Güzel bir yazı olmuş emeğinize sağlık. wp,blogger yada joomla ile sıfırdan site yapan birisi olarak müsadenizle bir kaç şey eklemek istiyorum. Öncelikle "Google" tarafını bir kenara bırakırsak, wp ve b. html tabanlı bir yazılımdır, ve son güncellemelerden sonra html5 ile uyumludur. Bu şu anlama geliyor; eskiden mevcut olan java ve flash vb. tabanlı uygulamalar, servisler arası fark çıkarabiliyordu vs.. lakin html5 ile birlikte bu fark ortadan kalktı. yani kısaca ister wp. ister b. isterseniz html5 tabanlı hangi uygulamayı yada servis i kullanırsanız kullanın yapabilecekleriniz hayal gücünüzle sınırlı :) gerisi kullanıcı tercihine kalmıştır. benim kararım şuan berabere yani wp. yapılabilen eksiksiz b. yapılabildiği gibi b. yapılan her şeyde wp. yapılabilir. lakin kendini geliştirmeyen bu yarışta geri düşecektir.

  • Adnan
  • 12 Eylül 2012, 04:18

  WordPress site açmak çok pahalıya mal oluyor ondan tercihim Blogger.

  • ali
  • 31 Aralık 2012, 14:05

  güzel bilginiz için tşkler...

  • oyunlar1
  • 3 Aralık 2013, 20:47

  Güzel bir yazı teşekkür ederiz.Güzel bir paylaşım sitesi...

  • Selcuk
  • 1 Kasım 2014, 22:47

  Hem Blogger, hem de WordPress bloglarım var. Blogger'ın en büyük avantajı ücretsiz olması. Ayrıca güvenlik açısından son derece gelişmiş Blogger temalarını da kullanabilirsiniz. Ayrıca Blogger tabanlı blogunuzu WordPress'e de taşımanız mümkün.

  • Wordpress Mi Blogger Mi
  • 15 Şubat 2015, 01:12

  Bende aynen hem blogger hemde wordpress alt yapılı siteler kullanıyorum. Ama 2 sinden hangisi derseniz bloggger

  • mehmet kaptan
  • 17 Şubat 2015, 18:12

  Bencede blogger hem kullanımı kolay hem eklentiler kolay ekleniyor ben size blogger'i tavsiye ederim.Fakat yazılımlardan anlıyorsanız wordpress derim.

Bu yazıya yorum göndermek ister misiniz?

Dikkat: Her yorum gönderen kişi, kendi gönderdiği yorumdan sorumlu olmaktadır.
Not: Yazı ile herhangi bir ilgisi bulunmayan yorumların onaylanmadığını belirtmek isteriz.
Yukarı Çık