Bu sitedeki her şey Sevgi ile kodlanmıştır.

Kategori Listesini Göster

Tübitak’tan kalori hesaplama ve sağlıklı beslenme rehberi


FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır


Tübitak hazırladığı yeni bir çalışmayla Türkiye’de üretilen ve tüketilen 500’den fazla gıdanın besin ve enerji değerlerini TürKomp adını taşıyan bir sistemde toplayarak vatandaşların bilgilenmesi ve Türkiye’ye özgü birçok gıdanın arşivlenmesi adına çok önemli bir adım attı. ‘Ulusal Gıda Kompozisyon Veri Tabanı’ başlığıyla hazırlanan bu çalışma sayesinde pek çok gıda hakkında Ulusal ölçekte ve uluslararası standartlarda veriler elde edilebiliyor.

Verilerin bölge bazında da gösterildiği TürKomp’ta aramalar, gıdaya, bileşene, beslenmeye göre yapılabiliyor; hangi vitaminlerin hangi yiyeceklerde olduğu kolayca bulunabiliyor. Diyelim ki kayısı reçelindeki besin ve enerji değerlerini merak ediyorsunuz. Kayısı reçelini sistemde bulup incelediğinizde, içerisindeki su miktarından kalori değerlerine; protein miktarından, yağ ve şeker oranlarına kadar birçok bilgi karşınıza çıkıyor.

Üstelik aynı sistemden gıdaların besin ve enerji değerlerini karşılaştırabilir, kendiniz için bir beslenme çantası hazırlayarak ne kadar enerji alacağınızı hesaplayabilirsiniz.

Ayrıca yine bu proje kapsamında, Türkiye'ye özgü baklava, tarhana gibi 53 geleneksel gıdaya ait 122 farklı üretim tekniği de kayıt altına alınıp bileşenleri belirlenerek, bu ürünlerin Türkiye’nin geleneksel gıdası olduğunun ispatına yönelik kullanılabilecek bilimsel verilerle destekli ‘geleneksel gıda taslak tescil dosyaları’ da hazırlanmış oldu.

İlginizi çekebilecek yazılar


  1. Yorum bulunmamaktadır.

Bu yazıya yorum göndermek ister misiniz?

Dikkat: Her yorum gönderen kişi, kendi gönderdiği yorumdan sorumlu olmaktadır.
Not: Yazı ile herhangi bir ilgisi bulunmayan yorumların onaylanmadığını belirtmek isteriz.
Yukarı Çık