Bu sitedeki her şey Sevgi ile kodlanmıştır.

Kategori Listesini Göster

Samsung Galaxy Note 5 ile İlgili En Yaygın 7 Problem ve Çözümleri


FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır


Telefon sorunları için Galaxy Note 5 Sorunları başlığını işliyoruz. Çok kısa bir süre önce Samsung Galaxy S6 Edge Plus ile aynı anda duyurulan Samsung’un şu an için en yeni telefonu olan Galaxy Note 5, çıkışının ardından bazı sorunlar yaşadı. Biz de sizler için en çok sorulan birkaç problemi ve çözümünü derledik. Gelin, Samsung Note 5 sorunları başlıklarına birlikte bir göz atalım.

İçindekiler:

Çok kısa bir süre geçmesine rağmen hem işletim sisteminin getirdiği hem de üçüncü parti uygulamalardan kaynaklanan bazı sorunlar yaşayan Note 5, yeni bir cihaz olması sebebiyle de sosyal medya üzerinde, bu sorunlarla ilgili çok fazla bir çözüm bulunmamakta.

İsterseniz, Galaxy Note 5 için hazırladığımız sorun çözümlerine geçelim. Umarız cihazınızla ilgili hiçbir sorunla karşılaşmazsınız, ama eğer karşılaşırsanız da çözümlerimiz işinize yarar. İşte o sorunlar ve çözüm önerilerimiz.

1. Galaxy Note 5 Wi-Fi Sorunu ve Çözümü

Gerek işletim sistemi gerekse de donanımsal bazı sorunlardan dolayı ara sıra Galaxy Note 5 cihazında da bazı modemlere bağlanmakta sorun yaşayabiliyor. Bu sorunları ortadan kaldırmak ise çok basit. İşte çözümümüz.

 • Önce modeminizi ardından da cihazınızı yeniden başlatın. Wi-Fi bölümüne girerek bağlı olduğunuz modemin üzerine tıklayın ve ardından Unut seçeneğini seçin. Daha sonra tekrardan şifrenizi girerek modeme bağlanmayı deneyin.
 • Ayarlara gidin ve Güç Tasarrufu modunu kapatın. Bu mod şarjınızın tükenmesini önlerken bazen de bağlantınızın kapanmasını sağlayabilir ve bazı durumlarda Wi-Fi açık olsa dahi veri akışınızı önleyebilir.
 • Sorununuz hala çözüme ulaşmadıysa ve cihazınız internete bağlı gözüküyorsa o zaman Ayarlar >> Wi-Fi >> Bağlı olduğunuz modemin üzerine tıklayın ve Gelişmiş Ayarları seçin. Açılan sekmeden DNS adresinizi 4.2.2.2 ve 4.2.2.1 olarak değiştirin ve tekrardan bağlanmayı deneyin.

2. Galaxy Note 5 Isınma Sorunu ve Çözümü

Galaxy Note 5 Isınıyor - Isınma Sorunu

Neredeyse tüm akıllı cihazlarda biraz da olsa ısınma sorunu yaşanabiliyor. Özellikle büyük işlemcili ve çok fazla özelliği olan cihazlarda, yüksek çözünürlüklü görüntü sunan cihazlarda ve çoklu işlem özelliğinin aktif olduğu telefonlarda bu sorun oldukça sık görülmektedir. İşte çözümümüz.

 • Cihazınızı kapatın ve ardından Power (Açma/Kapama) tuşu ve Ses kısma tuşlarına aynı anda basarak Güvenli Mod'da başlatın. Eğer bu moddayken ısınma sorunu yaşamıyorsanız, sorununuz cihazınıza yüklediğiniz üçüncü parti uygulamalardan kaynaklanıyor demektir. Bu uygulamalardan kullanmadıklarınızı kaldırmanız cihazınızı rahatlatabilir.
 • Cihazınızı şarjdayken kullanmanız da ısınma sorununa neden olabilir. Özellikle işlemcinin üst kısımlarda olduğu cihazlarda kamera bölgesi yoğunluklu olarak bir ısınma hissedebilirsiniz. Bu nedenle cihazınızı mümkün olduğunca şarjdayken kullanmayın.
 • Aynı anda yüksek performans gerektiren işlemler yapmayın.
 • Özellikle yüksek çözünürlük gerektiren oyunlar ile aynı anda müzik dinlemek ya da mesajlaşmak cihazınızın ısınmasına neden olur.
 • Kullanmadığınız sürece Wi-Fi, GPS, Bluetooth ve Mobil Veri gibi saniyeler içerisinde yenileme yapan hizmetleri kapatın.
 • Elinizden geldiğince ekran parlaklığını düşük tutun ve yüksek çözünürlükteki ekran kağıtlarını kullanmaktan kaçının.
 • Eğer tüm bunlar hala sorununuzu çözmediyse cihazınızı servise vermenizi öneriyoruz.

