Bu sitedeki her şey Sevgi ile kodlanmıştır.

Kategori Listesini Göster

İnternette Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır?


FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır


İnternetGün geçtikçe internet ortamında alışveriş yapılabilecek siteler çoğaldığı gibi yapılan alışverişlerin sayısı da yükseliyor. Böyle oldukça internet dolandırıcılığı ve internette güvenli alışveriş yapma konuları hakkında da bilgi sahibi olmanın önemi artıyor. Bu yüzden internet ortamında nasıl daha güvenli bir alışveriş yapmanız hakkında anlattığımız bu tedbirleri dikkate alın ve güvenli alışverişin rahatlığını yaşayın.

İnternette Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır?

Öncelikle halk arasında internetten alışveriş yapmanın güvenli olmadığı konusundaki kanıya inanmayın. Aslında bakarsanız tedbirleri alıp, tanınmış sitelerden yaptığınız alışveriş dışardan yaptığınızdan daha güvenli ve kolay. Unutmamanız gerekiyor ki internette tanıştığınız yeni kişilere kişisel bilgileriniz, aileniz, kredi kartı bilgileriniz, adres, telefon, işiniz gibi konularda şahsi bilgilerinizi vermemelisiniz.

AYRICA: Enpara Yeni Hesap Açma Kapatma (Vadesiz-Vadeli-Birikim-Altın)

İnternette Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır?

İnternet dolandırıcılığı konusunda, sıklıkla karşılaştığımız gerçekçi olmayan (iPhone 6 - 400 TL, Galaxy S5 - 300 TL) gibi reklamlara ya da sitelere aldanmayın. Bunu söylüyorum, çünkü böyle siteler internet ortamında çok fazla ve isterseniz telefonla görüşseniz dahi size gerçek gelecekmiş gibi olabilmektedir. İletişim telefonları, kurum adresleri ve banka hesap numaraları hazırdır, cihazı alana kadar istediğiniz zaman telefonla ulaşabilirsiniz. Ancak havaleyi yaptıktan sonra gerçeğin ne olduğunu anlarsınız ve bu sizin için oldukça kötü bir deneyim olur.

Böyle durumlarda polise giderim ya da mahkemeye veririm diye düşünmeyin çünkü artık böyle durumlarla çok fazla ilgilenilmiyor ve olan sizin bu durumdan kötü bir ders almanızla sonuçlanıyor. İnternette de araştıracağınız gibi bu tür ucuz telefonlar için mağdur olan insan sayısı azımsanmayacak kadar yüksek. Büyük ödül kazandınız bilgilerinizi girin ve ödülün sahibi olun türden mesaj ve reklamlardan uzak durunuz.

İnternetten Güvenli Alışveriş Tedbirleri:

