Tavsiye: Google Belgeseli – Türkçe (Bir Başarı Hikâyesi) Hatırlayalım: Lizzie Velasquez: Gerçek Bir Mücadele Öyküsü
Fatih Özel Kolej

İnternet eşittir asosyallik midir?

Sponsorlu Bağlantılar

Günümüzün vazgeçilmezlerinden olan İnternet’e bir çok kişi ‘İnsanları asosyal yapan aparat’ gözüyle bakıyor. Fakat bunun ne kadar doğru, ne kadar yanlış olduğu tartışılır. Şu var ki; İnternet’e asosyallik gözüyle bakmanın tamamı ile yanlış olduğu kanaatindeyim. İnternet, günümüzün en kullanılası ve kullanılması gereken bir kavramdır. Bizler de bu kavrama karşılık zıt düşecek fikirler neden savunuyoruz anlamlandıramıyorum. Bu konu hakkında birşeyler söylemek istiyorum, fikirlerime zıt düşecek fikirler elbette olabilir, fakat bu konu hakkında birşeyler söylemeden edemeyeceğim..

İnternet asosyalliği beraberinde mi getirir?

Buna cevabım açıkçası ‘getirmez’. Çünkü, İnternet günümüzün şartlarına bakıldığında, yani dünya’nın tamamı neredeyse artık İnternet vasıtası ile birşeyleri yaparken, İnternet’in asosyallik yarattığı düşüncesine katılmam mümkün değil.

Elbette, İnternet belli bir zamandan sonra insanların; sokağa çıkmak, televizyon seyretmek gibi eylemlerini yavaş yavaş yapmamalarını beraberinde getirir. Fakat elbette herşey de olduğu gibi, İnterneti de eğer kararında kullanırsak böyle bir problemle karşılaşmayacağımıza inanıyorum. Kaldı ki, İnternet’e ‘asosyal yapıyor!‘ diyenleri de bu konuda maalesef anlayamıyorum. Çünkü, İnternet; Teknolojinin her yerde yer aldığı günümüzün bu şartlarında kullanılması gereken en önemli şeylerden birisidir. İnternet asosyal yapmaz, bilakis internet insanların kendilerini bu konuda geliştirerek iş sahibi olmalarını sağlayabilir. Dolayısı ile, bu şekilde düşündüğümüz zaman, internetin yararları olduğu konusunda aynı fikirlere sahip olabiliriz. Kaldı ki, şöyle de birşey var; sabah, akşam oyun oynayarak belki asosyal olunabilir. Fakat bilgisayarda geçirilen süreçte oyun oynamak ile, örnekse; blog yazmak, internet konusunda kendimizi geliştirmeyi bir tutmamak gerektiğini düşünüyorum.

Sonuç itibari ile, internet asosyallik değil, tamamen sosyal bir dünya diye düşünüyorum. İnsanlar internet sayesinde belki, dışarlarda kuramadıkları sosyal dünyasını kurmalarına olanak sağlıyor.

İlginizi çekebilecek yazılar

Sponsorlu Bağlantılar


Teknobeyin Facebook
Sayfasını Bugün Beğenin!
 1. ‘asosyal yapıyor!’ ibaresi genelde evinde bilgisayar başından kalkmayan çocuklara sahip, çocuklarına söz geçiremeyen ebeveynlere ait bir söz. Bazı ebeveynler de biraz önyargılı olduğu için çabucak yayıldı. Şimdi gel de ‘İnternetin azı kara çoğu zarar’ de ikna et.

  • Salim Kurtoğlu
  • 15 Şubat 2014, 17:09

  aslında doğru bilgisayarın başında sabah akşam gününü geçiriyorsan asosyal olmuşsundur bence

  • ramazan zela
  • 20 Ağustos 2016, 22:31

  kısmen doğru asosyal olunuyor pc başında zamanlyarak kullanılmalı ben bunun için klonometre kullanıyorum

Bu yazıya yorum göndermek ister misiniz?

Dikkat: Her yorum gönderen kişi, kendi gönderdiği yorumdan sorumlu olmaktadır.
Not: Yazı ile herhangi bir ilgisi bulunmayan yorumların onaylanmadığını belirtmek isteriz.
Yazı Etiketleri
Bugün Günlerden: . Toplam 19 kategorideki 7.802 yazıda 8.132 yorum bulunmaktadır.
Yukarı Çık