Bu sitedeki her şey Sevgi ile kodlanmıştır.

Kategori Listesini Göster

B12 Vitamini Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?


FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır


B12 Vitamin EksikliğiBakıldığında günümüzde birçok insan B12 vitamini eksikliği yaşamakta olup, bu eksikliğin beraberinde getirdiği birçok olumsuz rahatsızlık olabilmektedir. Bu yüzden, B12 vitamin eksikliği belirtileri üzerine detaylı olarak konuşmak gerekiyor. Bugün ise sizlerle, bu konu hakkında bilgi paylaşımında bulunuyor olacağız. Böylelikle, bu önemli vitaminin eksikliğinde neler yaşayabileceğinizi de vurgulamış olacağız. Dilerseniz hemen ilgili belirtilere göz atalım ve önemli bilgiler öğrenelim.

AYRICA: Kabızlıktan Kurtulmak için Dikkat Edilmesi Gereken 7 Husus

B12 Vitamin Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

B12 Vitamin Eksikliği Belirtileri

AYRICA: İlaç Tatili Nedir? Hangi Durumlarda Gerekli Olur?

Gerginlik ve Stres: B12 vitamin eksikliği yaşayan bir kişide, sürekli yaşanan bir gerginlik ve stres durumu söz konusu olmaktadır. Sinir sisteminde yaşanan bu durumlardan ötürü kişide, stres ve gerginlik hâlinin yanı sıra bunalım ve sosyal anlamda iletişim sorunları ortaya çıkabilmektedir.

AYRICA: Çocuklarda Stres Nedenleri ve Stres Yönetimi

Konsantrasyon Eksikliği: Eskiden tam performans yaptığınız işleri, artık yapmakta bile güçlü mü çekiyorsunuz? Odaklanma konusunda sorunlar çok artmaya başladı ise, sizde de B12 vitamini eksikliği söz konusu olabilir. Çünkü B12 vitamininin, beynimiz için de faydaları çoktur. Eksikliğinde ise maalesef odaklanma sorunları, konsantrasyon eksikliği gibi durumlar ortaya çıkabilir.

AYRICA: Doğal Yoldan Beyindeki Serotonini Arttırmanın 11 Yolu

B12 Vitamin Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

AYRICA: 10 Adımda Beyin Gelişimi için Yapılması Gerekenler

Sürekli Yorgunluk Hâli: B12 vitamin eksikliğinin en önemli belirtilerinden biri, sürekli yorgunluk, uyku hâli ve hâlsizliktir. Kişi hiçbir işini tam anlamı ile yerine getiremez ve gün içerisinde sürekli uykulu bir ruh hâline sahiptir. Bu durumun en temel sebebi, B12 eksikliği olarak dile getirilebilir. Dolayısı ile, bu tip bir durum yaşıyorsanız sürekli olarak, uzman bir hekime başvurmanız gerekmektedir.

Soluk Vücut Rengi: B12 vitamini, kırmızı kan hücrelerinin oluşumuna da destek sağlar. Eksikliğinde ise, kişinin vücut rengi daha soluk olur, sebebi ise, kırmızı kan hücrelerinin yeterli şekilde üretilmemesinden kaynaklanmaktadır. Dilinizde de çatlaklar söz konusu ise, bu durum da B12 eksikliğinin göstergesi olabilir.


Sonuç olarak B12 vitamin eksikliği belirtileri gördüğünüz üzere hem psikolojik hem de fizyolojik birtakım etkilere sahip olup, bu etkileri yaşamanız durumunda, vakit kaybetmeden bir iç hastalıkları uzmanına başvurmanız sağlıklı olacaktır. B12 vitamini yaşam kalitesini artıran bir vitamin olup, eksikliğinde ise kişinin yaşam kalitesini düşürebilecektir. Sağlıklı günler diliyoruz.


  1. Yorum bulunmamaktadır.

Bu yazıya yorum göndermek ister misiniz?

Dikkat: Her yorum gönderen kişi, kendi gönderdiği yorumdan sorumlu olmaktadır.
Not: Yazı ile herhangi bir ilgisi bulunmayan yorumların onaylanmadığını belirtmek isteriz.
Yazı Etiketleri
Yukarı Çık