İnternette Güvenli Alışveriş

 1. Tabii ki ilk önce alışveriş yapmayı düşündüğünüz internet sitesi hakkında bilgi edinin ve büyük güvenilir bir şirket olduğundan emin olun. Bilgi sahibi olma işlemi, daha önceden buradan alışveriş yapmış tanıdığınız ya da buradan alışveriş yapan başka kişilerin yorumlarından olabilir.
 2. Mağaza web sitesinde künye bilgilerinin, açık adres bilgisinin ve gerektiğinde başvurulacak yetkililerin isim ve telefonlarının açık bir şekilde listelendiğinden emin olun.
 3. Özel tedbir almış mağazalara önem verin. Pek çok site SSL ya da SET denilen bağlantı güvenlik protokollerini kullanmaktadır. Bu güvenlik protokollerinin uygulandığını, ödeme ekranlarının olduğu web adresinin "http://" yerine "https://" ile başlamasından, ya da kullandığınız tarayıcıya bağlı olarak ekranın altında yer alması gereken bir kilit ikonundan anlayabilirsiniz. Bu anlatılanları büyük tanınmış sitelerde görmeniz mümkündür.İnternet Güvenliği - SSL
 4. Küçük puntoyla yazılmış yazılara dikkat edin. Daha çok, fazla bilinmeyen sitelerden alışveriş yaparken özel koşullar, bazı kısıtlamalar, örneğin ürünlerin kullanılmış olarak satıldığı, ya da kampanya boyunca iade kabul edilmeyeceği veya fiyata KDV'nin dahil olmadığı gibi açıklamalar çok küçük yazılmış olabilir.
 5. Siparişinizin elinize ne zaman ve nasıl ulaşacağı konularında bilgi sahibi olun. Sorunlu bir ürün teslim aldığınızda nereye ve nasıl iade edebileceğinizi, paranızın ne kadarını geri alabileceğinizi iyice araştırın. Bazı koşulsuz iade kampanyalarında ürün bedelinin tamamı iade edilirken, yüksek bir kargo ve paketleme ücreti konulup o kısmın iade edilmediğini gözden kaçırmayın. Ürün iadesi ile ilgili konularda Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ya da Tüketici Koruma Derneği kaynaklarına başvurabilirsiniz.
 6. Alışveriş yaptığınız mağazanın bir kereye mahsusta olsa gizlilik bilgilerini gözden geçirin. Kişisel bilgileriniz ve onların korunması ile ilgili açık bir politikası ve buna ait bir beyanının sitesinde bulunması gerekir. Böylelikle kredi kartı numaranız, adres bilgileriniz, e-mail adresiniz gibi özel ve önemli bilgilerinizin gizliliği konusunda mağazanın başlangıç düzeyinde sorumluluk sahibi olup olmadığı konusunda bir fikir edinebilirsiniz.
 7. Size verilen her türlü sipariş, müşteri numaraları vs. ile birlikte sipariş sürecindeki tutar ve kalem bilgilerini içeren son sayfayı kaydedebilirsiniz ve bu işlem siparişinizi takip açısından çok işinize yarayacaktır.
İnternette Güvenli Alışveriş Yapmak

İnternet üzerindeki alışverişler çift taraflı bilgi alışverişi oldukları için alışveriş yaptığımız site ne kadar güvenli olsa da bizim kullandığımız bilgisayarda da güvenlik önlemlerine dikkat etmemiz ve yapmamız gerekenleri bilmemiz gerekiyor. Peki, hangi önlemler bizim alışverişlerimizi daha güvenli kılar?

 • Çok fazla bilinmedik sitelerden yapılan alışverişlerde ödeme sayfalarının site adresiyle aynı olduğunu dikkat edin. Dolandırıcılar siteyi aynı gibi gösterip, ödeme yapılacağı zaman başka sayfaya yönlendirerek işlem yapmanızı bekliyor olacaklardır.
 • İnternetten alışveriş yapmayı düşünüyorsak ilk önce kendi sistemimizin güvenliğini sağlamalıyız. Sistemimizde yer alan bir kötü amaçlı yazılım (keylogger vs.) yaptığımız işlemleri takip edebilir ve klavye girdilerimizi kopyalayabilir. Bu nedenle ilk önce bu kötü amaçlı yazılımlardan kurtulmalıyız. Bu iş için yaygın antivirüs programlarından birini kullanabilirsiniz.
 • Bunun yanı sıra antivirüs programı tarafından tespit edilemeyen virüsler interneti kullanarak bilgisayarınızdan dışarıya bilgi göndermek istediğinde firewall sayesinde bu hareketleri engelleyebilir ve güvenliğinizi sağlayabilirsiniz. Bunun için harici bir yaygın olan firewall programı kullanabilirsiniz.
 • Alışveriş ekranlarından kredi kartı bilgilerinizi girerken ekran klavyesini kullanın. Ekran klavyesi kullanımı keylogger gibi klavye girdilerimizi takip eden kötü amaçlı yazılımların kredi kartı bilgilerimizi çalmasını engeller.
 • Bilmediğiniz sitelerden alışveriş yaparken anlık mesajlaşma yazılımlarını kapatın. Skype gibi sesli-görüntülü-yazılı iletişim servisleri üzerinden kişisel bilgilerinize erişilmesi ihtimaller dahilindedir. Uzmanlar online bankacılık ve internet alışverişlerinizde bu tip yazılımları kişisel bilgilerinizin güvenliği açısından kapatmanızı tavsiye etmektedir.

