Bu sitedeki her şey Sevgi ile kodlanmıştır.

Kategori Listesini Göster

iPhone 6 ve 6 Plus ile ilgili en yaygın sorunlar ve çözümleri


FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır


Son günlerin en popüler telefonlarından biri olan iPhone 6’da da diğer tüm akıllı cihazlarda olduğu gibi bazı sorunlar mevcut. Gerek işletim sisteminden, gerek kullanıcı hatalarından, gerekse fabrika çıkışından kaynaklanan bu hatalardan en çok rastladıklarımızın çözümlerini sizin için toparladık. Siz de iPhone 6 ile ilgili sorunlarınızı bizlere bildirmekten çekinmeyin. Umarım hiçbir sorunla karşılaşmazsınız ancak eğer sorun yaşarsanız yazımızın faydalı olmasını dilerim.

iPhone 6 ve 6 Plus Bükülme Sorunu ve Çözümü

iPhone 6 ve 6 Plus için en sık karşılaştığımız sorunlardan biri, bükülme sorunu. Sorun cihazın oldukça ince ve geniş olması, özellikle de telefonun cepte taşınması nedeniyle ortaya çıkıyor. Ayrıca küçük çapta bükülmeler gören kullanıcıların, cihazı düzeltmek adına, bükülmenin ters yönüne doğru düzeltme amaçlı uyguladıkları baskı nedeniyle de cihaz çok daha büyük bir hasar görebiliyor.

Çözümü

Bu sorun genelde kullanıcı hatasından kaynaklanır ancak, Apple, ürünlerinin kalitesi ile ilgili olumsuz yorumları ortadan kaldırmak adına, bu sorun için gerekli masrafları üstleniyor. Yani eğer cihazınızda bükülme sorunu varsa, hiç tereddüt etmeden bir Apple mağazasına geri götürün ve onarılmasını ya da yeni bir cihazı talep edin.

Ancak eğer cihazınız henüz bükülmemiş ama bu konuda bir önlem almak istiyorsanız, sizlere dayanıklı kılıflar öneririz. Böylece sadece düşme ve darbelerden değil, bükülmelerden de cihazınızı korumuş olursunuz.

iPhone 6 ve 6 Plus Ekran Kırılma Sorunu ve Çözümü

Geniş bir ekranın yol açabileceği sorunlardan ikincisi de ekranın kırılması ya da çatlamasıdır. Kullanıcılardan aldığımız geri dönüşlere göre iPhone 6 ve 6 Plus düşme testlerinden bazılarında meydana geldiği üzere, kırılma ya da çatlama sorunu yaşayabiliyor.

Çözümü

Elbette oldukça büyük bir ekran ve darbe alış konumu göz önünde bulundurulduğunda, ekran çatlama ya da kırılması her cihazda görülen bir sorundur ve bu sorun üretici tarafından ücretsiz bir şekilde karşılanmaz. Bu nedenle Apple, kırılan cihazlarınızı yaklaşık iPhone 6 için 110 ve iPhone 6 Plus için de 130 dolarlık bir fiyata yeniliyor.

Ancak cihazınızda böyle bir sorun meydana gelmediyse de önceden orijinal ekran koruyucusu taktırarak önleminizi almanızı öneririz.

iPhone 6 ve 6 Plus Batarya Sorunu ve Çözümü

Her cihazda oldğu gibi iPhone 6 ve 6 Plus'da da batarya sorunu oluşmakta. Kullanılan uygulamalardan tutun da, ekran parlaklığı, hatalı şarj edilmeler ve veri servislerine kadar birçok nedeni olan bu sorun, kullanıcılar için en büyük problemlerden biri. Gelin bu sorun nasıl çözülür birlikte göz atalım.

Çözümü

Aslında iPhone gibi bir cihaz için belirli bir batarya sorunu çözümü bulunmamakta, çünkü Apple her cihaz için farklı boyut ve güç seçeneklerinde şarj aleti üretmiştir ancak yazılım sürümünden kaynaklı sorunlar nedeniyle, yükseltilmemiş cihazlarda batarya sorunu oluşmakta. Özellikle 8.0.1 güncellemesi maalesef bu konuda pek başarılı sayılmaz bu nedenle cihazınızı ya 8.0.2 sürümüne yükseltmenizi ya da 8.0 sürümüne düşürmenizi tavsiye ediyoruz. Eğer sorununuz hala çözülmediyse, cihazınızı garanti kapsamında bir Apple mağazasına gösterebilirsiniz.

iPhone 6 ve 6 Plus Servis Yok ve Touch ID Sorunu ve Çözümü

Diğer bir sorun da iPhone 6 ve Plus için sık sık dile getirilen Servis yok, ve Touch ID. Cihazdan ziyade, işletim sisteminden kaynaklanan bu sorun genellikle iOS 8.0.1 güncellemesi ile ortaya çıkıyor ve servis yok ya da Touch ID hatası vererek ne arama yapabilmenize, ne de tüm uygulamalarınızı düzgün bir şekilde kullanmanıza engel oluyor.

