Bu sitedeki her şey Sevgi ile kodlanmıştır.

Kategori Listesini Göster

Excel Çalışma Kitabı ve Sayfa Kavramları Nedir?


FacebookTwitterPinterestTumblrYazdır


Microsoft ExcelExcel ile ilgili yazı dizimize devam ediyoruz. Bu içeriğimizde, Excel çalışma kitabı ve sayfa kavramları nelerdir? bu konu hakkındaki bilgileri sizlere aktarmış olacağız. Excel’e yeni başlayanlar için; çalışma kitabı ve sayfa kavramları ne işe yarar? merak etmiş olabilirsiniz. Excel’i oluştururken, karşımıza çalışma kitabı kavramı çıkar. Bir çalışma kitabı oluşturduğumuzda ise, sayfalar ile karşılaşırız. Bu iki kavram ne anlama gelmektedir? dilerseniz, hemen anlatmaya başlayalım istiyoruz.

AYRICA: Excel Kılavuz Çizgilerinin Rengi Nasıl Değiştirilir?

Excel Çalışma Kitabı ve Sayfa Kavramları Nedir?

  • Öncelikle, Excel’i açalım ve “Boş çalışma kitabı” bölümüne tıklayalım. Böylelikle Excel üzerinde çalışmaya başlayabileceğiz.

AYRICA: Excel Üst Menü Şeridi Gizleme ve Açma Nasıl Yapılır?

Excel Çalışma Kitabı ve Sayfa Kavramları Nedir? - 1

AYRICA: Excel Kılavuz Çizgileri Kaldırma Nasıl Yapılır?

  • Excel’de veri girişi yapacağınız her dosya, “Çalışma Kitabı” olarak adlandırılır. Microsoft Word gibi düşünebilirsiniz. Örneğin; Word üzerinde oluşturduğunuz her dosya, “Belge” adıyla kaydedilir. Aynı mantık, Excel üzerinde de aynıdır. Bütün verilerinizi, Excel’in, “Çalışma Kitabı” adını verdiği alan üzerinde işleyebileceksiniz. Çalışma Kitabı kavramı, Excel’in oluşturmamıza izin verdiği her yeni dosyanın varsayılan adıdır.

AYRICA: Excel Resimleri Dışarıya Aktarma Nasıl Yapılır? Tek Seferde Tüm Resimleri Dışarıya Aktarma

Excel Çalışma Kitabı ve Sayfa Kavramları Nedir? - 2

AYRICA: Excel Tablosunda Liste Adı Düzenleme Nasıl Yapılır? Metin Düzenleme Nasıl Yapılır?

  • Ve elbette, oluşturduğumuz Çalışma kitabı, “Kitap1” olarak, Excel tarafından adlandırılır. İkinci bir çalışma kitabı oluşturur iseniz, o dosyanın ismi ise, “Kitap2” olacaktır. Çalışma kitabının ismini, hemen ilgili ekranın üst kısmında görebilirsiniz.

AYRICA: Excel Tablosunda Resmin Arka Planını Kaldırma Nasıl Yapılır?

Excel Çalışma Kitabı ve Sayfa Kavramları Nedir? - 3
  • Her çalışma kitabının içerisinde, veri girişi yapacağınız sayfalar bulunur. Bu sayfalar, sol alt kısımda, “Sayfa1” ile başlar ve yeni bir sayfa oluşturmak ister iseniz, “+” simgesine tıklamanız yeterlidir.
  • Bir çalışma kitabında, farklı farklı sayfalar oluşturup, her sayfada ayrı veri girişi yapabilirsiniz, sayfa kavramı buradan gelir, ancak oluşturabileceğiniz sayfaların sayısı 255 ile sınırlıdır. Yani, Excel en fazla 255 adet sayfa oluşturmanıza izin verecektir.
Excel Çalışma Kitabı ve Sayfa Kavramları Nedir? - 4
  • “Sayfa” kavramı; Excel içerisinde farklı bölümler oluşturup, bu bölümlere ayrı işlemler yapmanızı sağlayan bir özellik olarak açıklanabilir. Excel’i tıpkı 255 sayfalık bir kitap gibi düşünebilirsiniz - oluşturduğunuz her sayfa ise, o kitaba ait bir sayfa olacaktır; Sayfa1 - Sayfa2 - Sayfa3 … şeklinde birden fazla sayfa oluşturabilirsiniz.
  • Diyelim ki, birden fazla sayfa oluşturdunuz. Oluşturduğunuz sayfaya geldiğinizde, ilgili sayfanın belirgin bir renkte olduğunu göreceksiniz.
Excel Çalışma Kitabı ve Sayfa Kavramları Nedir? - 5

Bu içeriğimizde sizlerle, Excel çalışma kitabı ve sayfa kavramları nelerdir? Ne işe yarar? bilgi paylaşımında bulunmaya özen gösterdik. Excel ile ilgi içeriklerimize devam edeceğiz.


  1. Yorum bulunmamaktadır.

Bu yazıya yorum göndermek ister misiniz?

Dikkat: Her yorum gönderen kişi, kendi gönderdiği yorumdan sorumlu olmaktadır.
Not: Yazı ile herhangi bir ilgisi bulunmayan yorumların onaylanmadığını belirtmek isteriz.
Yazı Etiketleri
Yukarı Çık