Bu sitedeki her şey Sevgi ile kodlanmıştır.

Kategori Listesini Göster

WordPress WP-PageNavi eklentisi ile yazı içi sayfalama yapmak


FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır


WordPress'te yazı sayfalama nasıl yapılır? başlıklı yazımda WordPress'in çekirdeğinde yer alan "wp_link_pages" komutu ile nasıl yazı içi sayfalama yapılabileceğini anlatmış idim. Ancak ilgili özelliğin işlevsellik bakımından kısıtlı oluşu zaman zaman ihtiyaçları yeteri kadar karşılamayabiliyor. Dolayısı ile uzun araştırmalar sonrasında WP-PageNavi eklentisinin yazı içi sayfalama özelliğine sahip olduğunu öğrendim. Gerek stabilite — gerek işlevsellik bakımından oldukça profesyonel olan bu özelliği sizlerin de aramaması için paylaşmak istiyorum. Oldukça basit — aşağıdaki kodu; sayfalama yapmak istediğiniz şablonun içerisinde ekleyeceksiniz. Hepsi bu.

Öncelikle, temanızdaki "single.php" şablonuna girip — ilgili sayfalamanın hangi kısımda olacağına karar verin. Sonra ise aşağıdaki kodu ilgili bölüme ekleyin.

<?php wp_pagenavi( array( 'type' => 'multipart' ) ); ?>

Bu şekilde eklediğinizde mevcut WP-PageNavi için atamış olduğunuz CSS (stil) kodları geçerli olacaktır. Ancak ister iseniz, ilgili alan için de bir "div-style" açarak bir CSS eklemesi gerçekleştirebilirsiniz.

<div style="text-align:center">
<?php wp_pagenavi( array( 'type' => 'multipart' ) ); ?>
</div>

Bu doğrultuda herhangi bir yeni eklenti veya koda ihtiyaç duymadan yazı içi sayfalamayı yapmış oluyoruz. Hem daha sağlıklı hem daha işlevsel olması açısından — incelemelerim doğrultusunda bu kodu tavsiye ediyorum. Esen kalın.


  • murat
  • 19 Ekim 2014, 23:19

  Ben de aynı eklentiyi kullanıyorum. Denedim fakat olmadı. Temamda single.php ve post-single.php dosyaları var. Hangisine eklemeliyim?

   • Doğan Gezici
   • 20 Ekim 2014, 09:13

   Merhaba,

   İlk olarak single.php dosyasına ekleyebilirsiniz. Ancak eğer bir problem olur ise diğer dosyaya da eklenebilir. Varsayılan adı single.php olduğu için, muhtemelen bir problem oluşmayacaktır.

Bu yazıya yorum göndermek ister misiniz?

Dikkat: Her yorum gönderen kişi, kendi gönderdiği yorumdan sorumlu olmaktadır.
Not: Yazı ile herhangi bir ilgisi bulunmayan yorumların onaylanmadığını belirtmek isteriz.
Yukarı Çık