Çözümü

Eğer cihazınızda iOS 8.0.1 sürümü var ise;

İlk olarak telefonunuzun şarjının tamamen dolduğundan emin olun, ardından "Ayarlar >> Genel >> Yazılım Güncelleştirme >> İndir ve Yükle" adımlarını takip ederek 8.0.2 güncelleştirmesini indirin ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Eğer sorununuz 8.0.2 güncelleştirmesi ile de çözülmedi ise 2. aşamaya geçiniz.

İOS 8.0.2 sürümü var ise;

Sorununuz bu son güncelleştirmede de devam ediyorsa, iOS 8 sürümüne geri dönünüz.  Bunun için, doğru sürüm dosyasını indirin ve cihazınızı bilgisayarınıza bağladıktan sonra iTunes yardımı ile kurulumu gerçekleştirin.

iPhone 6 ve 6 Plus Bluetooth Sorunu ve Çözümü

Elbette son birkaç yıla kadar iPhone denildiğinde bluetooth akıllara gelebilecek en son sorundu. Ancak otomotiv sektörünün gelişmesi ile artık araçlar da akıllandı ve telefonlarla yönetilmeye başlanıldı. Bunun sonucunda bluetooth iPhone için gereksiz özellikler arasından çıkışa geçti. Araçlarla arasında bluetooth bağlantısı kuran cihaz için yapılan bazı yorumlardan biri de bluetooth sorunuydu. Bluetooth’un çalışmadığı ya da bağlantının koptuğu belirtildi.

Çözümü

"Ayarlar >> Genel >> Sıfırla (Reset) >> Ağ Ayarlarını Sıfırla" yazısının üzerine tıklayın ve ardından Uyku/Uyandırma ve Ana Sayfa tuşlarına aynı anda basın ve ana ekranda Apple’ın logosunu görene kadar basılı tutmaya devam edin. Ardından sorunun geçip geçmediğini kontrol edin.

Sorun hala düzelmediyse, cihazınızı sıfırlamayı deneyin.

iPhone 6 ve 6 Plus Wi-Fi Sorunu ve Çözümü

Bir diğer sorun ise Wi-Fi sorunu. Birçok farklı konularda yaşanan bu sorun sebebiyle bazı kullanıcılar internete bağlanamıyor, bağlanıldı bildirimi alıp veri aktarımı sağlayamıyor ya da bağlanacağı cihazı görüntüleyemiyor.

Çözümü

İlk olarak "Ayarlar >> Genel >> Sıfırla >> Ağ Ayarlarını Sıfırla" basamaklarını takip ederek, sıfırlama işlemini gerçekleştirdikten sonra cihazınızı yeniden başlatın ve sorunun giderilip giderilmediğini kontrol edin.

Eğer sorun giderilmediyse, "Ayarlar >> Gizlilik >> Konum Servisleri >> Sistem Servisleri"ni tıklayın ve cihazınızı yeniden başlatın. Cihazınız açıldıktan sonra Wi-Fi sorununun ortadan kalktığını göreceksiniz.

iPhone 6 ve 6 Plus Dokunmatik Ekran Donma, Cevap Vermeme Sorunu

Çok sık rastlanmasa da bazı kullanıcılar, klavyeden ana akrana geçerken ya da oyunları açmaya çalışırken, ekranın donduğunu, işlemlere cevap vermediğini tespit etmişler. Özellikle yeni alınan cihazlarda bu sorun çok fazla olmasa da iPhone 6 ve 6 Plus’da karşımıza çıkıyor. Gelin çözüme bir göz atalım.

Çözümü

Sorunu ortadan kaldırmak için Uyku/Uyandırma ve Ana Sayfa tuşlarına basılı tutun ve ekranda Apple logosunu görene kadar bırakmayın. Cihazınız yeniden açıldığında sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Eğer sorun çözülmediyse "Ayarlar >> Genel >> Sıfırla (Reset) >> Tüm Ayarları Sıfırla" seçeneğine tıklayın. (Bu tıklamanın ardında Touch ID ve diğer uygulama hesaplarınızdan çıkış yapılır ancak verileriniz silinmez. Cihaz açıldıktan sonra tekrardan giriş yapınız.) Cihazınızı yeniden başlatıp sorunun çözülüp çözülmediği deneyin.

