Tavsiye: Google Belgeseli – Türkçe (Bir Başarı Hikâyesi) Hatırlayalım: Lizzie Velasquez: Gerçek Bir Mücadele Öyküsü
Fatih Özel Kolej

Rakiplerini umursama, en iyisi sensin!

Sponsorlu Bağlantılar

Uzun zaman oldu kişisel makale yazmayalı, vakitte bulmuş iken bir makale yazmak istiyorum. Bu makalemde şundan bahsedeceğim, birçok hevesli genç arkadaşlarımız / girişimcilerimiz var. Lâkin bu arkadaşlarımız projelerini rakipleri yüzünden yarı yolda bırakıyor. Bilhassa, projelerine başladıktan sonra “Acaba rakiplerimin gölgesinde mi kalırım?” diye düşüne düşüne delirecek kıvama geliyorlar. Dolayısı ile bu yüzden de belki ilerde en büyük internet bazlı bir şirketin sahibi olacak iken, sırf saçma sapan düşünceleri, korkuları yüzünden bunun önüne engel koymuş oluyorlar. Dolayısı ile ben de buna karşı biri olarak, bu düşünceleri akıllarında barındıran kişilerin bu düşüncelerini yıkmak ve daha da heveslendirmek adına bir kaç şey söylemek istiyorum. Faydası olur diye umuyorum, keyifli okumalar.

1) “Çok rakibim var, ben arada kaynarım.” düşüncesini bırakın:

En çok akıldan geçen cümlelerden birisi de bu olsa gerek, diye düşünüyorum. Birçok kişi bir heves ile yepyeni projelere adım atıyor iken, sırf rakipleri yüzünden “arada kaynayacağını, rakiplerinin önüne geçemeyeceğini” düşündüğü için projelerinden vazgeçiyor. Fakat bu düşünce tamamen saçma bir düşüncedir. Rakipleriniz, direk yayın hayatına başlar başlamaz mı gelişti? Elbette, hayır. Dolayısı ile sizlerin de rakiplerinizi geride bırakma olasılığınız her zaman olacak. Yeter ki hevesinizi, çabanızı, umudunuzu ve güveninizi elden bırakmayın. Gerisi çorap söküğü gibi gelecektir. Burada önemli olan kendinize olan güveninizdir. Bu Dünya’daki en büyük projeler ya bir Üniversite’de ya da bir evde meydana geliyor. Ve daha sonra da gelişe gelişe markalaşıyor ve daha sonra da şirketleşiyor. Unutmayın Facebook‘un kuruluşunu, Google‘ın kuruluşunu ve Paypal’ın kuruluşunu. Bunları düşündükçe hevesleneceksiniz, akabinde projenize sımsıkı sarılacaksınız. Projeniz kendi kendini var edemez, ancak onu kendisine güven duyan birisi var edebilir. Projenizi var edin, ve “büyük adamlar” diye tabir edilen adamlardan birisi olun. Sizlerden bir farkları yok, tek farkları projelerine biraz daha fazla odaklandılar ve kendilerine güvendiler. Onlardan birisi de belki siz olacak iken, saçma sapan korkularınıza yenilmeyin. Korkularınız sizi projenizden vazgeçirebilir, buna izin vermeyin. Bu imkânsız değil, sadece yorucu. Kaldı ki yorulmadan kimse ekmek sahibi olamıyor, bunu göz önünde bulundurun. Emin olun yürümeyi öğrendikten sonra, koşmayı da ister istemez öğreneceksiniz. Buna şüpheniz olmasın.

2) “Bu proje kesin tutmaz, boşuna uğraşma.” sözlerine takılmayın:

Evet projenizi geliştirmeye başladıktan hemen sonra, bu gibi cümleleri çok duyacaksınız. Ve bu cümleler sizi fazlası ile sinirlendirecek. Lâkin bu gibi sözlere takılı kalmaz iseniz, projenize sonuna kadar güvenir ve odaklanır iseniz, bu sözler sizin çabanız karşısına karşı vız gelir. Çünkü emin olun; internetten de birçok kişi projeniz için bu tür yorumlar yapacak ve sizin hevesinizi kaçıracaktır. Belki de en iyi projelerden birisine sahip iken, sırf bu saçma sapan sözler yüzünden bundan vazgeçmiş olacaksınız. Ve bu durumun farkına vardığınızda eğer her şey geç olursa, kafanızı duvarlara vurabileceğinizi unutmamanız gerekiyor. Özellikle rakip site sahiplerinden bu tür yorumlar alabilirsiniz, bunun tek nedeni yeni bir rakip daha çıkmaması içindir. Sonuçta kimse kendisine rakip bir site olmasın ister. Sadece kendisi en başta olsun ister. Siz buna göz yumuyor iseniz, sağlık olsun. Lâkin kimsenin yeri kalıcı değildir, bu yüzden o siteleri siz geride bırakabilirsiniz. Bunun olma olasılığı çok yüksek. Fakat siz bu tarz sözlere, eleştirilere takılır iseniz, hiçbir şekilde proje geliştirmeyin. Çünkü bu yarış uzun bir yarış, birçok kişi ayağınıza taş takmak isteyebilir. Aralarından sıyrılmak ya da aralarına karışmak sizin elinizde. Tercihi siz yapın.