3. Galaxy Note 5 Bluetooth Bağlanma Sorunu ve Çözümü

Her ne kadar dosya paylaşım programları günümüzde oldukça yaygın olarak kullanılsa da bazı büyük boyutlu dosyaları gönderirken, internetten tasarruf sağlayabilmek adına Bluetooth bağlantısını kullanıyoruz. Özellikle son zamanlarda bağlantı konusunda Lollipop sürümünde birçok hata ile karşılaşılıyor. İşte çözümlerimiz.

 • İlk olarak cihazınızı yeniden başlatıp, eşleştirdiğiniz cihazları unutarak tekrardan eşleştirmeyi deneyin.
 • Eğer sorununuz çözülmediyse, Ayarlar >> Uygulama Yöneticisi >> Hepsi >> Bluetooth Paylaşımı’na tıklayın. “Durdurmaya Zorla” seçeneğine dokunun, ardından “Veriyi Sil” butonuna tıklayın ve cihazınızı yeniden başlatın. Bu işlem sorununuzu çözecektir.

4. Galaxy Note 5 Kapanma Sorunu ve Çözümü

galaxy note 5 kendi kendine kapanıyor - kapanma sorunu

Genellikle yeni cihazlarda çok sık karşılaşılmasa da özellikle yanlış kullanımlardan ya da bazı zararlı uygulamalardan dolayı cihazınız kendini yeniden başlatabilir. İşte çözümlerimiz.

 • Cihazınızı kapatın ve ardından Power (Açma/Kapama) tuşu ve Ses kısma tuşlarına aynı anda basarak Güvenli Mod'da başlatın. Eğer cihazınızı bu şekilde yeniden başlattıktan sonra kapanma sorunu yaşamıyorsanız, cihazınızda var olan 3.parti zararlı bir uygulama cihazınızın yeniden başlatılmasına neden oluyordur. Uygulamalarınızın izinler bölümünü inceleyerek zararlı olduğunu düşündüğünüz uygulamayı siliniz.
 • Cihazınız düşme ve darbelere bağlı olarak da kapanma sorunu yaşıyor olabilir. Bu nedenle eğer cihazınızın aldığını düşündüğünüz darbe varsa en kısa sürede bir teknik servise cihazınızı göstermeniz gerekiyor.

5. Galaxy Note 5 Donma - Performans Sorunu ve Çözümü

Her ne kadar yeni cihazlarda çok sık karşılaşılmasa da, cihazın kullanım süresi arttıkça performans sorunları da oluşmaya devam eder. İşte cihazınızı hızlandırabileceğini düşündüğümüz ve galaxy note 5 donma sorunu gibi problemlerin giderilmesini sağlayabilecek çözümlerimiz.

 • Mümkün olduğunca kullanmadığınız uygulamaları kaldırın ve kaldırdığınız uygulamalara ait dosyaların telefonunuzdan silindiğine emin olun.
 • Aynı anda 2’den fazla işlem gerçekleştirmemeye çalışın, çünkü siz farkında olmasanız da telefonunuz arka planda onlarca işlemi zaten gerçekleştiriyordur. Daha fazlası cihazınızın donmasını sağlar.
 • Çıkış yaptığınız tüm uygulamaları görev yöneticisinden sonlandırın.
 • Ekran animasyonlarını kapatarak cihazınızı rahatlatın. Bunun için Ayarlar >> Sistem >> Cihaz Hakkında bölümüne girerek Yapım Numarası yazan yere Geliştirici Seçenekleri aktif olana kadar tıklayın. Ardından bir önceki menüye dönün ve Geliştirici Seçenekleri bölümüne girin. Çizim bölümünden Pencere animasyon ayarı, Geçiş animasyonu ölçeği ve Animatör süre ölçeği bölümlerine tıklayarak Animasyon kapalı seçeneklerini işaretleyin ya da 0.5x değerini seçin.
 • S Voice uygulamasının sürekli arka planda çalışmaması için sesli uyandırma özelliğini kapatabilirsiniz. Bunun için; S Voice uygulamasına giderek Menü tuşuna basılı tutun. Açılan menüde, Settings seçeneğine tıklayın, ardından Voice wake-up seçeneğine girerek kapatın. Daha sonra hemen altındaki Open via home key seçeneğinin işaretini kaldırın.