Eğer hala çözülmediyse cihazınızı fabrika ayarlarına geri döndürün.

iPhone 6 ve 6 Plus Kamera Sorunu ve Çözümü

iPhone 6 ve 6 Plus için belirlediğimiz bir diğer sorun da kamera sorunu. Kullanıcılardan aldığımız bilgilere göre cihaz bazen fotoğraf ya da video çekimlerinde, çoklu çekimlerde ve video-fotoğraf uygulamalarında donma ya da cevap vermeme sorunu yaşıyormuş.

Çözümü

"Ayarlar >> Genel >> Sıfırla (Reset) >> Tüm Ayarları Sıfırla" seçeneğine tıklayın. (Bu tıklamanın ardında Touch ID ve diğer uygulama hesaplarınızdan çıkış yapılır ancak verileriniz silinmez. Cihaz açıldıktan sonra tekrardan giriş yapınız.) Cihazınızı yeniden başlatıp sorunun çözülüp çözülmediği deneyin.

Kameranızı kullanan uygulamaların önbelleklerini boşaltın ve cihazınızı yeniden başlatın.

Eğer sorununuz hala devam ediyorsa, probleminiz üretim sırasındaki bir hatadan kaynaklanmış olabilir. Bu nedenle cihazınızı bir Apple şubesine götürerek kontrollerinin yapılmasını sağlayın.

iPhone 6 ve 6 Plus Kendi Kendini Açıp Kapatma ve Kilitlenme Sorunu

iPhone 6 ve 6 Plus’da rastladığımız bir diğer sorun da cihazın durduk yere kendi kendini açıp kapatması ya da herhangi bir işlem yaparken kilitlenmesi ve komutlara cevap vermemesi oldu.

Çözümü

İlk olarak bu tarz problemlerle sık sık birçok farklı cihazda karşılaştığımızı belirtmek isterim. Sorun genellikle yüklenilen bazı güvenilmeyen uygulamalardan kaynaklanır bu nedenle, cihazınızı fabrika ayarlarına geri döndürebilirsiniz.

Sorunun oluşturabilecek ikinci potansiyel neden de iOS sürümünüz üzerinde bulunan açıklar olabilir, bu yüzden ikinci çözüm önerimiz cihazınıza yazılım güncelleştirmesi yapmanızı önermek olacak.

Eğer tüm bu aşamalara rağmen cihazınız hala düzelmediyse garanti süreci kapsamında cihazınızı bir Apple mağazasına götürün ve onarımını talep edin.

iPhone 6 ve 6 Plus Klavye Sorunu ve Çözümü

iPhone için seçtiğimiz bu son sorun ise cihazın SMS, iMessage gibi uygulamalar üzerinde dikey yerine yatay klavye kullanımının meydana getirdiği bir klavye sorunu.

Çözümü

İlk olarak, bu problem bazı kullanıcılar için sadece bir kereliğe mahsus gerçekleşmiş bu yüzden birinci önerim cihazınızı yeniden başlatıp, sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol etmeniz olacak. Eğer sorun çözülmediyse "Ayarlar >> Genel >> Erişilebilirlik >> Ses Paylaşımı"nı kapatın ve cihazınızı yeniden başlatın.

Sorun hala devam ediyorsa "Ayarlar >> Genel >> Erişilebilirlik >> Buton Şekilleri"ne gelin ve işaretleyin. Cihazınızı yeniden başlatın ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Eğer sorununuz hala çözülmediyse, üçüncü seri bir klavye uygulaması indirerek tekrar deneyiniz.

İlginizi çekebilecek yazılar


  • alper
  • 3 Ağustos 2015, 21:18

  merhaba ben iphone 6 kullaniyorum. Safari ye bir uyari geldi ve suan kullanamiyorum safariyi ingilizce bir uyari ve anladigim kadariyla kitlendi bloke edildi gibi birsey anlamadim ve numara var aradim ingilizce oldugu icin tam olarak anlamadim nedir bu uyari acaba yardimdi olur musunuz ne yapmaliyim. tesekkur ederim

   • Şahin Gezici
   • 3 Ağustos 2015, 22:24

   Merhaba,

   Uygulama kaynaklı mesaj gelmesi çok mümkün olmamakla birlikte telefonunuza virüs bulaşmış olabilir. Virüs sebepli bu mesajları alıyor olabilirsiniz. Uygulamanın kitlendiği için de bu tahmin ağır basmaktadır. Virüs bulaştıran eylemden ya da uygulamadan haberiniz varsa uygulamayı kaldırabilirsiniz veya geçmez ise cihazınızı fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz.

