Bu sitedeki her şey Sevgi ile kodlanmıştır.

Kategori Listesini Göster

Salam, Sucuk ve Sosis Gibi İşlenmiş Etler Kansere Yol Açıyor!


FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır


Dünya Sağlık Örgütü’ne bağlı olan Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı, (The International Agency for Research on Cancer (IARC)) kırmızı et ve işlenmiş etler konusunda yeni raporunu yayınladı. Kırmızı et ve işlenmiş et tüketimini değerlendirmek için yapılan çalışmalarda kansere yol açıcı çarpıcı bilgiler elde edildi. Yayınlanan rapor; salam, sosis, jambon, pastırma vb. işlenmiş etlerin kansere yol açtığını gözler önüne seriyor.

Dünya Sağlık Örgütü Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı'nın incelediği 800'den fazla çalışma ve bir düzineden fazla kanser tipine göre işlenmiş etlerin kolon kanserine yol açtığı konusunda yeterli miktarda kanıtın bulunduğu vurgulandı. Yapılan çalışmalar doğrultusunda kanser oluşumu ile işlenmiş etler arasında bir bağlantı olduğu ortaya çıktı. Kültürlere göre farklı beslenme şekillerinin olduğunun belirtildiği raporda tuzlanmış, fermente edilmiş, tütsülenmiş yani lezzetinin veya raf ömrünün artması için dönüştürülmüş etler de "işlenmiş" kategorisine dahil ediliyor.

Ayrıca Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı, üzerinde çalıştığı kapsamlı araştırma ile kırmızı eti de mercek altına alıyor. Ancak kırmızı etin işlenmiş etler kadar kesin sonuçlar olmamasına karşın "muhtemelen kanserojen" olarak nitelenmesi dikkat çekiyor. Araştırmada çalışan uzmanlar, günlük olarak 50 gram yenen işlenmiş etin erkekler ve kadınlarda görülen kolorektal kanser riskini %18 oranında artırdığı sonucuna vardılar.

Tabii ki doğal olarak et üreticileri de Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanan bu rapora tepki göstermek için gecikmediler. Yapılan itirazlar arasında obezite ve hareket eksikliğinin işlenmiş etlere göre kanser riskini artırma konusunda daha etkili olduğu da sürekli ifade ediliyor.


  • boyacı ustası
  • 20 Eylül 2018, 21:22

  Sadece salam sucuk'mu kansere yol açıyor hazır yoğurt yumurta tavuk eti ve daha adını sayamadığımız binlerce ürün.

  • Aycup ®
  • 17 Ekim 2018, 09:37

  Biz bu tür ürünleri kullanmayalım, kullandırmayalım, daha fazla yayınlar ile halkımızı bilinçlendirelim. Biz müşterilerimizi her fırsatta uyarmaktayız. Aycup

Bu yazıya yorum göndermek ister misiniz?

Dikkat: Her yorum gönderen kişi, kendi gönderdiği yorumdan sorumlu olmaktadır.
Not: Yazı ile herhangi bir ilgisi bulunmayan yorumların onaylanmadığını belirtmek isteriz.
Yukarı Çık