3) “Ortak aranıyor, projeme ortak olur musunuz?” ları bırakın:

Size verebileceğim bir tavsiyede internet üzerinden projenize ortak aramamanız doğrultusunda olacak. Çünkü ilerde markalaştırmayı ve akabinde şirketleştirmeyi düşündüğünüz bir projeniz için internet üzerinden bir ortak aramak çok yanlıştır. Örnek verelim; projenize sabah akşam emek veriyorsunuz, yatırım yapıyorsunuz. Lâkin projenize, sizin verdiğiniz kadar emeği acaba ortağınız verecek mi? Sizin projenize yaptığınız kadar yatırımı, acaba ortağınız yapacak mı? Sizin projeniz adına bir yeniliği aktif etmek adına belki de saatlerce uğraştığınız kadar, acaba ortağınız da uğraşacak mı? Dolayısı ile bunun gibi birçok etkeni göz önünde bulundurmakta fayda görüyorum. Çünkü bunlar başta olmasa, ilerde illa ki başınıza gelebilecek, başınıza gelme olabilitesi yüksek faktörler arasında yer almaktadır. Ayrıca projeniz geliştikçe para mevzuları vs. derken maalesef ki ortağınız ile bu yüzden tartışmalara girebilirsiniz. Lâkin projenize tanıdığınız birisini ortak yaparsanız, hem sizin sözünüze zıt bir şey söyleyen birisi olmamış olur hem de sizinle aynı şekilde projeye odaklanan ve yatırım yapan bir ortağınız olmuş olur. Dolayısı ile internetten kimseye güvenmeyiniz. En çok güvenilir dediğiniz kişiye bile güvenmeyiniz. Benden size tavsiyedir.

4) “10 TL’ye yüksek özellikli sunucu aranıyor.” sadece bir hâyaldir:

Maalesef ki günümüzde Hosting pazarı fazlası ile şirketi içerisinde barındırıyor. Dolayısı ile bu şirketlerden çok iyisi olduğu kadar, çok kötüsü de var. Ve maalesef ki birçok kişi ucuz hosting almak adına elinden geleni yapıyor. Lâkin şöyle bir durum var, eğer ki projeniz hızla gelişen ve hızla gelişecek bir proje ise maalesef ki düşük ücretli Hosting’ler sizin ihtiyacınızı karşılamayacaktır. Ve bu doğrultuda kendinize sunucu almanız gerekecektir. Ve bu sunucu ücreti de belki biraz pahalı olacaktır. Yani demem o dur ki; projeniz adına bazı fedakârlıklarda bulunmanız gerekiyor. Özellikle, sunucu seçiminde bir de çok yüksek özellikli sunucu alacak iseniz, ücreti de bir o kadar fazla olacaktır. Fakat günümüzde çoğunlukla pahalı Hosting’ler çok kaliteli oluyor. Yani düşük ücretliler de iyi olabilir, fakat ne olursa olsun araştırma yapmadan hosting almamaya özen gösterin. En azından boşuna para harcamamamış olursunuz. Projeniz için Hosting çok önemli bir etkendir. İyi bir Hosting seçimi yapın ki projeniz de her zaman yayında kalsın.

5) “Acaba projem uzun soluklu olur mu?” düşüncesini aklınızdan çıkarın:

Birçok kişi projesi tuttuktan sonra hep bu soruyu aklından geçiriyor. Veya daha proje daha yeni olmasına rağmen bunu aklından geçiriyor. Yani projenizin uzun soluklu olup olmayacağı tamamen sizinle alâkalı bir şey. Dolayısı ile projenize odaklandığınız da ve projenize güvendiğiniz süre projeniz neden uzun soluklu olmasın? Aklınızı bu tarz sorularla yormak yerine, projenizi daha nasıl ileriye götürebilirsiniz, bunu düşünmeniz daha sağlıklı olacaktır. Unutmayın, hangi projenin ne denli kalacağı muamma. Lâkin projenin başındaki kişi projesine ne denli odaklandı ise, projesi de o denli kalıcı olacaktır. Rakipleriniz var diye, bunu düşünür iseniz eğer size tavsiyem; hiç bir projeyi rakip olarak görmeyin. Böylelikle rakip faktörü de ortadan kalkmış olacaktır.

Yazım bu kadar. Umarım yeni proje geliştirmek isteyen ve genç girişimcilere faydalı bir yazı olur. Devir internet devri. Dolayısı ile bu devirde internet bazlı proje geliştirmenin fazlası ile iyi olduğunu düşünüyorum. Ve eğer hâlâ bir projeniz yok ise, hemen bir proje düşünmeye başlayın. Ve asla unutmayın; rakiplerinizin ekibi vs. olabilir. Lâkin sizin bunlardan daha önemli olan kendinize olan güveniniz var…

Herkese bol projeli günler,

Kolay gelsin.

İlginizi çekebilecek yazılar

Sponsorlu Bağlantılar


Teknobeyin Facebook
Sayfasını Bugün Beğenin!
  • Melih Mert Ünal
  • 24 Ocak 2013, 14:24

  Gerçekten çok iyi bir makale olmuş hocam. Bu yazıyı okuduktan sonra blog’uma daha iyi sarılacağımdan eminim :) Bu korku benide ilk zamanlar çok sıkıyor ve hevesimi kırıyordu ama yazınızla hevesim tekrar canlandı

  • Parça Kontör
  • 28 Ocak 2013, 10:25

  5 TLye Sınırsız Özellikli Hosting Diyorlar. Ne Kadar Kaliteli Olabilir Ki Bu Server.. Sonuçta Binlerce Site Olacak Trafik ve Server Kasacak..

Bu yazıya yorum göndermek ister misiniz?

Dikkat: Her yorum gönderen kişi, kendi gönderdiği yorumdan sorumlu olmaktadır.
Not: Yazı ile herhangi bir ilgisi bulunmayan yorumların onaylanmadığını belirtmek isteriz.
Bugün Günlerden: . Toplam 19 kategorideki 7.802 yazıda 8.132 yorum bulunmaktadır.
Yukarı Çık