   İyi Günler

  • Haycan
  • 5 Ağustos 2015, 22:45

  Merhaba,ıphone 6 plus kullanıyorum.Güncel sürüm 8.1.1.Benim sırunum 4 gb internetim paketimin 1 haftada bitmesi

  • Assl
  • 8 Ağustos 2015, 11:59

  benim iphone 6 yataktan parkeye düştü herhangi bir çatlak falan yok kontrol ettim ekranda falanda çatlak yok ama bi sorun oluşur mu daha sonra endişe ediyorum telefonum daha yeni 9 gün oldu şuan bi sorun gözükmüyor ama ilerleyen günlerde ekran konusunda falan sorun çıkar mı eğer sorun olmuş olsaydı hemen belli olurmuydu

   • Şahin Gezici
   • 8 Ağustos 2015, 12:00

   Merhaba,

   Sorun olsaydı hemen olurdu, sorun oluşmadıysa düşünmenize gerek yok.

   İyi Günler

   • Assl
   • 8 Ağustos 2015, 12:07

   Kusura bakmayın biraz endişeliyim henüz taksiti yeni başladı ☺️ ister istemez korkuyorum kulaklık takılıydı onun ucu biraz eğilmiş bunun dışında bi sorun gözükmüyor ama bir başka sayfada araştırma yaparken düşme olayından 2-3 gün sonra ekranda temassızlık ve parmak izi okuyucun çalışmadığını yazmışlar düşme sonucu belirli bir süre sonra bunlar ortaya çıkabilir mi

   • Şahin Gezici
   • 8 Ağustos 2015, 12:21

   Daha çok parmak okuyucusuna doğru düştüyse direkt belki sorun oluşabilir. Ama elektronik cihazlarda bunlar belli olmaz sürekli düşüp bir şey olmayan varken, tek seferde düşüp ekranı çatlayan ya da başka sorun olanlar da var. Koruyucu kılıflardan almanızı öneririz ve bir şey olmaz belki ama olursa garanti kapsamında servisinize götürebilirsiniz. Olmadan düşünmenize gerek yok.

   İyi Günler

  • Can zby
  • 11 Ağustos 2015, 00:50

  İyi gunler benim ıphone 6 telefonum var iki ay once aldım yere dusurdum garanti dısında bir teknik serviste camını ve on kasayı değiştim telefon bugun ilk defa kendi kendine kapandı tekrar acmaya çalıştım sarj yok dedi sonra bir daha denedim yuzde 40 sarjla acıldı ve tekrar kapandı bu işlem bi kaç defa surdu acaba sorun nedir ne yapmam gerekiyor

   • Şahin Gezici
   • 11 Ağustos 2015, 08:48

   Merhaba,

   Düşmeden kaynaklı olarak batarya kısmında zaman yayılan bir sorun olmuş olabilir ve şimdi kendini gösteriyordur. Bunun için servisinize götürmenizi öneririz. iOS yazılımlarınızın da güncel olduğundan emin olunuz.

   İyi Günler

  • Zzz
  • 12 Ağustos 2015, 11:54

  Merhaba iphone 6 kullanıyorum bugün telefonumun ön kamerasının bulunduğu o kısmın ısındığını fark ettim bu neden olabilir zararlı mıdır sorun olduğunu mu gösterir teşekkürler

   • Şahin Gezici
   • 12 Ağustos 2015, 20:56

   Merhaba,

   Cihazın işlemcisi, telefonunuzun üst kısmında yer aldığı için, ve yoğun bir şekilde (internet, oyun) uzun süreli kullandıysanız kamera bölgesinin ısınması çok doğaldır. Bunda bir sorun yoktur.

   İyi Günler

  • Can ozbey
  • 13 Ağustos 2015, 01:52

  İyi günler daha öncede buraya sorunumu yazmıştım iphone 6 telefonum var şarjı yuzde 40 ken kapanıyor sonra şarja takın diyo ve tekrar açılıyo şarjı yuzde 40 gosteriyo bunu bikaç defa tekrarlıyor güncellemeden olabileceğini söylemiştiniz güncelledim yine aynı ne yapalirim lütfen yardım edin

   • Şahin Gezici
   • 13 Ağustos 2015, 08:36

   Merhaba,

   Sorununuz güncelleme kaynaklı değilse o zaman batarya da sorun olmuş olabilir. Servisinize göndermenizi öneririz.

