Bu sitedeki her şey Sevgi ile kodlanmıştır.

Kategori Listesini Göster

Alan Adı (Domain) Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler


FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır


Birçok web geliştiricisinin de bildiği üzere, bir web sitesinin temelini alan adı oluşturmaktadır. Dolayısı ile bir alan adı satın almadan önce, belli başlı kıstasları da göz önünde bulundurmanız, uzun vadede fayda sağlayacaktır. Alan adı seçiminde, özellikle sektör çok önemli. Dolayısı ile seçeceğiniz alan adının hangi sektöre uygun olup olmadığı konusunda uzun sürece yayılan bir beyin fırtınası gerçekleştirmeniz gerekiyor. Bu yazımızda da, bir alan adı almadan önce dikkat edilmesi gereken bazı faktörleri inceliyor olacağız. Umarız faydalı bir içerik olacaktır.

Alan Adı Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  1. Alan adı satın almadan önce anahtar kelime analizi gerçekleştirmeniz sağlıklı olabilir. Yani alan adınız için, aranma hacmi yüksek bir anahtar kelime belirlemeniz, sıralamalarda avantaj sağlayabilmektedir. Ancak içeriğinizin de etkisini göz önünde bulundurmalısınız.
  2. Alan adınızın az karakterli olmasına özen gösterin. Böylelikle, alan adınızın ziyaretçilerinizin aklında kalma olasılığı da bir o kadar artmış olacaktır. Buna emin olabilirsiniz.
  3. Mümkünse alan adınızın jenerik olmasına özen gösterin. Günümüzde birçok jenerik alan adı dolu olsa da, zaman zaman boşa çıkabilmektedir. Bu yüzden jenerik bir alan adı tercih etmeniz, rakipleriniz karşısında sizlere avantaj sağlayacaktır.
  4. Alan adınızın adres satırına daha rahat yazılabilmesi adına, içerisinde "-" (tire) içermemesine dikkat ediniz. Ziyaretçilerinizi de düşünerek hareket etmeniz, her zaman için olması gerekendir. Jenerik alan adının, marka avantajı da söz konusudur.
  5. Alan adı uzantısı seçerken, ne yapmak istediğinize iyi karar verin. Örneğin, global bir proje ise .com, .net veya .org uzantısı kullanabilirsiniz. Ancak sadece Türkiye'deki ziyaretçileri hedef alacaksanız, .tr alan adı uzantısını kullanabilirsiniz. Ayrıca alan adı içerisinde Türkçe karakter yer almamasının, daha sağlıklı olabileceğini unutmayın.
  6. Yeni bir alan adı satın almadan önce "Wayback Machine" ile analiz ederek, eskiden kullanılıp kullanılmadığını, kullanıldı ise hangi içerik üzerine kurulduğunu inceleyin. Ardından detaylı bir backlink analizi gerçekleştirerek, alan adı otorite değerlerine de göz atmayı unutmayın.

Sonuç: Bir alan adı satın almadan önce geleceğini de düşünmelisiniz. Eğer bu şekilde hareket eder iseniz, gelecekte markalaşma hedefleriniz açısından daha sağlıklı olacaktır. Yalnızca arama motorları için değil, ziyaretçi deneyimini de göz önüne alarak, alan adı seçimi yapmanız gerekmektedir. Böylelikle ilgili projenizin gelişimi de stabil düzeyde olacaktır.


  1. Yorum bulunmamaktadır.

Bu yazıya yorum göndermek ister misiniz?

Dikkat: Her yorum gönderen kişi, kendi gönderdiği yorumdan sorumlu olmaktadır.
Not: Yazı ile herhangi bir ilgisi bulunmayan yorumların onaylanmadığını belirtmek isteriz.
Yukarı Çık