Bu sitedeki her şey Sevgi ile kodlanmıştır.

Kategori Listesini Göster

Ücretsiz blog servislerinden hangisi daha iyi?


FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır


Blog yazmak o kadar çok kolay ki, bir kaç dakikalık adımlar sonucunda anında blogumuzu oluşturabilmekteyiz. Fakat, blogumuzu oluştururken hiç düşündük mü? "Acaba ilerde kullandığım blog servisi kapanırsa bloguma nolacak?" diye. Şöyle bir durum var, blog açarken hele ki ücretsiz blog servisi kullanıyorsanız hele kesinlikle blogunuz için seçeceğiniz blog servisi çok önemlidir. Yani isim yapmış, yıllardır yayında olan blog servislerini kullanmaya özen gösterin. Çünkü yeni açılan bir blog servisi belki yarın kapanabilir fakat yıllarca yayın hayatına devam eden bir blog servisi ile yeni açılan bir blog servisini bir tutmak doğru olmaz.Şimdi ücretsiz blog servislerini incelemeye başlayalım;

WordPress
WordPress yazılımının ücretsiz olarak kullanılabildiği sitesi. Uzun zamandır yayın hayatına devam etmesi, blog servisinin de güvenli olduğunu gösteriyor. Yani şöyle söylemek istiyorum; "WordPress'i kurmak istemiyorum, eklenti güncellemek istemiyorum" diye düşünüyorsanız WordPress tam size göre. Hem içerisinde mevcut temaları mevcut, hem de bir kaç dakika da blogunuzu oluşturabiliyorsunuz. WordPress kurulum derdi vs. hiçbir şey yok.

Blogger
Blogger'ı bilmeyenin olduğunu sanmıyorum, en azından blog dünyası ile ilgilenen kişilerin çoğunluğu biliyordur. Blogger, Google'ın blog servisi. Dolayısı bu aşamada, direk güvenebileceğiniz bir blog servisi olduğunu söyleyebilirim. Blog servisleri arasında en iyilerinden birisi diyebilirim blogger için. Hem istediğiniz gibi HTML editörü sayesinde temanızı editleyebilirsiniz. Hem de blogger için kodlanmış, belki de milyonlarca olan temasından birisini kullanabilirsiniz. Kaldı ki kendi içerisinde de mevcut temaları bulunuyor.

Tumblr
Henüz Türkçe dil desteği bulunmamakta. Fakat gerçekten çok iyi blog servislerinden biridir diyebilirim. Bilhassa, kişisel blog yazmak istiyorsanız Tumblr tam size göre diyebilirim. Temaları olsun, arayüzü olsun herşeyiyle kişisel blog kavramını en iyi karşılayan bir blog servisi olduğunu düşünüyorum.

deSenblog
Tasarım olarak ve arayüz olarak gerçekten mükemmel bir blog servisi. Yani bir nevi günlük sitesi diyebilirim. Yani kişisel günlüğünüzü dahi tutabileceğiniz gerçekten güzel bir blog servisi.

Blogcu
Kullanmadığım için bir yorum yapmayacağım. Kullanıp görebilirsiniz.

Blog
Aynı şekilde kullanmadığım bir blog servisi. Fakat sanıyorum ki Türkçe dili mevcut değildi.

Buraya yazmadığım belki bir çok iyi blog servisi mevcuttur. Fakat ben aklıma gelen blog servislerini yazmak istedim, inşa'allah ücresiz blog tutmak isteyen ziyaretçilerimize bu yazım yararı olmuştur. Dolayısı ile, şu blog servisi daha iyidir diyemem. Her blog servisinin iyi olduğu kısımlar var.


  • Yusuf
  • 6 Mayıs 2012, 01:09

  wordpress de blogger da kullanıyorum, ikiside gayet kullanışlı...

  • oldschoolnewbody
  • 22 Aralık 2012, 10:15

  ben blogcu kullanıyorum çok çabuk indexleniyor ancak html editör paneli yok bazıları eklenti kurmuş yani eklenti derken face beğen sayfası gibi ama blogcu ve wordpress kadar teferruatlı değil ben bu ikisini daha çok tafsiye ediyorum diğerlerini bilmiyorum.Konuyu açtığınız için sağolun çünkü çoğu kişi tereddür ediyor ama burada esas başarı blogdan ziyade içerik gibi geliyor bana.

  • sivas kuru iğneleme
  • 28 Ocak 2013, 19:40

  blogspot ile daha güzel bloglar oluşturulabildiği kanaatindeyim. wordpress ve blogcu kullandım. wordpress her zaman iyidir

  • Yasin Ekrem Serim
  • 29 Ocak 2013, 17:46

  blogcu gayet başarılı.

Bu yazıya yorum göndermek ister misiniz?

Dikkat: Her yorum gönderen kişi, kendi gönderdiği yorumdan sorumlu olmaktadır.
Not: Yazı ile herhangi bir ilgisi bulunmayan yorumların onaylanmadığını belirtmek isteriz.
Yukarı Çık