   İyi Günler

  • hakkı yazıcılar
  • 15 Ağustos 2015, 14:33

  merhaba i phone 6 aldım 6-7 ay once ön kamera kayık cıktı apple ın üretim hatasıymıs 30 günlükkken zorluya götürdüm bana ekran degisimi teklif ettiler kabul etmedim henuz cok yeni ve kullanıcı hatası olmadıgını soyledim ve kabul etmedim
  gecen hafta tekrar goturdum gene aynı cevabı aldım bunun yanınnda ekran donması yasıyorum özellikle gelen aaramaları cevaplama esnasın da ve pil %3 te telefon kapanıyor
  bu durumda apple bana hatalı ürünü satarak beni kandırmıs oluyor
  ZORLU DA CALISANLAR OLDUKCA KİBİRLİ HAVALARINDAN GECİLMİYOR APPLE İÇİN BU TAMAMEN KABUL ETMEYECEGİ BİR DURUM ŞİKAYET EDECEĞİM MERKEZE

   • Şahin Gezici
   • 15 Ağustos 2015, 16:48

   Merhaba,

   Hatalar sizin de dediğiniz gibi fabrikasyon sorunlu gibi gözüküyor ve yenisiyle değiştirilmesi gerekiyor. Hakkınızı arayıp, dediğiniz gibi şikayette bulunmanızı öneririz.

   İyi Günler

  • Tuğçe
  • 20 Ağustos 2015, 02:34

  Merhaba
  Ben ıphone 6 plusımı 2ay önce aldım ilk haftasından beri video izlerken donuyor, dokunmatiği takılıyordu dikkatli kullanmama rağmen şuanda telefonumu touchıd ile açıyorum açılır açılmaz ekranın üstü beyaz oluyor ve dokunmatiği çalışmıyor.bunu fark ettiğimde hemen apple desteği Aradım dediklerini yapmama rağmen bir düzelme olmadı.bu benden Kaynaklı bir hatamıdır?garanti kapsamında mıdır ? Ücretlendirme yapılır mı? Şimdiden teşekkürler...

   • Şahin Gezici
   • 20 Ağustos 2015, 16:36

   Merhaba,

   Sorununuzun sizden kaynaklı olduğunu sanmıyorum. İlk haftadan beri kaynaklanan bir sorun ise cihazınızı lütfen bir yetkili servise verin ve onarılmasını talep edin. Onarımın garanti kapsamında yapılacağını düşünüyoruz.

   İyi Günler

  • Doğucan Karabacak
  • 20 Ağustos 2015, 04:55

  I phone 6 kullanıcısıyım telefonu alalı 1hafta oldu ve 2 defa kitlendi yani dondu kapatıp açmak zorunda kaldım neden olabilir bu kadar yeni telefon ve youtube veya başka sitelerden video açınca internet kesiliyo wifiye bağlıyken oluyor diğer bağlı cihazlarında internet gidiyor bi çözümü varmıdır ?

   • Şahin Gezici
   • 20 Ağustos 2015, 16:35

   Merhaba,

   Cihazınız çok yeni ve arka arkaya iki kere donma yaşamışsınız. İleride daha büyük sorunlar yaşamamak için bizce cihazınızı en kısa zamanda bir servise gösterin.

   İyi Günler

  • Önder Şahin
  • 21 Ağustos 2015, 01:18

  İyi geceler kız arkadaşımın telefonu iphone 6 telefonuna whatsapptan bir video geldi ve video açıldığında görüntü çıkmıyor sadece sesi var ve bir kaç saniye sonra telefon donuyor kendini resetliyor telefon ve şuanda galeriye girmeye çalıştığında telefon donuyor her seferinde bunu nasıl çözebiliriz yardımcı olursanız sevinirim. İyi çalışmalar..

   • Şahin Gezici
   • 21 Ağustos 2015, 12:38

   Merhaba,

   Cihazınız bu sorunu sürekli tekrarlıyorsa fabrika ayarlarına döndürmeyi deneyebilirsiniz.

   İyi Günler

Bu yazıya yorum göndermek ister misiniz?

Dikkat: Her yorum gönderen kişi, kendi gönderdiği yorumdan sorumlu olmaktadır.
Not: Yazı ile herhangi bir ilgisi bulunmayan yorumların onaylanmadığını belirtmek isteriz.
Yukarı Çık