İnternette Kredi Kartı Kullanmak Güvenli mi?

İnternette Kredi Kartı Kullanmak Güvenli mi?Bu soruya cavabımız evet, internet ortamında alışveriş yaparken kredi kartı kullanmak güvenlidir. Son derece kredi kartı kullanılması güvenli olan bu konuda dikkat edilmesi gerekenler ise öncelikle yukarıda da bahsettiğimiz gibi alışveriş yapılacak sitenin güvenilir olduğundan ve bağlantı güvenlik protokollerini kullandığından emin olmanızda yarar vardır.

İkinci olarak alışveriş sırasında asıl kredi kartı bilgilerini kullanmaktansa bankanız üzerinden sanal kart oluşturarak, bu sanal kartın bilgilerini kullanmak oldukça yüksek bir güvenlik oluşturmanızda önemlidir. Alışveriş yapmadan önce sanal kartınıza kredi kartınızdan belirli bir (alışveriş tutarınca) limit atarak kullanmak daha avatajlıdır.

İş Bankası Sanal Kart Nasıl Yapılır? - 1 İş Bankası Sanal Kart Nasıl Yapılır? - 2

Bunların yanı sıra internet siteleri ödeme şekilleri için birçok farklı yol sunsa da imkanınız varsa en sağlıklısı ürünü alırken elden ödemesini yapmaktır. Alışveriş yapacağınız sitede kapıda nakit ödeme varsa bunu seçebilirsiniz. Ayrıca aldığınız ürün kapınıza ulaştığında kargocuyu bekleterek ürünleri kontrol edin, hasarlı olup olmadıklarını, ambalajının önceden açılıp açılmadığını, satın aldığınız ürün olup olmadığını kontrol edin, eğer aksi bir durum varsa kargocuya tutanak tutturarak ürünü teslim almayın.

Ayrıca Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), internet üzerinden alışveriş yapan vatandaşları dolandırıcılara karşı uyarmak amacıyla bir el kitabı hazırladı. Kitapta dikkat edilmesi gereken unsurların oluşturulduğu 11 maddelik görsele aşağıdan ulaşabilirsiniz.

İnternette Güvenli Alışveriş Nasıl Yapılır? Rehber

Resmin Üzerine Tıklayarak Büyütebilirsiniz...


İnternette güvenli alışveriş nasıl yapılır? konusu hakkında bunları söyleyebiliriz. Umarız sizler için hazırladığımız bu güvenlik tavsiyelerimiz alışverişlerinizin daha güvenli olmasını sağlar. Bütün bu söylediklerimizi dikkate alırken, internet alışverişinizi de bir paranoyaya dönüştürmeyin. Ülkemizin ciddi kurumları bizlere bu güvenli alışveriş hizmetlerini sağlayabilmek için büyük önem veriyorlar ve çok kaliteli ve dürüst hizmet veren internet mağazalarımız mevcut. Son olarak internet üzerinden alışverişin bulunduğumuz çağın bir gereği olduğunu ve bu sayede her geçen gün hayatımızın daha da kolaylaşacağını unutmayın.