6. Galaxy Note 5 Batarya Sorunu ve Çözümü

galaxy note 5 şarj olmuyor - şarj sorunu

Özellikle arka kapağın açılmaması, son zamanlarda oldukça sık karşılaştığımız batarya şişmeleri için önlem alamamamız anlamına geliyor. Bu da her ne kadar telefonumuz için olsa da aynı zamanda bizim için çok büyük bir tehlike oluşturabiliyor. İşte bataryanızdaki sorunları giderebilmeniz ve cihazınızı daha uzun sürelerde şişme olmadan sağlıklı bir şekilde kullanabilmeniz için tavsiyelerimiz.

 • Telefon bataryaları her ne kadar ufak olsalar da içerisindeki kimyasallar ile çok büyük patlamalar ya da yangınlara neden olabilir. Özellikle cihazın kapağının da açılmaması, batarya şişmelerini kontrol etmenizi olanaksız kılar.
 • Bu yüzden özellikle Note 5 cihazınıza, diğer cihazlarınızdan daha fazla özen göstermeniz gerekiyor. Bataryanızın uzun ömürlü olması ve şarjınızın daha yavaş tüketilmesi için mümkün olduğunca cihazınızı şarjdayken kullanmamaya dikkat edin.
 • Cihazınızı şarjdayken kullanmak aynı anda hem batarya dolumu hem de boşaltımı yapılması demek, bu işlem bataryanızın ömrünü kısaltır.
 • Telefonunuzu uyku saatlerinizde şarj edebilirsiniz. Böylece cihazınız sadece şarj işlemini yapar ve zorlanmaz. Ayrıca telefon gece boyunca şarjda bırakılmaz ibaresi de büyük bir yalandır. Yeni piller dolduğu zaman elektrik akımını durdurabilen bir yapıya sahiptir ve telefonun şarjda beklemesinin hiçbir tehlikesi yoktur.
 • Telefonunuzu, ayda en az 2 kere 5 dakikalığına kapatın. Bu kapatma, cihazınızdaki geçici sorunları onarırken pilinizin de dinlenmesini sağlayacaktır.
 • Telefonunuzu kapatmadan önce şarj yüzdesini kontrol edin ve cihazınızı açtığınız andaki şarj yüzdesiyle karşılaştırın. Eğer %10, %20 gibi düşüş veya çıkışlar söz konusu ise bataryanız şişmiş olabilir. Böyle durumlarda cihazınızı en kısa sürede bir teknik servise gösterin.
 • Üst maddede bahsettiğim düşüş ve artışlar gün içerisinde de geçerlidir. Eğer cihazınızın şarjı birden %50den %30’a düşüyorsa ya da tam tersi çıkıyorsa, bunu da en yakın teknik servise göstermeniz ve pilinizi kontrol ettirmeniz gerekir.

7. Galaxy Note 5 S Pen Sorunu ve Çözümü

Galaxy Note 5 S Pen Sorunu

Galaxy Note 5, başarılı tasarımıyla dikkatleri çekmesinin yanı sıra S Pen tasarımında bir hata olduğu ortaya çıktı. Üstelik bu hata, kullanıcıların biraz da olsa canını sıkacak gibi görünüyor. Bilindiği gibi önceki Note modellerinde S Pen, arka tarafı daha geniş yapıldığından dolayı ters olarak yerine takılamıyordu. Ancak Note 5’in S Pen kalemi farklı yapısıyla ters bir şekilde girişine takılabiliyor ve öyle olunca da sorun başlıyor. Kaleminiz yanlışlıkla ters takılmadan dolayı sıkıştıysa zorlamamalısınız, zira içten kalem mekanizmasının zarar görmesine sebebiyet verilebilir.

