Tavsiye: Google Belgeseli – Türkçe (Bir Başarı Hikâyesi) Hatırlayalım: Lizzie Velasquez: Gerçek Bir Mücadele Öyküsü
Fatih Özel Kolej

Gzip nedir? Nasıl kullanılır?

Sponsorlu Bağlantılar

Gzip, bir tür sıkıştırma yöntemidir. Yani sitenizde bulunan dosyaları belli bir seviyeye kadar sıkıştırarak, sitenizin daha hızlı açılmasını ve bandwidth (trafik) yükünün dengelenmesini sağlamaktadır. Dolayısı ile özellikle aylık olarak çok fazla trafik tüketen, ziyaret edilen ve belli bir gelişmiş seviyesine ulaşmış siteniz veya forumunuz var ise, gzip sıkıştırma yöntemi gerçekten sitenizi rahatlatacaktır. Hem trafik dengelenmesini sağlayarak, aşırı derecede trafik tüketiminin önüne geçecektir. Hem de sitenizdeki dosyaları sıkıştırarak, sitenizin daha hızlı açılmasına olanak sağlayacaktır. Siteniz için fazlası ile yararlı olan bu özelliği, kullanmanızı fazlası ile öneriyorum.

Sitenize ait “htaccess” dosyasına aşağıdaki kodları eklemeniz yeterli olacaktır;

<IfModule mod_deflate.c>
AddOutputFilterByType DEFLATE text/html text/xml text/css text/plain
AddOutputFilterByType DEFLATE image/svg+xml application/xhtml+xml application/xml
AddOutputFilterByType DEFLATE application/rdf+xml application/rss+xml application/atom+xml
AddOutputFilterByType DEFLATE text/javascript application/javascript application/x-javascript
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-ttf application/x-font-otf
AddOutputFilterByType DEFLATE font/truetype font/opentype
</IfModule>

Not: Bazı sunucularda ilgili kod çalışmamaktadır. İlgili kodu ekledikten sonra herhangi bir hata çıkar ise, kodu kaldırmanız gerekebilir. Lâkin herhangi bir hata ile karşılaşmadığınız takdirde, gzip sıkıştırmasını sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmişsiniz demektir.

Sponsorlu Bağlantılar


Teknobeyin Facebook
Sayfasını Bugün Beğenin!
 • Yorumlar (27)
  • Yakup
  • 27 Haziran 2013, 09:56

  Teşekkürler sitemde kullanmaya başladım işe yarar umarım

  • barin
  • 3 Temmuz 2013, 23:42

  malesef resim optimize çalışmadı :(

 1. teşekkürler işime yaradı

  • serhat
  • 21 Temmuz 2013, 14:21

  güzel bir makale bilmeyenler için…

 2. Teşekkürler dostum sitem % 10 hızlandı harika birşey

  • Öykü Deniz
  • 2 Kasım 2013, 15:57

  Peki blogger içinde buna benzer bir uygulama yapabilirmiyiz?

  • Merhaba,

   Ne yazık ki Blogger’da FTP kullanımı söz konusu olmadığı için, yazılım bazlı dosyalara ulaşmak da mümkün değil. Bu doğrultuda bu özelliği Blogger’da kullanmak mümkün olmamaktadır. Ancak Blogger zaten çok hızlı bir sistem, yazılım olduğu için böyle bir özelliğin Blogger’da gerekli olduğunu düşünmemekteyim.

  • erpheus
  • 19 Şubat 2014, 17:18

  merhaba , ben de sitemi pagespeed vs. gibi programlarla test ettiğimde bana da aynı türden uyarılar çıkıyor.Dönüp dolaşıp iş .htaccess dosyasına bazı komutlar eklemeye varıyor.Ancak ben hazır bir template üzerinden çalışıyorum , host ülke dışında ve sitenin htaccess dosyasına ulaşamıyorum.Kendim sıfırdan yazıp file manager ile yükleyemiyorum da..

  sizce ne yapabilirim..

  • Merhabalar,

   “htaccess” bazlı işlem gerçekleştirme hususunda sıkıntı yaşıyor ve bu bağlamda çözüm açısından da yetkiniz yok denecek kadar az ise, her şeyin bu şekilde kalmasını tavsiye edebilirim. Bugün incelediğimizde birçok site hızı ölçüm servisleri farklı sonuçlar göstermektedir. Yani stabil ve hızı normal seviyede bir siteniz mevcut ise çok fazla çalışma yapmanıza teknik açıdan gerek bulunmamaktadır.

   Yani önemli olan sitenizin genel hızıdır. Site hızı ölçüm servisleri ise çok detaylı öneri sistemine sahip oldukları için, site hızı ölçüm servislerine göre site hazırlamak oldukça zor olabilmektedir. Bu bağlamda genel olarak standart bir hıza sahip iseniz, kendinizi site hızı ölçüm servislerine ayak uydurmak için yormanıza gerek bulunmadığı kanısındayım. Bu kişisel, naçizane önerimdir.

  • YeniMetre
  • 18 Eylül 2014, 14:22

  Gzip i kullanıp kullanmamakta kararsız kaldım. Hızım şuanda en güşük %65 gibi bir şey. Bana sorarsanız yeterince hızlı açılmıyor sitem. %75 hızı olan bir sitenin açılışı benim sitemin açılışından 1.5 kat daha hızlı olduğuna şahit oldum. Baya kararsız kaldım yapmalı mıyım yapmamalıyım diye. İşin açıkçası bir aksilik olmasından korkuyorum. Bu yöntemin bir yan etkisi falan var mı?

  Önceleri cache den ağzı yanmış biri olarak soruyorum. Siteme bir bakıp değerlendirirseniz sevinirim.

  • Merhaba,

   Bir web sitesinin hızını etkileyen birçok etken bulunabilmektedir. Bu bağlamda bu konuyla ilgili olarak; eklentiler ve sunucu bazlı altyapı dile getirilebilir. Bu hususlarda bir problem bulunmuyor ise ve buna rağmen yavaşlık devam ediyor ise Gzip kodu denenebilir.

   Gzip, Cache (Önbellekleme) işlemi kadar web site altyapısına müdahale etmemektedir. Yani ilgili kodu “htaccess” dosyanıza ekledikten sonra bir hata çıkar ise ilgili kodu tekrar kaldırmanız yeterli olmaktadır. Yani Cache eklentilerine göre daha pratik olduğu dile getirilebilmektedir.

   Ancak Gzip kodunun da bir web sitesinin hızlandıracağı garanti edilmemektedir. Web sitenizdeki hız bazlı yoğunluğun kaynağı eklenti veya tasarım bazlı olabilir. Ancak Gzip ile de ilgili ağırlık problemi ortadan kalkabilir. Bu denemeden karar verilebilecek bir durum değildir. Tercih tarafınıza aittir.

 3. Teşekkür ederim. Kod çalışıyor. Emeklerine sağlık. Site hakikatten 3 katı hızlandı.

Bu yazıya yorum göndermek ister misiniz?

Dikkat: Her yorum gönderen kişi, kendi gönderdiği yorumdan sorumlu olmaktadır.
Not: Yazı ile herhangi bir ilgisi bulunmayan yorumların onaylanmadığını belirtmek isteriz.
Bugün Günlerden: . Toplam 19 kategorideki 7.802 yazıda 8.132 yorum bulunmaktadır.
Yukarı Çık