Bu sitedeki her şey Sevgi ile kodlanmıştır.

Kategori Listesini Göster

Gözlerimizi korumak için 10 pratik yol


FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır


Gözlerimizin sağlığını korumak — daha net ve daha sağlıklı bir görüş açısına sahip olabilmemiz açısından oldukça büyük bir önem arz etmektedir. Bu bağlamda günlük hayatımızda da göz sağlığımızı korumak için geliştirilebilecek ve rutin olarak devamlılığı sağlanabilecek, oldukça sağlıklı ve kolay yollar söz konusu olabilmektedir. Bu yazımızda sizlerle göz sağlığımız ve steril bir görüş için yapabileceğimiz birtakım pratik yolları dile getiriyor olacağız. İş işten geçtikten sonra dikkat etmektense, göz sağlığınız elden gitmeden önce bu konulara dikkat etmeniz kesinlikle şu anki ve ilerleyen yaşlarınıza doğru gözleriniz ile ilgili birtakım olumsuz semptomların ortaya çıkmasını engelleyecektir.

Gözlerimizi Korumanın 10 Yolu

1) Öncelikle eğer bir bebek sahibi iseniz, bu konu oldukça önem arz etmektedir. Bebeğinizde, herhangi bir komplikasyon olmasa da 1 yaşında iken kesinlikle muayene ettirin.

2) Özellikle gençlerin uzun saatler bilgisayar başında oyun oynadığı aşikâr. Ancak bu durum da birtakım olumsuz komplikasyonların (örn. kirpik dibi iltihabı, kuruluk) meydana gelmesini beraberinde getirebilmektedir. Ayrıca bu durum uzağı görme konusunda da birtakım problemlerin ortaya çıkmasını beraberinde getirebilmektedir. Bu bağlamda bilgisayar başında geçirilen sürelerin minumum seviyede olması, verimli bir düzeyde olması (sağlık açısından da) oldukça büyük bir önem arz etmektedir.

3) Zaman zaman "göz hastalıklarının belirtileri"ni merak ettiğiniz olmuştur. Eğer ki gözünüzde ağrı, şiddetli kaşıntı veya göz ve baş ağrısı, gözleri kısarak bakmaya çalışmak gibi durumlar meydana geliyor ise bu tip durumlar tipik göz hastalıklarının belirtilerinden olup, kısa süre içerisinde de doktor tarafından muayene edilmeyi gerektiren hususların başında gelmektedir.

4) Çalışma ortamanızda yalın, sade denebilebilecek sarı bir aydınlatma kullanmanızda oldukça yararlı olacaktır.

5) Kardeşinizle veya arkadaşınızla hiçbir şekilde ortak makyaj malzemesi kullanmamaya özen gösterin. Çünkü göz nezlesi anlamına gelen (bkz. konjonktivit) ortak kullanılan göz kalemi, rimel gibi malzemeler vasıtası ile kişiden kişiye bulaşabilmektedir.

6) Güneş ışınlarına fazla maruz kalındığı takdirde, bu durum ister istemez lensimizde (bkz. göz dokusu) koyulaşmaya neden olur. Ve bu durumda da, güneş ışınlarının dik geldiği durumlarda sağlıklı bir güneş gözlüğü kullanımı faydalı olabilmektedir.

7) Renkli gözlü kişilerin gözleri, güneş ışığına karşı daha hassas bir durumdadır. Bu yüzden renkli gözlü kişilerin, güneş gözlüğü kullanması daha iyi olabilir. Çünkü koyu renkli gözlü kişilere nazaran, daha fazla göz kızarıklığı meydana gelmektedir.

8) Kirpik dibi iltihabı veya alerji gibi semptomlar özellikle bilgisayar başında uzun süre geçiren insanlarda meydana gelmektedir. Bu yüzden zaman zaman dinlenmek ve bilhassa gözleri dinlendirmek oldukça faydalı olacaktır.

9) Zaman zaman, ister istemez gözümüze bir darbe alabiliriz. Bu gibi durumlarda gözünüzü ovalamamaya çalışınız. Ve mümkünse gözünüzü bol su ile yıkadıktan sonra, doktora muayene ettiriniz.

10) Son olarak... Arkadaşınızın veya bir başkasının, elinizden geldiğince göz yaşını ellemeyiniz. Çünkü bir başkasının göz yaşını sildiğinizde veya dokunduğunuzda, ilgili kişide eğer bir hastalık var ise bu bulaşıcı olabilmektedir. Ve bu durumda size geçmesini beraberinde getirebilmektedir. Bu tip durumlarda yapmanız gereken en sağlıklı şey ellerinizi bol su ve sabun ile yıkamaktır.

İlginizi çekebilecek yazılar


    • has sülük
    • 4 Kasım 2017, 15:36

    Özellikle gözlerimizi korumak için düzenli aralıklarla sülük tedavisi yaptırabilirsiniz. Sülük biriken kirli kanı çekerken aynı zamanda kana 100'den fazla yararlı enzim karıştırarak tedavi edici özellik sağlar.

Bu yazıya yorum göndermek ister misiniz?

Dikkat: Her yorum gönderen kişi, kendi gönderdiği yorumdan sorumlu olmaktadır.
Not: Yazı ile herhangi bir ilgisi bulunmayan yorumların onaylanmadığını belirtmek isteriz.
Yukarı Çık