Bir YouTube kullanıcısı, Galaxy Note 5 modelinde sıkışan S Pen kalemini mekanizmayı bozmadan ve telefona zarar vermeden nasıl çıkarabileceğinizi anlatan bir video hazırladı. Siz de telefonunuzda S Pen sıkışması yaşadıysanız bu yöntemi deneyebilirsiniz.

Galaxy Note 5 S Pen Sorunu Çözüm Videosu

Güncelleme: Galaxy Note 5'lerde meydana gelen S Pen sorunu Samsung tarafından resmi olarak çözüldü. Yeni cihazlarında iç tasarım değişikliğine giden şirket, bundan böyle kalemin ters takılsa bile cihaza zarar vermesinin önüne geçmiş oldu.

Cihazınızı kullanırken hiçbir sorunla karşılaşmamanızı diliyorum, ancak olur da bir sorununuz olursa, umarım çözümlerimiz size yardımcı olur.

Eğer yukarıdaki çözümlerin hiçbiri sorununuza yardımcı olamazsa, cihazınızı servise gönderebilir ya da fabrika ayarlarına sıfırlayabilirsiniz.

Galaxy Note 5’e Ayarlar Bölümünden Nasıl Reset Atılır?

 • “Ayarlar”a gidin ve “Kişiselleştirme” sekmesine geçin.
 • Daha sonra bu sekmedeki “Yedekle ve Sıfırla” butonuna tıklayınız.
 • “Kişisel Veri” bölümünün altındaki “Fabrika Ayarlarına Sıfırla” seçeneğini seçin ve cihazınızın ayarlarınızı sıfırlamasını bekleyin.

Galaxy Note 5’e Arayüzden Nasıl Reset Atılır?

 • Note 5’inizi açma/kapama tuşuna basarak kapayınız.
 • Anasayfa, ses açma ve açma/kapama (power) tuşlarına aynı anda basarak telefonunuzun açılmasını bekleyiniz.
 • Açılan ekranda ses kapama tuşu ile aşağıya inerek Factory Reset/Wipe Data yazısının üzerine gelin.
 • Açma/kapama (power) tuşuna basarak Factory Reset yazısına tıklamış olursunuz.
 • Yeni açılan menüde göreceğiniz bir sürü “no” yazısını geçerek yine ses kapa tuşu ile “yes” yazısının üzerine gelin.
 • Tekrardan açma/kapama (power) tuşuna basarak yes yazısına tıklamış olursunuz.
 • Ardından cihaz sizi ilk gördüğünüz sayfaya yönlendirecektir.
 • Yine ses kapama tuşu ile Reboot System yazısının üzerine gelin ve açma/kapama tuşu ile onaylayın.

Bu işlemden sonra cihazınız kısa bir süre içerisinde yeniden başlatılacak ve fabrika ayarlarına geri dönmüş olacaktır.

Samsung Galaxy Note 5 sorunları hakkında bunları söyleyebiliriz. Umarız cihazınızda büyük bir sorun yaşamazsınız ancak olur da önerilerimizle çözemediğiniz ya da yazımızda yer almayan bir sorunla karşılaşırsanız bize mutlaka yorum bırakın, biz de sorunlarınızı çözmeye çalışalım.

İlginizi çekebilecek yazılar


  • yagan tuba
  • 21 Haziran 2016, 23:38

  merhaba ben galaksı not 5 telefonuma arayuzlu format attım gmaılımı kabul etmıyo ne yapabılırım

  • Sueda Orhan
  • 7 Temmuz 2016, 03:04

  Merhabalar benim Samsung Galaxy 5 im bu hafta geldi ilk günlerde normal şarj ediyordu fakat şu son 3, 4 gündür telefonum telefonum çok hızlı şarj edip çok hızlı şarj tüketiyor ne yapmalıyım Lütfen bana yardımcı olun iyi günler

  • Ergün
  • 23 Temmuz 2016, 23:36

  TLf on um da ve yakın arkadaşlarımın TLf on un da da aynı sorun la karşılaştık ses açma ve kapama ve Power tuşu da dahil sertleşme oluyor ara ara da düzeliyor sebebi nedir? TLf on note 5 vatan bilgisayar dan aldım.

