Bu sitedeki her şey Sevgi ile kodlanmıştır.

Kategori Listesini Göster

Photoshop'ta Sivilce Silme Nasıl Yapılır?


FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır


Fotoğraflarınızda bulunan sivilcelerden memnun değilsiniz ve sivilce silme işlemi mi yapmak istiyorsunuz? Fotoğrafınızı çektiniz ve yüzünüzde bulunan sivilce ya da ben gibi problemleri kaldırmak istiyorsanız, bu işlemi Photoshop programını kullanarak yapabilirsiniz. Fotoğrafçıya gittiğinizde fotoğrafınızı çektikten sonra rötuş yapalım mı dedikleri de aşağıda anlattıklarımızdan ibarettir. Aşağıdaki adımları uygulayarak siz de fotoğrafınız üzerindeki sivilce ya da farklı pürüzleri başkasına gerek duymadan kendiniz giderebilirsiniz.

Öncelikle bilgisayarınızda Adobe Photoshop programı yüklü değilse CS2 sürümü ya da üzeri bir programı internetten edinebilirsiniz.

Photoshop'ta Sivilce Temizleme

  • Programı açtıktan sonra ilgili sivilceli fotoğrafı sürükleyerek ya da "File >> Open" adımları ile açın.
  • Daha sonra sol tarafta yer alan araçlardan "Spot Healing Brush Tool"u seçin. Bu işlemi klavyenizden "J" tuşuna basarak da yapabilirsiniz.
  • Bu araç sayesinde fotoğraf üzerinde bulunan sivilce ya da ben gibi problemlerini yok edeceğiz. Bunun için ilgili aracı seçtikten sonra fotoğraf üzerinde sağ tıklayarak ayar ekranını açınız ve aracın boyutunu (Üst kısım - Diameter) silinecek alan kadar ayarlayın.
  • Boyutu 10 - 25 arası ortalama bir değer yapabilirsiniz. Daha fazla boyutlarda bozulmalar olabilir.
  • Bu işlemin ardından pürüzlerin üzerinde tek tek tıklayarak işlemi uygulayınız. Sürükleme ile yaparsanız gölgelenmeler kalabileceğinden tek tek tıklayarak yapmak daha iyi sonuç almanızı sağlayabilir.

Yanak bölgesi temizlendi

  • Aynı işlemi tüm pürüzlü yüzeylerde uygulayın. Sivilce ya da ben gibi şeyleri temizledikten sonra daha bir netlik kazandırmak için solda bulunan araçlardan "Blur Tool" aracını seçiniz. Klavyenizden "R" tuşuna basarak da seçebilirsiniz.
  • Bu araç ile farenize basılı tutarak fotoğraf üzerinde gezdiriniz.
  • Bu işlemler ile fotoğraflarınızdaki pürüzler giderilecektir. Bunların ardından fotoğrafın yüzüne hafif bir parlaklık vermek için araçlar menüsünden "Dodge Tool"u seçiniz. Aynı aracı klavyenizden "O" tuşuna basarak da seçebilirsiniz.
  • Aracı seçtikten sonra yukarıdaki gibi ayarlarını yapabilirsiniz. Fazla bir parlaklık iyi durmayacaktır. Bu nedenle "Exposure" değerini düşük tutarsanız çok fazla belli olmayacak şekilde parlaklık verebilirsiniz.

Bu işlemleri uygulayarak fotoğraflardan sivilce silme işlemlerini yapabilirsiniz. Pratik yaptıkça daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Photoshop sivilce temizleme işlemi sonucu


  1. Yorum bulunmamaktadır.

Bu yazıya yorum göndermek ister misiniz?

Dikkat: Her yorum gönderen kişi, kendi gönderdiği yorumdan sorumlu olmaktadır.
Not: Yazı ile herhangi bir ilgisi bulunmayan yorumların onaylanmadığını belirtmek isteriz.
Yukarı Çık