  • EsRa robstenkolik
  • 8 Eylül 2013, 13:26

  Gerçekten böyle bir konu açmanız ve bilgilendirmeniz, akıl kârı olmuş. Özellikle internet sitelerinden, bloglar üzerinde paylaşılan bütün satım 'eşya'ları kesinlikle kaliteli mi değil mi ona da bakmalısınız. Güvenli olduğunuz sitelere tabiki itimat ediniz ama internet üzerinden alışveriş yapacağınız zaman, öncelikle detaylı bir araştırma yapmanızı öneririm. Çevrenizden tavsiyeler alabilirsiniz, bloglar hakkında atılan yorumları mutlaka okuyunuz. Dikkat etmeniz gereken önemli bir detaydır bu. Kapınıza kadar kendileri getirme garantisi veriyor ise, getirdikleri kuryeyi de beraber incelemenizi tavsiye ederim. Çünkü bazen 'boş' kutu gönderdikleri oluyor.
  Teşekkürler.

  • Şahin Gezici
  • 8 Eylül 2013, 13:30

  @EsRa robstenkolik;

  Merhaba,

  Tavsiye verici yorumunuz için biz teşekkür ederiz.

  İyi Çalışmalar

  • online alışveriş
  • 29 Eylül 2013, 19:47

  Günümüzde markaların yapmış olduğu bu indirimleri ve kampanya haberlerini takip eden internet siteleri oluşmaya başladı.

  • satılık araba
  • 27 Ağustos 2016, 22:47

  paylaşım için teşekkürler

   • Şahin Gezici
   • 28 Ağustos 2016, 00:04

   Merhaba,

   Yorumunuz için biz teşekkür ederiz.

   İyi Günler

  • Ankara Matbaa
  • 1 Kasım 2016, 19:47

  Yazı gerçketen bir çöp bilgiden ziyade faydalı ve bilgi verici. Bu da sayfanızı diğer sitelerden ayıran tarafı. Bilgi için teşekkürler

   • Şahin Gezici
   • 1 Kasım 2016, 21:43

   Merhabalar,

   Yorumunuz için biz teşekkür ederiz.

   İyi Günler

  • onur ileli
  • 7 Kasım 2016, 20:23

  Çok iyi yazı Başarılarınızın devamını dilerim

   • Şahin Gezici
   • 7 Kasım 2016, 20:25

   Merhabalar,

   Yorumunuz için teşekkür ederiz.

   İyi Günler

  • Marka Tescil Danışmanı
  • 11 Nisan 2017, 12:49

  Sitenizi beğenerek takip ediyorum. Sürekli güncel bilgiler paylaşılmakta. Üstelik bu bilgilerde boş bilgiler değil. Hepsi gündelik hayatta işimize yarar bilgiler. Umarım bu güncelliğinizi asla kaybetmezsiniz ve birçok makalenizde bizlere ışık tutarsanız. Bu yazıda diğer yazılar kadar bilgi verici ve kalite kokuyor.

   • Şahin Gezici
   • 11 Nisan 2017, 16:02

   Merhabalar,

   Yapıcı ve olumlu yorumunuz için teşekkür ederiz.

   İyi Günler

  • furkan
  • 25 Eylül 2017, 09:07

  Hocam bu konuda da yine sanal kartın ne kadar önemli olduğuna değinmiş. konu için teşekkürler sanal kart kullanın kullandırın.

   • Şahin Gezici
   • 25 Eylül 2017, 13:19

   Merhaba,

   Yorumunuz için bizler teşekkür ederiz.

   İyi Günler

  • mert
  • 29 Mart 2019, 21:40

  Teşekkürler

   • Doğan Gezici
   • 20 Ağustos 2019, 20:47

   Merhaba,

   Biz teşekkür ederiz.

  • lordhaseky
  • 16 Ağustos 2019, 21:05

  Faydalı bir paylaşım, internette güvenli alışveriş yapmanın püf noktalarını anlatıyor.

   • Şahin Gezici
   • 16 Ağustos 2019, 21:11

   Merhaba,

   Yorumunuz için teşekkür ederiz.

Bu yazıya yorum göndermek ister misiniz?

Dikkat: Her yorum gönderen kişi, kendi gönderdiği yorumdan sorumlu olmaktadır.
Not: Yazı ile herhangi bir ilgisi bulunmayan yorumların onaylanmadığını belirtmek isteriz.
Yukarı Çık