Bu sitedeki her şey Sevgi ile kodlanmıştır.

Kategori Listesini Göster

Google Belgeseli - Türkçe (Bir Başarı Hikâyesi)


FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır


4 Eylül 1998 tarihinde iki doktora öğrencisi olan Larry Page ve Sergey Brin tarafından temelleri atılan Google, bugün reklam ve arama teknolojileri konusunda standartları belirleyen bir şirket hâline geldi. Bugün dünya çapında 50.000 üzeri çalışana sahip olan şirket, sürekli kullandığımız ve adına aşina olduğumuz YouTube, Blogger, Gmail, Google Chrome gibi ürünlerin yanı sıra, web geliştiricilerinin de oldukça sık kullandığı Google Analytics, Google Search Console, Google Adwords, Google AdSense gibi birçok ürüne ev sahipliği yapıyor.

Stabil olarak kullanımları devam eden ve Google'a ait diğer uygulamalar hakkında bilgi sahibi olmak adına buraya tıklayabilirsiniz. Google belgeseli de aslında merak edilebilecek birçok şeyin açığa çıkmasını sağlıyor. Bir nevi İnterneti, İnternet yapan bu oluşumu anlamaya çalışmak, iyi bir fikir olabilir. Ancak ondan önce kuruluşu hakkında birkaç şeyi okumaktan, bir zarar gelmez. Öyle değil mi, ne dersiniz?

Google Nasıl Doğdu?

Bugün isimlerini birçok kişinin bildiği ve özellikle Forbes üzerinde de belki birçok kişinin servetine [1] göz attığı Larry Page ve Sergey Brin, bundan yıllar önce iki doktora öğrencisi olarak Stanford Üniversitesi'nde çalışmalar yapıyorlardı. Tam da bu çalışmalar neticesinde Google'ın temellerinin atıldığı dile getirilebilmektedir. Aslında bakıldığında daha o zamanlarda dahi arama motorları mevcut idi. Ancak bakıldığında Google daha farklı şeyler peşindeydi. Yani, insanlara daha sağlıklı sonuçlar ulaştırabilmek ve büyük bir bilgi kaynağı oluşturabilmek.

İkili, ilk zamanlar projelerine "BackRub" adını verse de, daha sonraları "googol"dan türetme yaparak, "Google" adını uygun gördü. Daha sonra da bugün akıllardan belki de hiçbir zaman silinmeyecek ve birçok kişinin "ana sayfa"sı olarak kalacak marka doğmuştu. Kim bilebilirdi ki bir şirketin doğduktan sonra, dünyanın geri kalan yılları boyunca, birçok temeli değiştirebilecek olduğunu? Google ürünleri ile uzun bir süre akıllarda kalmaya, hafızalarda yer edinmeyi başaracak gibi görünüyor.

Sıra Google Belgeselinde

Aslında Google'ın tarihçesi hakkında çok şey söylenebilir veya yazılabilir. Ancak sizlerin de düşündüğü gibi, bunu yapmamak iyi bir fikir olur. Çünkü dilerseniz, tüm detaylı bilgileri Wikipedia gibi [2] güvenilir denebilecek bir referans vasıtası ile inceleyebilirsiniz. Şimdi sizlerle Google için hazırlanmış ve Türkçe olarak sunulan bir belgeseli sunmak istiyorum.

Google'ı merak eden, ancak okuyarak değil de, izleyerek anlamak isteyenler için bire bir denilebilir. Belgesel aşağıda yer alıyor olup, bu konuda fikir ve görüşlerinizi paylaşmanız iyi bir etkileşim yaratabilir! Google... Bu belgeseli de onu kullanarak ve onun diğer bir servisi ile izlememize olanak tanıyan bir şirket. Bu bir devrim olarak nitelendirilebilir. En azından günümüz için.

Dipnot:

[1]: Larry Page Forbes Profili, Sergey Brin Forbes Profili

[2]: Google Wikipedia Belgesi

Google hayatınızda ne kadar yer kaplıyor? Yorum gönderin...

  • Hızlı Film
  • 9 Şubat 2016, 16:10

  google amcayı tanıyalım bakalım :D

  • selami kaldı
  • 15 Temmuz 2017, 17:44

  İnanılmaz bir başarı öyküsü, önlerindeki devleri yıkmaları, ilk aldıkları 100.000$ lık çek müthiş bir güç.

Bu yazıya yorum göndermek ister misiniz?

Dikkat: Her yorum gönderen kişi, kendi gönderdiği yorumdan sorumlu olmaktadır.
Not: Yazı ile herhangi bir ilgisi bulunmayan yorumların onaylanmadığını belirtmek isteriz.
Yazı Etiketleri
Yukarı Çık