  • SS
  • 27 Ağustos 2016, 15:51

  Abi kamera ya giriyom sol üst köşedeki ayarlar düğmesine basıyom 1 2 saniye geçtikten sonra ayarlar kendiliginden kapanıyo

   • Şahin Gezici
   • 27 Ağustos 2016, 20:52

   Merhaba,

   Galaxy Note 5 kamera sorunu için telefonunuzda "Ayarlar >> Uygulama Yöneticisi'ne girin ve 'Hepsi' kısmından "Kamera" uygulamasına girerek, 'Veriyi Sil' işlemini yapınız.

   İyi Günler

  • Melis
  • 27 Ağustos 2016, 16:53

  Merhabalar,bende bir note 5 kullanıcısıyım
  hızlı şarj cihazım olması gerektiği gibi 90 dakika da dolduruyordu bataryayı.Fakat bugün fark ettim ki 4 saatte doldurucagından bahsediyor telefon sarj halındeyken. Eskisi gibi hızlı doldurmuyor.Sebebi yazılım güncellemesi olabilir mi? Bir sorum daha olacaktı farklı bir marka telefonun sarjı için sürekli hızlı sarj cihazımı kullanmam sarj cıhazıma bir sıkıntı verır mi

   • Şahin Gezici
   • 27 Ağustos 2016, 20:46

   Merhaba,

   Şarj sorununuz güncelleme sonrasında olduysa ondan kaynaklı olabilir. Fabrika ayarlarına döndürüp, eski sürüme geçebilirsiniz. Şarj cihazınızı farklı telefonların kullanması da herhangi bir soruna sebep olmaz.

   İyi Günler

  • Tekeli
  • 30 Ağustos 2016, 16:01

  Telefonum download yaparken bildirim göstergesi gelmiyor bunu nerden getirebikirim

  • Ecem ESLEM
  • 5 Eylül 2016, 15:02

  Merhabalar note5 kullanıcısıyım bende. Fakat telefonumda çok cidei sorunlar var. Ayarlar kısmı internette resimlerine baktığım note5lerden çok farklı. Mesela parmak izi okuyucusunu bulamadım. Yok yani. Ayrıca ekranda aynı anda 1den fazla uygulama açamıyorum. Oysaki note5lerin ekranda 1 den gazla uygulama açabildiklerini duymuştum.. bunlar haricinde telefon tamamiyle aynı internette baktıklarımla. Acaba sebebi nedir? Teşekkürler.

  • Ebru Demir
  • 5 Eylül 2016, 22:25

  Merhaba,

  Yeni aldigim note 5 kullanimi en falza 2 hafta vardir soyle ki %70 kadar hizli sarj oluyor sonrasi yavas gidiyor cok yavas ve kalan sure 1 dk dediginde telefonu yeni baslat yapiyorum acilsidiginda 100% doldugunu gosteriyor. Pil cabuk bittmiyor normal 24 saate bir sarj ediyorum.

  • Gorkemokbay
  • 7 Eylül 2016, 18:38

  ISINMA SORUNU YASIYORUMM NELER YAPABILIRIM ARKADASLAR normal mi note 5 de isinmalar tel kullanirken surekli ellerim arka kapaktan gelen isiyi hissediyor cozumu nedir acaba

   • Şahin Gezici
   • 7 Eylül 2016, 18:56

   Merhaba,

   Galaxy Note 5 ısınma sorununda telefonunuzu birkaç saat şeklinde oyun olarak kullanıyorsanız normaldir. Ancak oyun değil de uzun süreli internet gezmelerinde de ısınma olabilir. 1 saate kadar normal kullanımlarda sorun olmamalıdır. Ancak ısınma sorunu oyun dışında kısa süreli kullanımlarda da fazla ise servisinize göndermelisiniz.

   İyi Günler

  • Serkan
  • 14 Eylül 2016, 23:29

  Merhaba
  Koreden aldığım note 5 imde çekim sıkıntısı var.ilk günden beri zayıf çekiyor.başka bir sorun yok.ne yapabilirim?

Bu yazıya yorum göndermek ister misiniz?

Dikkat: Her yorum gönderen kişi, kendi gönderdiği yorumdan sorumlu olmaktadır.
Not: Yazı ile herhangi bir ilgisi bulunmayan yorumların onaylanmadığını belirtmek isteriz.
Yukarı Çık