Bu sitedeki her şey Sevgi ile kodlanmıştır.

Kategori Listesini Göster

Karpuz çekirdeklerinin ne kadar yararlı olduğunu biliyor muydunuz?


FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır


Yaz aylarının sıcaklarında vazgeçilmez yiyeceklerden biri olan karpuz tüketiminin faydalarının yanı sıra çekirdeklerinin de ne kadar yararlı olduğunu biliyor muydunuz? Karpuzu yedikten sonra çekirdeklerini atmayın! Serinletici özelliği ile bilinen karpuz, vücudu temizleyip sıhhat vericidir. Karpuz çekirdeklerinin içerisinde bulunan bol miktardaki lifler vücuttaki parazitlere karşı antibiyotik etki göstermektedir. Ayrıca B ve C vitaminleri bakımından da zengin olan karpuzu aç iken yemek daha faydalıdır.

Bunların yanı sıra, az bilinmesine karşın karpuzun kırmızı kısmının yenmesinden ziyade beyaz kısmı daha faydalıdır ve o kısımlarda tüketilmelidir. Ayrıca karpuz çekirdeklerinin yutulmasından ziyade çiğnenip yutulması daha faydalıdır. Bunun dışında aşağıda anlatılan karpuz çekirdeği suyu ile sıvı olarak da tüketebilirsiniz.

Karpuzun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

 • Karpuz, içerdiği bol miktarda likopen sayesinde kemik sağlığını korumaya yardım eder.
 • Karpuz çekirdekleri antioksidan içerir ve yağ yakıcı özelliği ile bünyede bulunan fazla yağı yakar ve kilo vermeyi sağlar.
 • Karpuz tüketimi göz sağlığı için faydalıdır.
 • Karpuz, doğal bir idrar söktürücü olduğu için idrar akışını hızlandırır.
 • C vitamini açısından zengin olan karpuz, astım ataklarının şiddetini azaltabilir.
 • Günde 3-4 dilim karpuz tüketimi ile kan basıncı düzenlenerek, özellikle yaz aylarında yaşlılardaki kalp sorunlarının azaltılmasına yardımcı olur.
 • Karpuzun ayrıca sinir sistemine olan yararından dolayı kas ağrılarına ve uykusuzluğa karşı önlem alınır.
 • Karpuzun içerisinde bulunan A vitamini sayesinde de cildin nem oranını korunur ve saç kırılmalarının da önüne geçilir.

Bunların yanı sıra, sadece karpuz suyu tüketenler de bu faydalara ek olarak birçok faydayı almaktadırlar. Karpuz suyu ayrıca cilt ve deri kanserine yakalanma riskini azaltır. Ayrıca bazı uzmanlar tarafından cinsel isteği artırdığı belirtilmiştir. Karpuz çekirdeği içerisinde bulunan sitrülin, hipertansiyona, göğüs ağrısına ve damar sertliğine olumlu etkiler sağlar.

Tabii ki her şeyin fazlası gibi fazla karpuz tüketimi de çeşitli zararlara neden olabilir. Aşırı karpuz tüketimi hazımsızlık, şişkinlik, gaz ve bulantıya neden olabilir ve kanlarında fazla potasyum olan kişilerde aşırı tüketim sonucunda potasyum miktarını arttırır ve kas sorunlarına neden olabilir. Bu durumlara karşı dikkat edilmelidir.

Karpuz Besin Değeri

100 gram karpuzda 38 kalori bulunmaktadır ve diğer besin değerlerini aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Karpuz Çekirdeği Suyu Hazırlanışı

Karpuz yedikten sonra çekirdeklerini atmayıp aşağıdaki gibi değerlendirebilir ve sağlığınıza katkı sağlayabilirsiniz. Öncelikle ihtiyacınız olan su ve 30 karpuz çekirdeği.

 • Yapmanız gereken bir kap içerisine biraz su koyduktan sonra karpuz çekirdeklerini içerisine serpiştirin.
 • Ocak üzerinde 10 dakika kadar kaynatın.
 • Kaynamadan sonra karışımı süzgeçten geçirin ve soğumaya bırakın.
 • Soğuduktan sonra içebilirsiniz.
Karpuz Yemeyi Seviyor musunuz?
 1. Karpuz Çekirdeğinin yağ yakıcı özelliğini duymuştum. Kaynattıktan sonra çekirdeği zaten eziliyor. Çok az püre şeklinde katı halde çekirdek kısmı kalıyor. Bunu soğuyana kadar bekleyin öyle süzün. Daha sonra için çok faydasını göreceksiniz.

 2. karpuz çekirdeği yağı henüz ülkemizde üretimi pek yapılmayan bir yağ. Üretimin yapılmamasının en büyük sebebi tanıtım yetersizliği. Üzerinde araştırma yapılması gereken bir yağ olduğu kanısındayım.

 3. Karpuz tüketimi göz sağlığı için faydalıdır diye biliyorum.

 4. Çok faydalı bir yazı olmuş emeğinize sağlık.

 5. Allah bir şeyi yaratmışsa mutlaka başka canlılar için faydası vardır.

  • Turkay Web Tasarim
  • 25 Nisan 2016, 09:27

  çok güzel hakikaten faydası hiç tartışılmaz o kadar var ki. Biz hiç araştırmıyoruz. Neyin hangi hastalığa faydası var.

 6. Mucizevi bir bitki Allah a şükretmemiz lazım.

 7. Özellikle yazın soğuk suyun yanında doğal ortamda yiyeceksin lezzetini ozaman alacaksın.

 8. Allahın mucizesi olan yaradan hastalıkları yaratmadan önce onun şifasını yaratmış biz onları bulmamız önemli olan. Çok güzel bir paylaşım olmuş emeğinize sağlık.

 9. Kanser çeşitlerine karşı olan tedavi edici ve koruyucu etkisinin yanı sıra kalp fonksiyonlarının ve kan Basıncının düzenlenmesine de yardımcı olduğu biliyorum Allahın mucizesi olan yaradan hastalıkları yaratmadan önce onun şifasını yaratmış biz onları bulmamız önemli olan. Çok güzel bir paylaşım olmuş emeğinize sağlık.

Bu yazıya yorum göndermek ister misiniz?

Dikkat: Her yorum gönderen kişi, kendi gönderdiği yorumdan sorumlu olmaktadır.
Not: Yazı ile herhangi bir ilgisi bulunmayan yorumların onaylanmadığını belirtmek isteriz.