Bu sitedeki her şey Sevgi ile kodlanmıştır.

Kategori Listesini Göster

Linux Mint mi? Ubuntu mu? Karar Verelim!


FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır


Linux Mint mi? Ubuntu mu? Karar Verelim!Sizler için detaylı bir Linux Mint vs Ubuntu karşılaştırması yapabilirdim. Ancak detaylı bir karşılaştırma yerine, az ama öz bir kıyas yapmak istiyorum. Öncelikle hem Linux Mint hem de Ubuntu denemiş biri olarak, şu şekilde bir yaklaşımda bulunmak istiyorum. Ubuntu, kesinlikle efektler ve görünüm bazında oldukça spesifik ve kendisine özgü çizgilere sahip bir işletim sistemi. Bu kesin.

Linux Mint mi? Ubuntu mu?

Linux Mint mi? Ubuntu mu?

Ancak bu durum, çok fazla sayıda efekt olması, bilgisayar özelliklerinize göre yavaşlığı da beraberinde getirebiliyor. Ancak Linux Mint ise oldukça minimal bir yapı sunmasına rağmen, sürücü konusunda özellikle, sorunsuz olduğu dile getirilebilir. 8 GB RAM olan bilgisayarımda her ikisini de denemiş biri olarak, Linux Mint'e şans vermenizi tavsiye edebilirim. Özellikle uygulama açılış hızı ve performans açısından tatmin edici sonuçlar vermektedir.

En az 2 GB RAM'e sahip olduğunuzdan ise mutlaka emin olmalısınız. Maksimum seviyede fayda görmek için, belirli bir oranda RAM olması, sizin için de iyi olacaktır kanısındayım. Linux Mint'i denemeyi düşünürseniz, kesinlikle ve sadece resmi sitesinden indirme yapmanızı öneririm.


  • Aysenur BURAK
  • 10 Ekim 2020, 11:28

  Merhabalar. Ben şu an Ubuntu kullanıyorum. Verilerimi yedekledim sıfırdan tekrar işletim sistemi kurmak istiyorum. Sorunum şu ki Ubuntu'yu görsel olarak fazla sevmiyorum. Simgeler aşırı büyük, driver sorunları var vs. Ayrıca az da olsa oyun oynamayı seven birisiyim. Kafamı dağıtmak için Valorant oynuyorum. Linux desteği olmadığı için Ubuntu'da oynayamıyorum. Sanal makinede Windows 10'da da kurulumda sıkıntı çıkarıyor. Yapmak istediğim şey ise harddiskimin (1 TB) küçük bir kısmına Windows 7 kurup diğer kısmına da Linux Mint kurmak. 8 GB RAM'im 8 core (i5) işlemcim var. SSD'm yok. Sizce bu mantıklı olur mu? Yani sadece oyun oynayacağım zamanlarda Windows'tan başlatacağım. Ama ana işletim sistemi olarak Linux kullanmak istiyorum.
  Cevabınızı bekliyorum. Teşekkür ederim.

   • Şahin Gezici
   • 17 Ekim 2020, 20:09

   Merhabalar,

   Tek diske 2 işletim sistemi kurma işlemini yapabilirsiniz. Aynı anda çalışmayacakları için birbirlerini etkilemez. Sistem ihtiyaçlarını da 2 tane kurulu diye daha az kullanmanıza neden olmaz. Çünkü dediğimiz gibi aynı anda çalışmıyorlar. Normal bilgisayarınız kuracağınız işletim sistemlerini destekliyorsa başka sorun yoktur.

   İyi Günler

Bu yazıya yorum göndermek ister misiniz?

Dikkat: Her yorum gönderen kişi, kendi gönderdiği yorumdan sorumlu olmaktadır.
Not: Yazı ile herhangi bir ilgisi bulunmayan yorumların onaylanmadığını belirtmek isteriz.
Yazı Etiketleri
Yukarı Çık